کدخبر : 51955
شنبه 18 دی 1395 - 11:44
78 بازدید
فاقددیدگاه

آخوندی: پول مردم را در چاه انداختند/چرا وزیر راه حرفی از تخلف مالی مدیران وزارت راه نمی‌زند؟

کمی بیش از دو هفته از آخرین اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح مسکن مهر می‌گذرد. آخوندی 29 آذرماه امسال در آیین امضای تفاهمنامه سرمایه‌گذاری در بنادر کشور با این ادعا که یک‌سوم جمعیت ایران به‌دلیل مسکن مهر بدمسکن هستند،‌ گفت: هنوز هم مخالف مسکن مهر هستم،‌ این طرح یک سرمایه‌گذاری غیراقتصادی و به‌ضرر منافع ایران است.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

کمی بیش از دو هفته از آخرین اظهارات وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح مسکن مهر می‌گذرد. آخوندی ۲۹ آذرماه امسال در آیین امضای تفاهمنامه سرمایه‌گذاری در بنادر کشور با این ادعا که یک‌سوم جمعیت ایران به‌دلیل مسکن مهر بدمسکن هستند،‌ گفت: هنوز هم مخالف مسکن مهر هستم،‌ این طرح یک سرمایه‌گذاری غیراقتصادی و به‌ضرر منافع ایران است.

وی تصریح کرد: می‌توانستم همان ابتدا که به وزارت راه و شهرسازی آمدم می‌رفتم ۲ هزار یا ۵ هزار مسکن مهر را افتتاح کنم،‌ اما به‌دلیل این‌که با این طرح مخالفم این کار را نکردم. این طرح سرمایه گذاری غیراقتصادی و به‌ضرر منافع ایران است. هنوز هم مخالف مسکن مهر هستم. بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در مسکن مهر سرمایه‌گذاری شده که محصول آن این است که یک‌سوم جمعیت ایران در وضعیت بدمسکنی به سر می‌برند.

آخوندی با تأکید بر “حاضرم هزینه سخنانم را پرداخت کنم” از خرید هواپیما در حجم زیاد دفاع کرد و گفت: نمی‌توانیم برویم ۴ هواپیما را با هزینه‌های آن‌چنانی خریداری کنیم و باید ۱۰۰ فروند هواپیما خریداری کنیم و از آن حمایت می‌کنیم. هزینه یارانه برای این کشور ایجاد شد و دیگر بازنگشت یا هزینه مسکن مهر که آن را برگرداندم و دو بار تاوان آن را دادم.

وی خطاب به حاضران گفت: امیدوارم پیامم را به شما رسانده باشم!

وزیر راه و شهرسازی ۱۸ روز پس از تکذیب اظهاراتش درباره “مخالفتش با مسکن مهر از روز اول”، یک بار دیگر این طرح را مورد انتقاد قرار داد و مدعی شد در دولت قبل سایت پردیس با یک پرواز هلی‌کوپتری انتخاب شد.

آخوندی این بار گویا آمار خود درباره طرح مسکن مهر را به‌روز کرده است، چراکه وی پس از مدت‌ها سرانجام یک آمار واقعی درباره این طرح را بیان کرد یعنی ۱۱۷ هزار مسکن مهر بدون متقاضی.

وزیر راه چندی پیش در یک گفت‌وگوی تفصیلی تعداد واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر را ۱۷۰ هزار واحد اعلام کرده بود.

آخوندی در اظهاراتی که پایگاه خبری وزارت راه آن را منتشر کرده با بیان این‌که در دولت قبل سایت پردیس را با یک پرواز هلی‌کوپتری انتخاب کرده‌اند، گفت: هزینه تصمیم دولت گذشته در مورد مسکن مهر برای مردم ایران ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بود، اما نتیجه آن ۱۱۷ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی است، با چنین راندمان نازلی یعنی پول ملت را عملاً به چاه ریخته‌اند.

وی با ابراز “ما نمی‌گوییم که پروژه به سرانجام رسیده است چون از نظر من، کاری که در دولت قبل کردند حداقل وزرای ۴ دوره دیگر را درگیر خود خواهد کرد”، افزود:‌ نباید تصور کرد که این طرح به این زودی‌ها به اتمام می‌رسد و سفره‌اش اصطلاحاً جمع خواهد شد. انتقاد من به گمراه کردن مردم توسط دولت پیشین است. در حقیقت دولت گذشته پول مردم را از آنها گرفت و در قبالش به‌جای آنکه خانه قابل سکونت به آنها بدهد، برایشان در کوه و کمر و بیابان بنایی ساخته یا خواسته که بسازد که با تعریف خانه اساساً تفاوت دارد.

وی‌ افزود: اگر این اتفاق در فرنگ رخ می‌داد دولت متهم به گمراه کردن عامدانه و آگاهانه مردم می‌شد و قطعاً بر علیهش به دادگاه شکایت می‌شد اما از آنجا که در ایران برخی چیزها به‌صورت وارونه رخ می‌دهد کسانی که مردم را گمراه کرده‌اند امروز به منتقد تبدیل شده‌اند.

وی گفت:‌ شهرسازی و اجرای معابر در این بستر به‌قدری سخت و گران‌قیمت است که قیمت تمام‌شده یک مترمربع ساختمان در این شهر هرچند در کنار تهران است از ارزش روز آن بیشتر است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان “از کارشناسان شنیده‌ام که سایت مسکن مهر پردیس را با یک پرواز هلی‌کوپتری انتخاب کرده‌اند” گفت: در این خصوص اعلام این که در انتخاب سایت اشتباه شد کافی نیست. میلیاردها تومان در این پروژه‌ها هزینه شده، هزاران مهندس متخصص در ایران داریم و هر مهندسی با یک ارزیابی اولیه قطعاً متوجه می‌شود شهری که به‌سختی برای ۱۵۰ هزار نفر آب شرب تأمین می‌کند جوابگوی حضور ۳۰۰ هزار ساکن جدید نیست.

آخوندی افزود: در حقیقت قبل از تصمیم‌گیری‌ دولت پیشین، پردیس شهری بود که در نهایت می‌توانست ۱۵۰ هزار نفر را در خود جای دهد اما به‌ناگهان بیش از ۸۰ هزار واحد در آن ساخته شد که با احتساب حداقل جمعیت ۳ تا ۳٫۵ نفر برای هر خانواده ساکن، در حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ هزار نفر را به جمعیت اولیه اضافه می‌کند.

وی‌ گفت: از مسئله آب گذشته به مسئله برق، شبکه فاضلاب، شبکه گاز، خدمات آموزشی، بهداشتی و… و از همه مهمتر فضاهای عمومی می‌توان اشاره کرد. بدیهی است که امکانات و زیرساخت‌ها جوابگوی این میزان جمعیت نیست. نکته دیگر این‌که همه واحدها خارج از محدوده شهر و عمدتاً در محدوده پارک‌های طبیعی حفاظت شده ساخته شده است.

آخوندی‌ با تأکید بر اینکه همه اتفاقات رخ‌داده باید کاملاً شفاف گفته شود و به اطلاع مردم برسد تا در آینده از تکرار آن جلوگیری شود، گفت: بیان واقعیت‌ها با منافع گروهی در تضاد است و در نتیجه به زبان آوردن آنها برای من هزینه دارد اما من این هزینه را می‌پذیرم و آنها را می‌گویم چه وزیر باشم چه نباشم. ما آمده‌ایم که سنت‌های غلط را اصلاح کنیم نه این‌که آنها را تداوم بخشیم.

وی‌ اضافه کرد: نتیجه حجم سرمایه‌گذاری عظیم در مسکن مهر و دخالت مستقیم دولت در بازار مسکن این است که بر اساس آمار یک‌سوم جمعیت شهری ایران در بدمسکنی مطلق به سر می‌برند، یعنی مسکن مهر دردی از آنها دوا نکرده است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به آمار افتتاح واحدهای مسکن مهر در این دولت اشاره کرد و البته یک بار دیگر نشان داد آمارش در این بخش هنوز به‌روز نشده است. وی رقم واحدهای تحویل شده مسکن مهر پردیس را در دولت یازدهم ۶۵۰۰ واحد اعلام کرد، این در حالی است که در دولت تدبیر و امید حدود ۴۵۰۰ واحد افتتاح شده نه تحویل.

آخوندی همچنین گفت: طبق آمار بانکی موجود در دولت قبل ۴٧ هزار میلیارد تومان تسهیلات مالی برای ساخت این واحد‌ها اخذ شده، اما کل اعتباری که ما توانستیم از بانک دریافت کنیم تنها ٧۵� � میلیارد تومان بود.

به گزارش تسنیم وزیر راه و شهرسازی همواره بر ضرورت اطلاع‌رسانی شفاف تأکید کرده، اما مشخص نیست چرا وی هنوز درباره تخلف مالی صورت گرفته توسط برخی مدیران وزارت راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر شفاف‌سازی نمی‌کند.

انتظار می‌رود وزیر راه و شهرسازی در این رابطه نیز اقدامات لازم را انجام دهد.
منبع: تسنیم

پسندیدنآخوندی: پول مردم را در چاه انداختند/چرا وزیر راه حرفی از تخلف مالی مدیران وزارت راه نمی‌زند؟(0)نپسندیدنآخوندی: پول مردم را در چاه انداختند/چرا وزیر راه حرفی از تخلف مالی مدیران وزارت راه نمی‌زند؟(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما