کدخبر : 56446
دوشنبه 21 فروردین 1396 - 14:16
69 بازدید
فاقددیدگاه

اوپک دوباره جان گرفت

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان:

نفت اوپک که با افزایش ذخایر آمریکا ۴۸ دلاری شده بود، دوباره با افزایش تقاضا در جهان و همچنین تاثیر کاهش تولید این سازمان به ۵۲ دلار افزایش یافت.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  فارس، سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی این سازمان، پنج‌شنبه گذشته ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ماه با ۱۳ سنت کاهش نسبت به قیمت روز پیش از آن ۵۱٫۸۲ دلار در هر بشکه فروخته شد.
سبد نفتی اوپک روز چهارشنبه گذشته (۱۶ فروردین) بشکه‌ای ۵۱٫۹۵ دلار فروخته شده بود.
قیمت نفت اوپک که پس از توافق این سازمان برای کاهش تولید به منظور کاهش از میزان عرضه در جهان و حمایت از قیمت‌ها افزایش یافته بود، در سوم فوریه به رکورد ۵۴٫۲۵ دلار رسید. این نوع نفت طی ۲۵ روز یعنی دهم فوریه تا ۷ مارس (۲۲ بهمن تا ۱۷ اسفند ۹۵) بالای ۵۳ دلار معامله شد.

هرچند از زمان توافق اوپک قیمت این سبد نفتی نوساناتی داشت، اما تلاش اوپک برای بالا بردن قیمت نفت بی‌ثمر نبود و قیمت نفت اوپک تا ۱۰ مارس یعنی ۲۰ اسفند ۹۵ همچنان از ۵۰ دلار کمتر نشده بود.
اما در ۱۰ مارس با افزایش بی‌سابقه میزان ذخایر نفت آمریکا به کمتر از ۵۰ دلار رسید که به این ترتیب قیمت سبد نفتی اوپک در ۲۲ ماه مارس به ۴۸٫۲۸ دلار در هر بشکه، کمترین قیمت سال رسید.
کمی بیش از یک هفته قیمت نفت اوپک به بالای ۵۰ دلار رسید و در روز پنج شنبه ۱۷ فروردین با توجه به اینکه میزان ذخایر نفت روی آب و تانکرها به علت افزایش تقاضای جهانی بسیار کاهش یافته بود این روند ادامه یافت. البته با حمله آمریکا به سوریه در بامداد روز جمعه قیمت جهانی نفت به شدت افزایش یافت و انتظار می‌رود پس از بروزرسانی سایت اوپک در روز دوشنبه قیمت نفت این سازمان افزایش‌های بیشتری ثبت کند.

* متوسط قیمت هفتگی نفت اوپک ۵۳٫۷۶ دلار
متوسط قیمت نفت اوپک در هفته منتهی به ۷ آوریل ۲۰۱۷ یعنی ۱۸ فروردین ماه برابر با ۵۱٫۲۶ دلار در هر بشکه بوده است.
متوسط قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۱۷ تاکنون برابر با ۵۱٫۹۱ دلار بوده است.
سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

پسندیدناوپک دوباره جان گرفت(0)نپسندیدناوپک دوباره جان گرفت(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما