کدخبر : 56692
یکشنبه 27 فروردین 1396 - 18:27
181 بازدید
فاقددیدگاه
برگزاری همه پرسی قانون اساسی ترکیه

سلطان رجب طیب اردوغان عثمانی!!!

امروز مطابق 16 اوریل 1017 همه پرسی قانون اساسی ترکیه در حال برگزاری است اردوغان در صدد است با گرفتن رای مثبت مردم در این همه پرسی قدرت خود در نظام سیاسی ترکیه را افزایش بدهد

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان

 

امروز دوشنبه ۲۷ فرودین ۱۳۹۵ مطابق با همه پرسی اصلاحات قانون اساسی ترکیه است اصلاحاتی که در آن دولت ترکیه از شمایل یک دولت دموکراتیک تبدیل به یک دولت تک نفره با اختیارات گسترده اردوغان خواهد شداردوغان بعد از سال ۲۰۱۴ که با رای مستقیم مردم ترکیه به عنوان کاندید ریاست جمهوری انتخاب شد تلاش کرده با همراهی اعضای حزب عدالت وتوسعه که توانسته اند به مجلس این کشور راه یابند اصلاحات قانون اساسی مبتنی بر تبدیل نظام پارلمانی به ریاستی را در این کشور فراهم بیاورند از این رو بعد از کش وقوس های فراوان طرح این اصلاحات در مجلس ترکیه به تصویب رسید وامروز به همه پرسی گذاشته شده است اگر این همه پرسی با رای مثبت مردم ترکیه همراه بشود شاهد ظهور یک دیکتاتور در کشور ترکیه خواهیم بود که خود را در قامت سلطانی عثمانی خواهد دید که باید مقلب به لقب فاتح هم بشود اصلاحات قانون اساسی ترکیه شامل چه مورادی میشودند؟

حزب حاکم ترکیه ۲۱ ماده را به پارلمان ارایه داده بود که با پس گرفتن ۳ ماده در نهایت ۱۸ ماده اصلاحی برای قانون اساسی به تصویب نمایندگان پارلمان رسید.

بر اساس تغییرات پیشنهادی و تصویب شده در قانون اساسی ترکیه:

-رییس جمهور عالی ترین مقام سیاسی و اجرایی ترکیه خواهد بود.

وزرای کابینه می توانند خارج از مجلس انتخاب شده و مجلس حق استیضاح آنها را خواهد داشت.

نمایندگان مجلس تنها می توانند به صورت مکتوب از وزرا سوال مطرح کنند و وزرا نیز ۱۵ روز وقت دارند به این سوالات پاسخ کتبی بدهند.

تعداد نمایندگان مجلس ترکیه از ۵۵۰ نفر کنونی به ۶۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

سن نمایندگی پارلمان از ۲۵ سال کنونی به ۱۸ سال کاهش خواهد یافت.

انتخابات ریاست جمهوری و مجلس هر ۵ سال یکبار و به صورت همزمان برگزار خواهد شد.

رییس جمهور می تواند همزمان با ریاست جمهوری عضو حزب متبوع خود نیز باشد و بر این اساس پیش بینی می شود در صورت تصویب همه پرسی تغییر قانون اساسی، اردوغان بار دیگر به جایگاه دبیر کلی حزب حاکم عدالت و توسعه بازگردد.

رییس جمهور ترکیه اختیارات گسترده ای خواهد داشت. او می تواند فرمان های اجرایی صادر کرده (همچون آمریکا) و فرامین همه پرسی و جنگ و صلح را با تایید پارلمان به مورد اجرا گذارد.

هیات عالی قضات و دادستان ها” به “هیات قضات و دادستان ها” تغییر نام یافته و اختیار رییس جمهو برای تعیین اعضا آن افزایش خواهد یافت. تعداد اعضای این هیات از ۲۲ به ۱۳ نفر کاهش یافته و ۴ عضو آن از سوی رییس جمهور و ۲ عضو آن نیز وزیر دادگستری و معاون او خواهند بود و انتخاب ۷ عضو باقی مانده نیز از سوی پارلمان صورت خواهد گرفت.

پسندیدنسلطان رجب طیب اردوغان عثمانی!!!(0)نپسندیدنسلطان رجب طیب اردوغان عثمانی!!!(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما