کدخبر : 58096
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 - 19:38
36 بازدید
فاقددیدگاه
از جمله وظایف اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا علاوه بر انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد صحیح او، 33 وظیفه دیگر همچون بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه نیز بر عهده دارند.

همیت و کارکردشوراهای اسلامی شهر و روستا/ اعضای شورای شهر تصمیم‌سازان شهری

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان:

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از «بسیج زنان کشور»؛ تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر اهمیت شورای اسلامی شهر و روستا، اینکه این شوراهای اسلامی گامی به سوی تحقق کامل قانون اساسی(۸/۰۲/۸۷) و در مقابل نظام های استبدادی است (۱۰/۰۲/۹۰) که در سایه آن افزایش اعتماد عمومی(۰۸/۰۲/۸۶) را در پی خواهد داشت لزوم توجه ویژه به این انتخابات را نمایان می کند؛ اما به نظر می رسد یکی از عللی که انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا چندان مهم جلوه نمی کند به جز همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری و اهمیت بسیار بالای انتخاب رئیس جمهور، انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا تحت تاثیر قرار گرفته باشد، عدم آگاهی از اهمیت و نقش آن در زندگی شهر و روستا و تصمیم سازی هایی است که دراین زمینه صورت می گیرد.

در واقع دستور ایجاد شورای اسلامی شهر و روستا، اصل صد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است اما تدوین ساز و کار اجرایی آن تا سال ۱۳۷۷ طول کشید و اولین دوره انتخابات سراسری شورای اسلامی کشور در ۷ اسفند سال ۱۳۷۷ با استقبال زیاد مردم در بیش از ۴هزار حوزه انتخاباتی برگزار شد.

انتخاب حدود ۲۰۰هزار نفر از کاندیداها، به عنوان منتخبین مردم در شورای اسلامی شهر و روستا برای اداره امور شهرها و روستاهای کشور، نتیجه اولین دوره از انتخابات بود.

اما وظایف شورای اسلامی شهر و روستا همانطور که از نامش پیداست، اولین و شاید به نوعی بتوان گفت مهمترین وظیفه این شورای شهرانتخاب شهردار به مدت چهار سال است، شهرداری که نباید همزمان عضو شورای شهر باشد؛ بر طبق تبصره ۳ قانون شورای اسلامی شهر و روستا، نصب شهرداران در شهرها با جمعیت بیشتر از دویست هزار نفر و مراکز استان بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می گیرد.

وظیفه دیگر شورای شهر این است که بر کار شهردار نظارت کند و موظفند که اگر هر یک از شرایط احراز سمت شهردار صورت گرفت او را برکنار کنند؛ همچنین در صورت استعفای کتبی با تصویب شورا و تعلیق طبق مقررات قانونی باعث می شود که شورای شهر به دنبال انتخاب شهردار جدید باشند.

یکی دیگر از مهمترین وظایف شورای اسلامی شهر از بین ۳۳ وظیفه دیگر آن،  بررسی و شناخت کمبودها ، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرحها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط است.

نظارت بر آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه های ذیربط در صورت تشکیل انجمنها و نهادهای اجتماعی، امدادی، ارشادی و تاسیس تعاونیهای تولید، توزیع و مصرف دیگر وظیفه شورای اسلامی شهر و روستاست.

 با رعایت آیین نامه مالی و معاملات شهرداریها نظارت بر امور بهداشت حوزه شهر،  تصویب نامگذاری معابر، میادین، خیابانها، کوچه و کوی در حوزه شهری و همچنین تغییر نام آنها و تصویب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداری و سازمانهای وابسته به آن در کنار تصویب نرخ کرایه وسایل نقلیه درون شهری از دیگر وظایف شورای شهر محسوب می شود.

اما مراحل تایید صلاحیت شورای اسلامی شهر و روستا برخلاف انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی،که صلاحیت نهایی کاندیداها را شورای نگهبان مشخص می کند، بررسی صلاحیت کاندیدای شورا های شهر و روستا بر عهده این نهاد نیست.

هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها متشکل از پنج نفر و مسئولیت هیات نظارت هر استان هم بر عهده سه نفر است و این هیات به مدت ۱۰ روز استعلام چهارگانه نیروی انتظامی، ثبت‌احوال، قوه قضاییه و وزارت اطلاعات را برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات شورای شهر و روستا انجام می‌دهند و مبنای اولیه تایید و یا رد صلاحیت افراد در هیات‌های اجرایی خواهد بود.

با توجه به حساسیت تصمیم سازی در شهرها و اختیاراتی که شورای اسلامی شهر و روستا برای معرفی و نظارت بر عملکرد شهردار، بودجه بندی شهرداری و پیگیری مصوبه ها دارند و تصویب نام گذاری خیابان ها، ساخت مراکز فرهنگی، اقتصادی رفاهی باید از انتخاب افرادی که صلاحیت تصمیم گیری برای شهرها را ندارند، پرهیز شود.

متاسفانه با روند متفاوتی که کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر و روستا موفق به دریافت تایید صلاحیت شده اند و انتشار تصاویر و صحبت هایی که در برخی موارد در مقابل آرمان های صریح انقلاب اسلامی است و یا در سایه عدم اطلاع مردم از اختیارات شورای شهر، شعارهای خلاف واقع داده می شود، آگاهی بیش از پیش کاندیداها را می طلبد.

آشنایی با گذشته هر یک از کاندیداها و سوابق فعالیت های جناحی، سیاسی در کنار اقدامات فرهنگی و اجتماعی آن ها و یا دریافت لیستی از اسامی ای که به تایید افراد آگاه رسیده است، بهترین گزینه در این زمینه خواهد بود که نباید از نظر دور داشت.

انتهای پیام/

 

پسندیدنهمیت و کارکردشوراهای اسلامی شهر و روستا/ اعضای شورای شهر تصمیم‌سازان شهری(0)نپسندیدنهمیت و کارکردشوراهای اسلامی شهر و روستا/ اعضای شورای شهر تصمیم‌سازان شهری(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما