کدخبر : 52978
پنجشنبه 7 بهمن 1395 - 13:46
114 بازدید
فاقددیدگاه

کشف برج قلعه قدیم تبریز هنگام کاوش در ارگ علیشاه تبریز

کاوش‌های باستان‌شناسی در محدوده آثار ملی «ارگ علیشاه» و عمارت «فتح‌الله یف» در تبریز به کشف بخشی از شالوده‌های برج و باروی قلعه قدیم تبریز که سیاحان و مورخان به آن اشاره کرده‌اند، منجر شد.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

کاوش‌های باستان‌شناسی در محدوده آثار ملی «ارگ علیشاه» و عمارت «فتح‌الله یف» در تبریز به کشف بخشی از شالوده‌های برج و باروی قلعه قدیم تبریز که سیاحان و مورخان به آن اشاره کرده‌اند، منجر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  تبریز بیدار ، بهرام آجرلو، سرپرست هیأت کاوش در ارگ علیشاه تبریز با اعلام این خبر گفت: علاوه بر قطعاتی از سفالینه‌های دوران اسلامی و پیش از اسلام در این کاوش، کشفیات به دست آمده نشان می‌دهد که در جریان گودبرداری‌های غیرمجاز، متاسفانه لایه‌های تاریخی دچار تغییر شکل (مضطرب) شده‌اند.

او افزود: کاوش‌های باستان‌شناختی محدوده آثار ملی «ارگ علیشاه» تبریز و عمارت تاریخی «فتح‌الله یف» تبریز با تیمی ۲۰ نفره شامل متخصصان باستان‌شناسی، باستان‌سنجی و مرمت آثار تاریخی دانشگاه هنر اسلامی تبریز و پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در حال انجام است .

به گفته آجرلو، در صورت تامین بودجه و اعتبارات کافی و تجهیز کارگاه کاوش، این کاوش ها تا نوروز ۹۶ ادامه خواهد داشت.

براساس این گزارش، کاوش‌های باستان‌شناسی در محدوده ارگ علیشاه و عمارت فتح‌الله یف تبریز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

بر اساس بند «ج» ماده ۱۱۴ قانون برنامه ۵ ساله چهارم، همه‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی موظف‌اند قبل از اجرای پروژه‌های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان‌سنجی و مکان‌یابی، نسبت به انجام مطالعات فرهنگی – تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام و در طراحی و مکان‌یابی پروژه‌های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت کنند

پسندیدنکشف برج قلعه قدیم تبریز هنگام کاوش در ارگ علیشاه تبریز(0)نپسندیدنکشف برج قلعه قدیم تبریز هنگام کاوش در ارگ علیشاه تبریز(0)
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما