رفتن به بالا
  • دوشنبه - 24 اسفند 1394 - 13:33
  • کد خبر : ۳۲۴۶۰
  • مشاهده :146 views

واکنش تند ایران به حکم اخیر دادگاه آمریکایی

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان:  فرارو- سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، حکم اخیر دادگاهی در آمریکا علیه ایران را ظالمانه، مضحک و بی‌معنا خواند. حسین جابری‌انصاری اظهار کرد: حکم اخیر دادگاهی در آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، جدیدترین تولیدات دستگاه قضایی آمریکا در میدان مسابقه تبعیت کورکورانه از سناریوهای صهیونیستی ایران‌هراسی است. این […]

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

فرارو- سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، حکم اخیر دادگاهی در آمریکا علیه ایران را ظالمانه، مضحک و بی‌معنا خواند.

حسین جابری‌انصاری اظهار کرد: حکم اخیر دادگاهی در آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، جدیدترین تولیدات دستگاه قضایی آمریکا در میدان مسابقه تبعیت کورکورانه از سناریوهای صهیونیستی ایران‌هراسی است. این حکم آن‌قدر مضحک و بی معناست که هم اصل عدالت را به سخره می‌کشد و هم وجهه و اعتبار دستگاه قضایی آمریکا را بیش از پیش مخدوش می‌کند.

وی ادامه داد: چنین احکامی همچنین پیام بسیار خطرناک و معناداری به تروریست‌ها و حامیان آنها می‌دهد که با خیال آسوده مردم آمریکا و جهان را بکشید چون نه تنها قرار نیست سراغ شما بیاییم بلکه در واکنش به جنایات شما قوی‌ترین و موثرترین دشمنانتان را هدف قرار می‌دهیم.

جابری‌انصاری با بیان این‌که «ما قوه مجریه آمریکا را نیز در صدور این نوع احکام همدست و شریک می‌دانیم» تصریح کرد: متاسفانه وزارت امور خارجه آمریکا سال‌هاست با نگاهی غیر منطقی، نادرست و غیر اخلاقی نام ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است و این اقدام خود، زمینه ساز فراموشی همه اصول دادرسی عادلانه و حتی عقل سلیم در احکام سیاسی صادره از سوی برخی دادگاه‌های آمریکاست.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه این احکام ظالمانه ظاهرا متوجه دولت و ملت ایران است، اما در یک نگاه منطقی و منصفانه، این مردم آمریکا و خاصه بازماندگان و قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر هستند که با این احکام و آدرس‌های کاملا انحرافی، حقوقشان پایمال و صرفا با وعده پرداخت مقداری پول، مطالبه بحق آنها برای محاکمه و پاسخگو کردن عاملان و حامیان واقعی اعمال تروریستی ۱۱ سپتامبر بایگانی می‌شود.

به تازگی دادگاهی در نیویورک مدعی شد: ایران باید ۱۰/۵ میلیارد دلار به خانواده قربانیان و شرکت‌های بیمه به خاطر حادثه یازده سپتامبر بپردازد.

شبکه روسیاالیوم در این زمینه گزارش داد، دادگاهی در نیویورک ادعا کرد که ایران باید ۱۰/۵ میلیارد دلار به خانواده قربانیان حملات یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ و شرکت‌های بیمه بپردازد.

روزنامه بلومبرگ نیز در این ارتباط نوشت: قاضی «جورج دانیلز» حکم غیابی در روز چهارشنبه صادر کرده است که بر اساس آن ایران را به پرداخت ۷/۵ میلیارد دلار به خانواده قربانیان و ۳ میلیارد دلار به شرکت های بیمه محکوم کرده است.

بر اساس حکم این قاضی، هر خانواده ۸/۸ میلیون دلار دریافت می کند که دو میلیون از آن ناشی از زیان های معنوی وارد شده به خانواده قربانیان و ۶/۸ میلیون دلار به سبب زیان های مالی به هر خانواده است که یکی از افراد خود را در حادثه تروریستی به برج تجارت جهانی در یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱ از دست داده است.

قاضی دانیلز همچنین ایران را به پرداخت سه میلیارد دلار خسارت به شرکت های بیمه که خسارات وارده به دارایی ها و املاک و اختلال در کسب و کار و دیگر موضوعات را شامل می شود، محکوم کرده است.

پیشتر دادگاه نیویورک به این نتیجه رسیده بود که ایران باید به خاطر خسارت ناشی از عملیات تروریستی یازده سپتامبر جوابگو باشد چون نتوانسته ثابت کند که به تروریست ها کمک نمی رساند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه