رفتن به بالا
  • سه شنبه - 24 فروردین 1395 - 17:51
  • کد خبر : ۳۴۱۶۱
  • مشاهده :170 views

“تب” بیماری تب برفکی به جان دامداران افتاد

تب برفکی بیماری خطرناک دامی است که می تواند باعث مرگ دام ها شود بیماری تب برفکی مدتی است که در ببین دام های اکثر استانهای کشور شیوع پیداه کرده که باعث نگرانی دام داران شده است این بیماری دامی تا کنون تلفات زیادی در ببین دام ها استانهای مختلف کشور داشته است. به گزارش […]

تب برفکی بیماری خطرناک دامی است که می تواند باعث مرگ دام ها شود بیماری تب برفکی مدتی است که در ببین دام های اکثر استانهای کشور شیوع پیداه کرده که باعث نگرانی دام داران شده است این بیماری دامی تا کنون تلفات زیادی در ببین دام ها استانهای مختلف کشور داشته است.

به گزارش خبر نگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تب برفکی یا «بیماری دهان و پا» (به انگلیسی: Foot-and-Mouth Disease) یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که موجب بیمار شدن حیواناتی از جمله گاو اهلی و اعضای خانوادهٔ گاوسانان می‌شود.

این ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد نموده و متعاقباً تاولهایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود.

این بیماری بسیار واگیردار است و قطرات آیروسل دفع شده از حیوان آلوده، تماس با تجهیزات دامداری، غذا، وسایل نقلیه، البسه آلوده و حیوانات شکارچی اهلی و وحشی موجب گسترش بیماری می‌شوند.

این بیماری بعنوان طاعون برای صنعت دامداری محسوب می‌شود. کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون، مراقبت شدید نقل و انتقال حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات مبتلا، اعمال محدودیت در خرید و فروش حیوانات و گاهی معدوم نمودن میلیون‌ها راس دام است.

گاو، گاو میش، گوسفند، بز، خوک، گوزن و آهو به بیماری تب برفکی حسا س می‌باشند. فیل، جوجه تیغی و لاما نسبت به بیماری مقاومت بیشتری داشته و در صورت ابتلا علایم خفیف بروز داده و بیماری رابه حیوانات دیگر منتقل نمی‌کنند. موش، رت و مرغ خانگی تحت شرایط آزمایشگاهی به بیماری مبتلا شدند ولی مواجهه آنها تحت شرایط طبیعی با ویروس عامل بیماری بعید به نظر می‌رسد. انسان به ندرت به این بیماری مبتلا می‌شود.
تب برفکی بیماری خطرناک دامی است که می تواند باعث مرگ دام ها شود؛بیماری تب برفکی مدتی است که در ببین دام های اکثر استانهای کشور شیوع پیداه کرده که باعث نگرانی دام داران شده است؛ این بیماری دامی تا کنون تلفات زیادی در ببین دام ها استانهای مختلف کشور داشته است.
شیوع تب برفکی در شرق مازندارن و تلف شدن ۱۳ راس گوساله/ اطلاع‌رسانی اهالی روستا پس از ۱۱ روز
به گزارش سایت‌ محلی بلاغ نیوز استان مازندران، مرکز این بیماری در روستای کلا از بخش یانه سر از توابع شهرستان بهشهر بود که جان ۱۳ راس گوساله را گرفت، و در پی آن تیم‌هایی از اداره دامپزشکی شهرستان بهشهر به این روستا اعزام شده و اقدام به جلوگیری از گسترش این ویروس در بین دام‌های دیگر کردند.
ویروس تب برفکی باعث ایجاد طاول در لثه‌ها و زخم در پای دام شده و حرکت و غذا خوردن را سخت می‌کند و دام مبتلا به این ویروس به دلیل عدم تغذیه لاغر شده و نهایت تلف می‌شود، که البته این بیماری در بین انسان و دام مشترک نیست.
عدم اطلاع‌رسانی از سوی اهالی روستا در هنگام شروع بیماری
بر اساس گزارش‌های رسیده از تاریخ هفت فروردین سال جاری، این بیماری بین دام‌های برخی مناطق کلا شیوع پیدا کرد که متاسفانه اهالی این روستا به موقع اطلاع‌رسانی نکردند و در تاریخ ۱۸ فروردین، یعنی یازده روز بعد، معلم این روستا به اداره دامپزشکی بهشهر اطلاع داد.
پس از اطلاع از این ویروس یک تیم از اداره دامپزشکی شهرستان بهشهر و تیم دوم از شهرستان نکا به منطقه اعزام شدند و منطقه را تا شعاع ۳۵کیلومتری واکسینه کردند تا از گسترش این ویروس جلوگیری شود.
دکتر سیدحسین رضوانی مدیرکل دامپزشکی مازندران نیز در گفتگویی از کنترل این ویروس در منطقه خبر داد و افزود: تعداد ۱۳ راس گوساله در این روستا تلف شدند که با رعایت نکات بهداشتی در همان منطقه معدوم‌سازی شد.
 تب برفکی در استان مازندران بالغ بر ۵۰۰ رأس دام را تلف کرد 

به گزارش سایت محلی مرآت نیوز استان سمنان، محمد سعیدی مدیرکل دامپزشکی استان سمنان وی با بیان اینکه بیش از ۵۰۰ راس بره و بزغاله به علت تب برفکی در سطح استان تلف شدند، افزود: تب برفکی دام ها در سطح استان خسارت داشته که نسبت به جمعیت دامی عدد نگران کننده ای نبوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان در ادامه تصریح کرد: در سطح استان بیش از ۷۰۰ هزار بره و بزغاله وجود دارد که این عدد نگران کننده نیست چراکه این دام ها توسط بیماری های دیگر نیز تلف می شوند.
سعیدی درخصوص واگیر شدن ۴ مورد دام سنگین  به بیماری تب برفکی در استان، اظهار کرد:  یک مورد در گاوداری شیری و ۳ مورد در دام های سنگین روستایی بوده که خسارت نداشته و کاملا کنترل شده است.
وی با اشاره به نزدیک بودن زمان نقل و انتقال و کوچ دام عشایر، گفت: علی رغم اینکه کارهای واکسیناسیون عشایری و روستایی صورت می گیرد اگر دقت نشود بیماری که در بقیه دام ها وجود دارد این واکسیناسیون ایمنیت لازم را ایجاد نخواهد کرد.
بیش از یک هزار و ۳۰۰ راس دام در استان مرکزی تلف شده اند/ کمبود واکسن تب برفکی در استان 
به گزارش سایت محلی اراک امروز استان مرکزی، مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی به آمار تلفات دام های استان بر اثر بیماری تب برفکی اشاره کرد و گفت: بر اساس آماری های رسمی بیش از یک هزار و ۳۰۰ راس دام سبک و سنگین بر اثر بیماری تب برفکی در استان تلف شده اند در حالی که آمارهای غیر رسمی خیلی بیشتر از این میزان است.
محسن شانقی، مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی در ۲۵ اسفندماه در گفتگو با اراک امروز؛ به شیوع بیماری تب برفکی در استان اشاره کرد و گفت: در روز های اخیر بیماری تب برفکی در جمعیت دامی استان انتشار بیشتری داشته است.
مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی به آمار تلفات دام های استان بر اثر بیماری تب برفکی اشاره کرد و گفت: بر اساس آماری های رسمی بیش از یک هزار و ۳۰۰ راس دام سبک و سنگین بر اثر بیماری تب برفکی در استان تلف شده اند در حالی که آمارهای غیر رسمی خیلی بیشتر از این میزان است.
محسن شانقی، مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی در ۲۵ اسفندماه در گفتگو با اراک امروز؛ به شیوع بیماری تب برفکی در استان اشاره کرد و گفت: در روز های اخیر بیماری تب برفکی در جمعیت دامی استان انتشار بیشتری داشته است.
تب برفکی به برخوار رسید/ مقابله با تب برفکی دامی با رعایت نکات بهداشتی
به گزارش سایت محلی خبرماه استان اصفهان، در حالی که معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی در اسفندماه ۹۴ خطر شیوع تب برفکی در کشور را جدی خوانده بود، این بیماری به جان دام های برخوار نیز افتاد.
جمال الدین جاویدی اعلام کرده بود: به علت محدودیت‌هایی که در تهیه واکسن وجود دارد، خطر شیوع تب برفکی در کشور جدی و ضروری است که  دامداران ضمن همکاری با ادارات دامپزشکی سراسر کشور نسبت به رعایت موازین بهداشتی- قرنطینه ای اقدام کنند.
طبق اعلام مأموران آتش نشانی دولت آباد، از روز گذشته تا کنون، حدود ۱۰ رأس گاو بر اثر تب برفکی در شهرستان برخوار تلف شده اند.
بر اساس اطلاعات به دست آمده تعداد هشت راس از این گاوها امروز دیده شده که در محدوده بین دانشگاه آزاد و سالن بحران شهرداری دولت آباد رها شده اند.
شیوع بیماری تب برفکی در تعدادی از شهرستان های استان خراسان رضوی
به گزارش سایت محلی، نبض شهر استان خراسان رضوی محمد رشتی باف  معاون اداره کل دامپزشکی استان خراسان گفت: بیشترین ابتلا تب برفکی در استان خراسان در شهرهای مشهد، تربت‌جام و فریمان مشاهده شد.
وی با اشاره به واکسینه کردن ۴۰ درصد از دام‌های استان خراسان رضوی، تصریح کرد: از دی ماه سال گذشته بیش از ۳ میلیون دام سبک واکسینه شدند و تا کنون ۴۵۰ راس دام سبک در استان تلف شدند.
به گفته وی  تب برفکی بیماری بومی منطقه خاورمیانه است که به عنوان مهمترین تهدید برای تجارت دام محسوب می‌شود.
حسن حسامی معاون شبکه دامپزشکی کاشمر  در گفتگو با کاشمر بصیر با اعلام این خبر گفت: در حین اجرای طرح واکسیناسیون دامهای سبک و سنگین شهرستان علیه بیماری تب برفکی متاسفانه بروز این بیماری در دامهای غیر واکسینه مشاهده و با توجه به خصوصیت سریع الانتشار بودن  بیماریهای ویروسی  علاوه بر یک واحد گاوداری ، در تعداد سه روستای شهرستان دامهای سبک ( کوسفند و بز )  نیز درگیر بیماری شده اند .
“تب برفکی” قاتل خاموش دام های شوش/تلف شدن بیش از ۱۰۰راس د

به گزارش سایت محلی رهیاب نیوز استان خوزستان، سید راضی نوری نماینده شوش دانیال به وزیر جهاد کشاورزی در خصوص علت عدم کنترل بیماری تب برفکی در شهرستان شوش دانیال تذکر داد.
برخی منابع غیر رسمی از تلف شدن یک هزار و ۱۰۰ دام در شهرستان شوش خبر می‌دهند با این حال ستاد بحران استان همچنان واکنشی نشان نداده است.
تب برفکی، بیماری عفونی خطرناکی است که به راحتی در بین دام‌ها همه‌گیر می‌شود، دهان و سم، دام‌ها را مورد هجوم قرار می‌دهد و در صورت عدم واکسینه شدن دام، کشنده است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه