با افزایش ۳۰درصدی تعرفه خدمات پزشکی شرایط سختی به مردم تحمیل می شود

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان:  رحیمی گفت: عده‌ای در کمیسیون بهداشت برای جلب نظر مردم با اظهاراتی غیرکارشناسی در مورد طرح تحول نظام سلامت، عوام فریبی می‌کنند. گروه اجتماعی آناج: علیرضا رحیمی، عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز در گفت‌وگویی صمیمی از سیر تحول تعرفه‌های خدمات پزشکی در طول سال‌های گذشته …

رحیمی گفت: عده‌ای در کمیسیون بهداشت برای جلب نظر مردم با اظهاراتی غیرکارشناسی در مورد طرح تحول نظام سلامت، عوام فریبی می‌کنند.

گروه اجتماعی آناج: علیرضا رحیمی، عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز در گفت‌وگویی صمیمی از سیر تحول تعرفه‌های خدمات پزشکی در طول سال‌های گذشته سخن گفت و علل کاهش توریست سلامت و فوت دختر تبریزی به دنبال تزریق پنی سیلین را شرح داد.

متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

آناج: بیوگرافی مختصری را از خود برای مخاطبان ما شرح دهید:

بنده در یازدهم تیرماه ۱۳۵۷ در تبریز به دنیا آمده و در محله‌ی ششگلان بزرگ شدم؛ دوران دبیرستان را در تیزهوشان شهید مدنی گذراندم و در سال ۱۳۷۵ از رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز قبول شدم.

بعد اتمام ۷ ساله تحصیل، همزمان با خدمت سربازی به مدت ۳ سال فوق لیسانس آموزش پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه دادم و  یک سال بعد اتمام، از تخصص طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه اصفهان قبول شدم اما قبل اینکه تخصص را بخوانم یک دوره‌ی تکمیلی نظام سلامت را در دانشگاه «لیدز» گذراندم

به تازگی هم دوره‌ی فوق تخصصی فلوشیپ تکمیلی را در دانشگاه آک دنیز ترکیه برای مداخلات درد و درمان دیسک کمر به شکل غیر جراحی سپری کردم.

اکنون عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تبریز، عضو دادگاه بدوی نظام پزشکی، عضو هیئت مدیره بیمارستان بین المللی، مدیرکل اداره سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، دبیرِ ستاد نظارت بر تعرفه‌های پزشکی و مسئول هیئت ورزش‌های رزمی استان می‌باشم.

افزایش ۳۰ درصدی تعرفه خدمات پزشکی بعید به نظر می‌رسد

آناج: بحث افزایش تعرفه‌ی خدمات پزشکی تا ۳۰ درصد را تایید می کنید یا تکذیب؟

قطعا تائید نمی‌کنم و احتمال عملی شدن این موضوع خیلی کم است؛ در وزارتخانه تعرفه‌گذاری بر عهده‌ی کمیته‌ای مرکب از وزارت بهداشت، رفاه و سازمان‌های بیمه‌گر می‌باشد و ما هم در تعیین تعرفه‌ها مستقل نیستیم بلکه تابع این کمیته‌ایم؛ در سال‌های گذشته کمیته‌ی استانی نیز وجود داشت اما در طرح تحول نظام سلامت دیگر نقش زیادی ندارد و تعرفه‌ها به صورت یکسان در کل ایران اجرا می‌شود.

نظر شخصی بنده این است که ای کاش باتوجه به افزایش هایی بوده افزایشی نباشد. حتی با توجه به  اینکه دولت و مردم را برابر می دانیم بهتر است وقتی می بینیم که شرایط سختی به مردم تحمیل می شود، لازم است که افزایش تعرفه های پزشکی اتفاق نیفتد.

در دولت دهم میزان پرداختی از جیب مردم زیاد شد

آناج: مبنای قیمت‌گذاری‌ها چیست؟!

اول اینکه قیمت خدمات چقدر است؟ وسیله‌ای را که در تبریز می‌خریم قیمتش در ترکیه چقدر است و چه میزان تفاوت دارند و آیا همان جنس است؟

باید به این مسئله توجه کرد که این خدمات جزو مواردی است که مردم به آن‌ها نیاز خاص دارند و در دنیا، سازمان‌های بیمه‌گر برای برطرف کردن این نیازها همکاری کرده و قسمتی از هزینه وسیله‌ها را پرداخت می‌کنند؛ هرکشوری که به عدالت اجتماعی بیشتر معتقد باشد پول زیادی را هم می‌دهد تا بیماران کمتر پول پرداخت کنند.

این پول را هم دولت با بودجه بندی سرانه‌ی درمان و سلامت پرداخت می‌کند و پزشکان نیز درصد خودشان را دریافت می‌کنند لکن قبل از سال ۹۲ شرایط طور دیگری بود، مثلا قیمت اصلی خدمتی که انجام می‌گرفت براساس شرایط جهانی ۱۰۰ تومان بود؛ چون بیمه پولی نداشت و دولت برای سرانه پول کمتری پرداخت می‌کرد به همین دلیل گفته می‌شد پزشک باید این خدمت را  با ۵ تومان ارائه کند و ۳ تومان آن را بیمه می‌داد و  مابقی مبلغ را بیمار باید پرداخت می‌کرد.

در دوران آقای احمدی نژاد این درصد به صورت سرسام آوری بالا رفت، یعنی میزان پرداختی از جیب مردم بسیار زیاد شد؛ منتهی سوپسیدی که دولت باید آن را پراخت می‌کرد از جیب پزشکان پرداخت شد و این یعنی دکترین خدماتی را که قیمتش ۱۰۰ تومان بود را باید به مبلغ ۵ تومان ارائه می‌دادند.

در مقابل، برخی پزشکان این ۵ تومان را پذیرفته و کارشان را انجام می‌دادند اما عده‌ای هم می‌گفتند بیمه تنها ۵۰۰ هزار تومان از قیمت عملی را که در دنیا قیمتش ۱۰ میلیون است، پرداخت می‌کند و خود بیمار باید مابقی هزینه را متقبل شود؛ در واقع آن زمان پزشکان مبلغی اضافه‌تر از حقشان دریافت نمی‌کردند بلکه به خاطر تعرفه‌گذاری و سوپسید اشتباه، پزشکان متهم نشان داده می‌شدند و این مسئله را رو نمی‌کردیم که دولت پولی را که باید به بیمه‌ها اختصاص دهد را نمی‌دهد.

تاکنون سابقه نداشت پزشک را از مطلب خودش محروم کنند

آقای هاشمی جزو یکی از بهترین و قدرترین وزرای بهداشت بود که بعد انقلاب به روی کار آمد و واقعا توانست با جسارتش بسیاری از مشکلات را حل کند، علی الخصوص تعرفه‌ها را معقول‌تر کرد؛ مثلا درصد پرداخت‌ها را افزایش داد و به پزشکان گفت: شما هم دیگر حق ندارید از بیماران پول اضافه دریافت کنید و اگر غیر این عمل کنید بر خلاف گذشته(که برخوردی نمی‌شد) شدیدا برخورد خواهیم کرد؛ در اینجا بود که ستاد نظارت بر تعرفه‌ها تشکیل شد و به پرونده‌های پزشکی با سامانه ۱۶۹۰ که هنوز هم فعال است رسیدگی می‌شود و هم اکنون ما هر ۲ هفته یک بار جلسه داریم و در هر یک از جلسات بالای ۱۵ پرونده را بررسی می‌کنیم؛ اگر دریافتی اضافه باشد  به تعزیرات می‌فرستیم، در این جلسه‌ها نمایندگانی از تعزیرات حکومتی، معاون دانشگاه، نظام پزشکی و… حضور می‌یابند. کاملا پرونده‌ها بررسی می‌شوند و اگر اضافه دریافتی باشد به خود بیمار برگرداننده می‌شود؛ هم پزشک و هم مرکز درمانی که در آنجا خدمت می‌کند را مجازات می‌کنیم، مثلا در سال گذشته ۲ پزشک را ۳ ماه از حضور در مطب محروم کردند، در حالیکه تا آن زمان در سیستم سلامت سابقه نداشت پزشکی را از مطب خودش محروم کنند.

به خاطر اشتباه چند پزشک کل این قشر را زیر سوال نبریم

آناج: چرا اعتماد مردم نسبت به پزشکان کاهش یافته است؟

با اینکه از قدیم پزشکان افرادی معتمد و دارای وجهه اجتماعی هستند اما بخاطر برخی رفتارهای غلط پزشکان، این قشر جامعه را زیاد سوال برده بودند و حتی هنوز هم وجود دارند و برخی ها هم با سیاه نماهایی که در رسانه ها هم دیده می‌شد اعتماد مردم به جامعه پزشکان را از بین می‌برند و این ضرر بزرگی هم برای پزشکان و هم برای مردم است؛ اگر این اعتماد از بین برود سیستم سلامت به شدت لطمه اینکه ما تمامیت یک صنف را بخاطر اشتباهات چند نفر زیر سوال ببریم کار درستی نیست, در هر قشری نیز این نوع مسائل وجود دارد؛ مثلا در قشر روحانیون نیز این موارد پیش می آید وگرنه دادگاه ویژه‌ی روحانیت تشکیل نمی‌دادند؛ لذا اگر یک صنف را از روی چند نفر قضاوت کنیم ضرر بزرگی برای جامعه در طی زمان ایجاد می‌کند و ما سعی می کنیم با این قوانین جلوی آنها را بگیریم. تا جایی که می‌دانم آذربایجان‌شرقی جزو آن استان‌هایی است که  از نظر رسیدگی و زیرمیزی دولتی در جایگاه بدی نیست؛ البته ما همچنان تلاش می‌کنیم که هم الگو ها و هم اسوه‌های پزشکی را ارائه دهیم.

نماینده‌ای که طرح تحول نظام سلامت را زیر سوال می‌برد عوام فریبی می‌کند

آناج: با وجود طبق آمار مردم از طرح تحول نظام سلامت رضایت دارند چرا تعدادی از نمایندگان آن را زیر سوال می‌برند؟

در بین  همکاران ما افرادی هستند که برای جلب نظر مردم حرف‌های غیر عملی و غیر قانونی می‌زنند اما بهتر است افرادی که در کمیسیون بهداشت و درمان حضور دارند، ابتدا به عنوان پزشک کارشناسی کمیسیون نگاه کنند، سپس این بحث‌ها را مطرح کنند. فکر کنم این بحث عوام فریبانه است.

حقوق پزشکان مشخص است، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی ماهیانه حدود ۱۲ میلیون تومان درآمد دارد. البته باید بپذیریم که آنها برای رسیدن به این مقام سال‌های متمادی زحمت بسیاری را متحمل شده‌اند. خود بنده مدت ۳۰ سال تحصیل کرده و در این ۳۰ سال هیچ درآمدی نداشته‌ام. ما درصدد جبران آن ۳۰ سال نیستیم ولی آن هزینه را دریافت می‌کنیم.

بحث اینجاست که اگر موضوعی را در کمیسیون بهداشت درمان مطرح می‌کنند باید مستندی را بیاورند و بیان کنند که کجا و چگونه این مقدار اضافی دریافت شده است.

وزیر بهداشت نیز پاسخ خوبی به این مسئله داشتند. جالب اینجاست که، از طرفی پزشکان نیز شکایت بسیاری دارند. ما پزشک جوانی داریم که متخصص زنان می‌باشند و در سیستم دولت با آن چیزی که دولت تعریف کرده مشغول به کار هستند و این تعرفه‌ها بسیار پائین است.

بر اساس تعرفه های وزارت بهداشت این پزشک باید ماهیانه هفتاد میلیون دریافتی داشته باشد ولی مقداری که در واقعیت دریافت می‌کنند بسیار پائین بوده و حدود ۱۳ میلیون تومان است؛ اتفاقا ما از کمیسیون بهداشت این موضع را طلبکار هستیم که آنها در مورد این دکترهای جوان ما ظلم می‌کنند.

علت مرگ دختر تبریزی پنی سیلین نبود/ اگر پرستار اشتباه کرده باشد مجازات می‌شود

آناج: اخیرا در تبریز یک کودک بر اثر تزریق پنی سیلین فوت کرد و کودکی دیگر فلج شد، پیگیری قضیه به کجا رسید؟

در مورد بحث تزریق پنی سیلین، بنده فکر می‌کنم اخلاق رسانه‌ای را بعضی مطبوعات رعایت نکردند. زیرا ما پرونده را بعدا مورد بررسی قرار دادیم و مطلع شدیم که علت مرگ پنی سیلین نبوده است، زیرا پنی سیلین بلافاصله باعث مرگ می‌شود که در این مورد اینچنین نبوده و بلافاصله باعث فوت بیمار نشده است.

خانواده متوفی حق دارد که ناراحت باشد ولی در این مورد باید نظرات تخصصی داده شود و دانست که آیا واقعا ایراد وجود داشته است یا نه؟

در این حد می‌توانم خدمت شما عرض کنم که قطعا در پنی سیلین‌ها هیچ ایرادی وجود نداشته است و اگر ایرادی داشت این موضوع همه گیر می‌شد و دوما اگر پنی سیلین موجب مرگ بوده باشد، باید بلافاصله شخص فوت می‌کرد که چنین نشده است.

ولی قطعا باز هم علت فوت این افراد در نظام پزشکی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آن چیزی که برای ما مهم است این است که نباید سیاه نمایی‌ها انجام شود؛ با یک تیتر اعتماد بین پزشک و بیمار را نباید از بین ببریم و اگر این اتفاق بیافتد مردم ضربه خواهند دید و اگر چنانچه اتفاقی افتاده است در فضای آرام و غیرهیجانی این موضوع حل گردد؛ اگر پزشک نیز دچار خطا شده باشد باید مجازات کار خود را پشت سر بگذارد. اما در مورد بحث فلج شدن باید بگویم که در این مورد پرستار مجازات می‌شود (به دلیل تزریق اشتباه؛ چون اگربه عصب بخورد باعث فلجی می شود.)

برخی رانندگان بیشتر از پزشکان درآمد کسب می‌کردند/بعید نیست روزی برای درمان به باکو مراجعه کنیم!

آناج: عده‌ای معتقدند تعداد توریست سلامت در تبریز کاهش یافته است، موضوع را تائید می‌کنید؟

در مورد توریسم درمانی، بنده ذاتا به چیزی مانند توریسم درمانی اعتقادی ندارم و زمانی که بحث توریسم پیش می‌آید موضوع به کل دچار انحراف می‌شود. برای مثال، اگر فردی مریض است و تصمیم می‌گیرد برای درمان به تبریز بیاید، ما نباید این مسئله را بسط و گسترش دهیم ، برای مثال کار فرهنگی انجام دهیم.

بعضی پزشکان زیادی خواه و یکسری دلال و رانندگان تاکسی که بیشتر از پزشکان از این راه درآمد کسب می‌کردند باعث نارضایتی بسیاری شد.

ما در باکو بخاطر احداث بیمارستان بین المللی حاضر شدیم ، پزشکان ترکیه در باکو سرمایه گذاری‌های بسیاری داشته‌اند و امکانات زیادی ایجاد کرده‌اند و در آنجا این درمان‌ها به آسانی انجام می‌گیرد؛ نیازی نیست که به اینجا بیایند و کسانی که باز ه ایران مراجعه می‌کنند از مناطق فقیر نشین باکو می‌آیند و دوم اینکه آنها پزشکان خود را برای تحصیل به دانشگاه‌های عالی مرتبه فرستاده‌اند و تخصص بالایی را کسب کرده‌اند، بعید نیست که روزی ما برای درمان به آنها مراجعه کنیم!

بازار توریسم درمانی ما از عراق و کردستان عراق می باشد؛ ما باید حتما آنها را بصورت مناسب مورد حمایت قرار دهیم و ای کاش تجربه باکو که ما توریسم بالایی را از دست دادیم، تجربه بزرگی برای‌مان باشد تا این بازار درمان خود را از دست ندهیم و این می‌تواند ار بابت درآمد زایی استان ما موثر باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *