وزیر بهداشت: ۴۰ درصد مردم اضافه وزن دارند

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان:  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحرک مردم کاهش یافته از سوی دیگر ۳۵ درصد از تغذیه روزانه اضافه است و با وجود زندگی ماشینی و آپارتمانی، حدود۴۰ درصد از مردم کشور اضافه وزن دارند.  به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و …

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحرک مردم کاهش یافته از سوی دیگر ۳۵ درصد از تغذیه روزانه اضافه است و با وجود زندگی ماشینی و آپارتمانی، حدود۴۰ درصد از مردم کشور اضافه وزن دارند.
 به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز و در دومین روز سفر خود به استان قم با حضور در بیت آیت الله مکارم شیرازی، با اشاره به فرارسیدن هفته سلامت و همچنین ولادت حضرت علی(ع) و روز پدر، افزود: اضافه وزن منبع بسیاری از بیماری ها است و از شما تقاضا دارم در کرسی ها و سخنرانی هایتان بر امر پیشگیری از عوامل خطر برای بروز به دیابت و چاقی تاکید کنید چرا که در آینده در تامین هزینه های درمانی آن ناتوان خواهیم بود.
وی اظهار کرد: بیماری دیابت در نهایت باعث گرفتگی رگ های بدن می شود و شایع ترین علت کوری نیز دیابت است در حالی که اگر چشم گرفتار شود مشخص است که این فرد از ۱۰ سال پیش به این بیماری مبتلا شده و پیشگیری صورت نگرفته است.
دکتر هاشمی اضافه کرد: برای دیالیز بیماران کلیوی که یکی از عوارض دیابت است ظرف ۱۰ سال آینده باید ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کنیم که ضرورت پیشگیری از دیابت را به خوبی نشان می دهد.
وزیر بهداشت از ایران به عنوان یکی از کشورهایی یاد کرد که بیشترین میزان قطع عضو به خاطر دیابت را دارد و گفت: سلامتی نعمت بسیار بزرگی است که خدا به انسان عطا کرده است پس باید مراقب آن باشیم.
به گفته وی شعار امسال سازمان بهداشت جهانی مبارزه با دیابت و اضافه وزن است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت گام های موثری در حوزه سلامت برداشته است، افزود: خوشبختانه به یکی از هدف گذاری های خود یعنی کاهش هزینه های مردم در حوزه سلامت دست یافته ایم.
وی گفت: در دوره جدید، دسترسی مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی حوزه سلامت افزایش یافته چرا که تاکنون بیش از۱۰ هزار متخصص در کشور با توجه ویژه به ۱۰ استان مرزی توزیع شده اند.
وزیر بهداشت از ارائه خدمات بهداشتی به ۱۱ میلیون نفر از حاشیه نشینان خبر داد و گفت: به ازای هر ۳ هزار نفر از مردم مناطق حاشیه ای، یک مراقب سلامت مامور تشکیل پرونده سلامت و ثبت علائم بیماری های مختلف است اما در گذشته هیچ توجهی به مردم ساکن در حاشیه شهرها نشده بود.
دکتر هاشمی به راه اندازی بیش از۲ هزار و۵۰۰ مرکز بهداشتی در کشور در دوره جدید اشاره کرد و گفت: در سالهای گذشته هر سال حدود یک هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی به ظرفیت کشور افزوده می شد اما ما تا پایان چهار سال ۲۰ هزار تخت بیمارستانی را ایجاد می کنیم . در هر هفته در نقاط مختلف کشور بیمارستان هایی را افتتاح می کنیم.
وزیر بهداشت از انجام اقدامات لازم برای بیش از ۸ میلیون نفر از دانش آموزان در جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان ها به عنوان یکی از اقدامات ارزنده حوزه بهداشت یاد کرد.
دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گسترش تکنولوژی و ابزارهای ارتباطی در دوره جدید، اظهار داشت: با وجود ابزارهای ارتباطی و رسانه ها، مردم نسبت به گذشته اطلاعات بیشتری پیدا کرده اند اما به همان نسبت، تهدیدات نیز افزایش یافته و نسل جوان ضمن توجه بیشتر به رعایت سلامتی می توانند در پیشرفت کشور مفید باشند چرا که پیشرفت و توسعه بدون داشتن انسان های سالم امکان پذیر نیست.
وزیر بهداشت گفت: برجام چیزی جز وحدت و اخلاق مداری نبود و لازم است تا در جهت رونق اقتصاد و معیشت مردم و تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده از فرصت پیش روی کشور حرکت کنیم که لازمه آن وحدت قوا و هوشیاری برای حفظ دستاوردهای آن است.
دکتر هاشمی توافق هسته ای را برای کشور ضروری دانست و ابزار اجرای آن را آرامش داخلی و پیام آرامش ایران برای جذب سرمایه گذاران خارجی و رونق گرفتن چرخ اقتصاد، تامین مالیات و گسترش خدمات در کشور عنوان کرد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه برجام در حوزه سلامت اثرات مناسبی داشته است، افزود: موانع برای ورود بخشی از مواد غذایی و سموم کشاورزی استاندارد و با کیفیت به کشور برداشته شد در حالی که در گذشته، یک کشاورز باید بیشترین میزان سم را استفاده می کرد تا بتواند برداشت بیشتری کند.
دکتر هاشمی یادآور شد: در حوزه دارو نیز با وجود اینکه اعلام می کردند که تحریم نیستیم اما در عمل و به دلیل عدم ارتباط بانک ها، تحریم بودیم اما در حال حاضر وضعیت بهبود یافته و بسیاری از شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی برای یک تولید مشترک با توجه به ثبات ایران در منطقه و وجود بازار۴۰۰ میلیون نفری، به ایران وارد شده اند.
وزیر بهداشت همچنین به ارائه گزارشی از میزان موالید در سال۹۴ نسبت به سال۹۳ پرداخت و گفت: در سال ۹۴ حدود ۴۰ هزار نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته و میزان فوتی ها نیز۳۰ هزار مورد کاهش یافته ضمن اینکه میزان طلاق نیز در همین مدت ۳ هزار مورد کاهش یافته بنابراین شاهد افزایش باروری در کشور بوده ایم.
دکتر هاشمی نرخ باروری در سال ۹۳ را طبق اعلام مرکز آمار ایران۱٫۷ درصد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر این میزان ۱٫۹ درصد است اما ایده آل ما رسیدن این میزان به ۲٫۱ درصد است.
وزیر بهداشت با اشاره به ارائه گزارشی در شورای انقلاب فرهنگی در حوزه باروری و موالید، گفت: در تولید نسل کمترین نقش را وزارت بهداشت بر عهده دارد اما طبق آن گزارش، ما را موفق ترین دستگاه اجرایی در خصوص افزایش موالید معرفی کردند چرا که در جهت اصلاح آیین نامه ها و توجه به باروری حرکت کردیم.
دکتر هاشمی در پایان ضمن ابراز رضایت از اقدامات دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: در کل استان قم پوشش خدمات بهداشتی تکمیل می شود و ظرف ۵ سال آینده مشکلات سلامت حل خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *