گرانی و کمبود دارو بحران اصلی وزارت بهداشت بود/ نزول رقم کمبود دارویی از ۳۰۰ به ۳۰ قلم

وزیر بهداشت و درمان گفت: در اجرای طرح تحول سلامت رقم کمبود دارویی را از ۳۰۰ قلم به کمتر از ۳۰ رسانده ایم.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان با حضور در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۳۰ خرداد) بهارستان با اشاره به وضعیت درمان و بهداشت در کشور گفت: در کشور ما مشکلات فراوانی در این حوزه پیش روی دولت‌ها بوده است و این در حالیست که وزرای گذشته در مقاطع زمانی خاص هر کدام زحمات زیادی کشیده‌اند اما در حال حاضر نیز مشکلاتی پیش روی ما است.

قاضی زاده هاشمی افزود: در دولت یازدهم طرح تحول سلامت یکی از برنامه‌هایی بود که در حوزه سلامت آغاز شد و در حال حاضر ۱۱۱ هفته از آغاز این طرح می‌گذرد البته اقدامات متعدد دیگری انجام شده است که برای ارائه گزارش آن فرصت دیگری لازم است.

وی درخصوص جزئیات اجرای طرح تحول سلامت اظهار داشت: این طرح از مهرماه طراحی شد و در اردیبهشت ماه به تصویب رسید. در طول مدت طراحی مشکلی که ما با آن مواجه بودیم مسئله تهیه دارو بود زیرا در آن زمان دارو به علت افزایش نرخ ارز به یک بحران ملی تبدیل شده بود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ما به مجلس وعده داده بودیم که بحران دارو را رفع کنیم که ستاد تدابیر ویژه برای حل این موضوع به ما کمک کرد و ترخیص‌ها انجام شد و در نهایت داروها در اختیار مردم قرار گرفت و از ۳۰۰ قلم دارویی که کمبود داشتیم به عدد ۳۰ رسیدیم که نشانه موفقیت وزارت بهداشت در این حوزه است.

** وزارت بهداشت در دوره قبل ۸ هزار میلیارد بدهی به بار آورده بود

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به کمک‌های مالی توسط دولت و بیمه‌ها برای رفع بحران دارو گفت: ما در مقطعی کار خود را شروع کردیم که وزارت بهداشت بیشترین آسیب را در بین دیگر وزارت‌خانه‌ها دیده بود بطوری که دو سال به علت اخلاف وزیر و رئیس جمهور تقریبا وزیری نداشت و ۸ هزار میلیارد بدهی نیز به بار آورده بود. دولت در این راستا قبول مسئولیت کرد و ۱۸۰۰هزار میلیارد از این عدد را پرداخت کرد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: موضوع اقتصاد مقاومتی را در وزارت‌خانه سرلوحه کار خود قرار دادیم بطوری که تولید داخلی از ۵۸ درصد امروز به ۶۷ درصد رسیده است و این به معنی تولید ۶۷ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل است.

وزیر بهداشت ادامه داد: سالهای بین ۸۹ تا ۹۲ بیشترین میزان واردات را تجربه کردیم اما از سال ۹۳ به بعد واردات کاهش پیدا کرد که البته در حال حاضر ما از شرایط موجود راضی نیستیم و معتقدیم وضعیت باید باز هم بهبود یابد.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به مسئله کاهش پرداخت‌های بیماران گفت: این رقم به ۱۲ درصد کاهش پیدا کرده است و دلیل آن رقم ۲۰۰۰ میلیارد تومانی بود که مجلس آن را تصویب کرده و در اختیار دولت قرار داد تا دولت بتواند رقم بیشتری از هزینه‌های دارویی را برعهده بگیرد.

وی افزود: همه نمایندگان مجلس باید بدانند که رئیس جمهور موافق پرداخت یارانه‌ها به شکل فعلی نیست و تصور ایشان بر این بود که یارانه‌ها باید به صورت درستی هدفمند شود که یکی از مسائل مورد توجه در این حوزه بهبود وضعیت بهداشت و درمان است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: مشکل نبود نقدینگی در خزانه در سال دوم باعث شد برای اجرای طرح به مشکل بربخوریم و در نتیجه باید بگویم مشکلات فعلی ناشی از نبود پول برای اجرای طرح است و خود طرح مشکلات چندانی ندارد.

** در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مردم ایران بیمه هستند

وی درخصوص جزئیات بیمه مردم ایران در طرح تحول سلامت گفت: در این طرح قرار بود ۴ تا ۵ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار بگیرند اما با کمک‌های ویژه‌ای که صورت گرفت در حال حاضر حدود ۹۰ درصد مردم ایران بیمه هستند.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: حدود ۹۶ هزار تخت در بیمارستان‌ها وجود داشت که ۹۸ درصد آنها فرسوده‌اند یعنی بیش از ۷۰ درصد بیمارستان‌ها عمرشان بالای ۳۰ سال است و هنگامی که شما وارد بیمارستان‌ها می ‌شوید هیچکدام از اتاق‌ها ورودی‌ها، و پذیرش آنها شرایط مناسبی نداشتند.

وی ادامه داد: بنابراین ۲ میلیون مترمربع از این بیمارستان‌ها را نوسازی و بازسازی کردیم، ۳۹ هزار تخت بیمارستان که ظرف ۵۰ سال عوض نشده بودند را تغییر دادیم، ۱۲ هزار و ۵۰۰ اتاق کار را برای پرستاران و یک رقم حدود هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان را در این بخش هزینه کردیم که در مقایسه با شروع این دولت تفاوت‌ها بسیار زیاد است.

** تهیه ۲ هزار و ۴۷۰ تخت ویژه در بیمارستان ها/ کاهش ۱۱ درصدی آمار سزارین در کشور

وزیر بهداشت تصریح کرد: تعداد ۲ هزار و ۴۷۰ تخت ویژه ایجاد کردیم که تقریبا ۵۰ درصد تخت‌هایی که در طول عمر این کشور تحت عنوان تخت ویژه درست شده بود را ایجاد کردیم که یکی از حلقه‌های مهم ارجاع که سطح ۲ خدمات است مفقود مانده بود.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به زایمان طبیعی در کشور اظهار داشت: از سال ۷۹ تا سال ۹۲ تقریبا شیوع سزارین در کشور افزایش داشته که ایران بالاترین نرخ سزارین را در سال ۲۰۱۱ را در دنیا داشته است لذا ما با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری زایمان طبیعی را رایگان کردیم که در حال حضار بالغ بر یک میلیون نفر خدمت رایگان دریافت کردند و آمار سزارین برای اولین بار درکشور به طور مطلق ۶۶٫۵ درصد یعنی حدود ۱۱ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به مسئله ناباروری در کشور افزود: این مسئله یکی از مطالبات جدی مردم است که ما حدود ۳ میلیون زوج نابارور در کشور داریم که متأسفانه اعتبارات این مسئله تأمین نشد اما باز هم حدود ۳۵ مرکز را راه‌اندازی کردیم.

وزیر بهداشت گفت: حدود ۸۶۵ اتاق زایمان را در کشور تجهیز کردیم که در حال ساختن هزار و ۸۰۰ اتاق زایمان جدید هستیم که در این بخش هم چیزی حدود ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده ایم.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: اورژانس هوایی در کشور وجود نداشت که ۲۱ پایگاه در این رابطه ایجاد کردیم البته یک ماه دیگر آمل و موردی دیگر در زاهدان بود که به این مناطق هم دسترسی ایجاد کردیم.

وی گفت: در بخش بهداشت نیز اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شد از جمله ساخت ۲ هزار خانه بهداشت، هزار و ۹۰۰ مرکز را تجهیز به امکانات کردیم، بازسازی هزار و ۵۹۰ محل که ۶ هزار و ۷۰۰ پزشک عمومی، ۵ هزار و ۳۰۰ کارشناس مامایی در این محل‌ها توزیع شدند، افزایش دو برابری اقلام دارویی در مناطق روستایی.

وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز ما می‌توانیم ادعا کنیم که در هیچ کدام از مناطق روستایی و جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر پزشک و ماما کم نداریم. این در حالی بود که ما در سیستان و بلوچستان بیش از ۴۵ درصد کمبود پزشک داشتیم.
منبع : خبرگزاری دانشجو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *