آمریکا توان تأمین امنیت مردم کشورش را هم ندارد

وزیر امور خارجه گفت: در دنیای کنونی بزرگترین قدرت نظامی جهان از ایجاد امنیت برای شهروندان خود ناتوان است.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

محمدجواد ظریف امروز در اختتامیه شانزدهمین کنگره پرسش مهر ریاست جمهوری اظهار داشت: همه ما در طول زندگی تلاش برای آموختن، فهم و درک را داریم و مشکل کنونی دنیای ما مشکل ادراک، نفهمیدن و عدم درک واقعیات است.

وی افزود: امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که آن را جهانی شده می‌دانیم اما کمترین درک در ما و در تصمیم‌گیران جهانی ایجاد شده که معنی آن را بدانیم.

وزیر امور خارجه گفت: نخستین گام برای گفت‌وگو و ورود به هر کاری مذاکره موثر و شنیدن است. بنابراین باید شنید، گوش کرد و فهمید قبل از آنکه زبان برای صحبت باز کرد.

ظریف بیان کرد: من امروز شاهد این واقعیت بودم که شنیدن، مطالعه کردن و پرسیدن ۳ اقدام ضروری برای فهم بیشتر است و این موارد در آموزش و پرورش رشد کرده‌اند؛ اگر به شرایط کنونی نگاه کنیم متوجه می‌شویم اگر سیاست‌مداران و تصمیم‌گیران بین‌الملل به اندازه دانش‌آموزان ایرانی شجاعت فکر کردن و اندیشیدن نسبت به آینده را داشته باشند، خواهند فهمید که در دنیای جهانی شده تحمیل بر ملت‌ها ناپایدار است.

وی ادامه داد: در دنیای جهانی نمی‌توان در کنار امنیت، ناامنی و در کنار توسعه‌یافتگی بی‌توسعگی را مشاهده کرد. در دنیای کنونی بزرگترین قدرت نظامی جهان از ایجاد امنیت برای شهروندان خود ناتوان است و اگر به چهره مردم آمریکا بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نگاه می‌کردیم متوجه می‌شدید که قدرتی که می‌تواند تمام دنیا را با سلاح‌های هسته‌ای خود نابود کند از تامین امنیت برای شهروندانش ناتوان است.

وزیر امور خارجه بیان کرد: آمریکا با وجود هزینه‌های میلیاردی در افغانستان و عراق هنوز متوجه نشده که دوران تحمیل و فشار به سر آمده است بنابراین انواع تحریم غیرانسانی را علیه مردم ایران وارد کردند اما مردم با حضور در پای صندوق‌های رأی نشان دادند که تحریم‌ها بی‌تاثیر است و باید با احترام با ایرانیان رفتار کرد.

ظریف تصریح کرد: آمریکا سرانجام متوجه شد که با احترام پای میز مذاکره با ایرانیان قرار بگیرد و مذاکرات هسته ای براساس شرایط جدید بین‌الملل شکل گرفت و این واقعیت در جهان امروز ملموس است که بازی برد و باخت منجر به باخت هر دو طرف می‌شود.

وی گفت: آمریکا که ادعا می‌کرد ایران نباید حتی یک سانتریفیوژ داشته باشد هم‌اکنون با ۲۰ هزار سانتریفیوژ مواجه است و در زمان مذاکرات می‌گفتند که رآکتور اراک باید با بولدوزر نابود شده و آن را آسفالت کرد اما هم‌اکنون آن را پذیرفته و از ایران آب سنگین می‌خرند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: حضور مردم و توجه به آنها این امکان را می‌دهد که در برابر هر فشاری ایستادگی کنیم و در منطقه‌ای که سراسر آشوب است و در هر گوشه آن شاهد عملیات انتحاری، بمب و کودتا هستیم ایرانیان در یک محیط امن زندگی می‌کنند و این به خاطر آن است که به این واقعیت رسیده‌ایم که تنها در جهان یک ابرقدرت وجود دارد و آن خداوند است و باور داریم تا زمانی که مردم همراه ما هستند امکان هیچگونه تحریمی وجود ندارد.

ظریف افزود: دنیای امروز به تک تک ما این امکان را می‌دهد که یک ابرقدرت باشیم. بنابراین دوران امپراتوری و تحمیل به سر آمده است و تنها راه ورود به یک دنیای بهتر باور به این است که با اتکا به توان مردم می‌توان در هر کاری موفق بود و این موضوع اساس اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند افزود: این سخن امام (ره) به این دلیل است که باور داشتند با اتکا به توان مردم می‌توانیم هر طرح و پروژه علیه منافع کشور را خنثی کنیم و می‌توانیم با اتکا و اصول به باورهای خود در برابر هر قدرتی موفق باشیم.

منبع: تسنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *