رفتن به بالا
  • شنبه - 16 مرداد 1395 - 12:18
  • کد خبر : ۴۱۰۶۹
  • مشاهده :121 views

دخالت امریکا در خصوص اعدام تروریست‌های توحید و جهاد/ ایران در پرونده‌های قضایی شفاف عمل کند

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اظهاراتی مداخله‌ جویانه در واکنش به اعدام چند تروریست در کردستان گفت: ما بار دیگر از ایران می‌خواهیم تا اطمینان دهد روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی در این کشور شفاف و عادلانه است.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنجشنبه خود در پاسخ به سوالی درباره اعدام چند تروریست در کردستان گفت: ما بار دیگر بر خواسته خود از ایران برای احترام و حمایت از حقوق بشر تاکید می‌کنیم و از این کشور می‌خواهیم تا اطمینان دهد که روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی در ایران شفاف و عادلانه است.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، تونر افزود: این موضعی است که ما پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم. نگرانی ما درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از کانال‌های مختلف به ویژه از طریق گزارش‌های سالانه حقوق بشر ما انعکاس می‌یابد. ما هم‌چنین با دیگر کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل و به علاوه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای ابراز نگرانی‌هایمان درباره وضعیت حقوق بشر ایران همکاری می‌کنیم.

وی با بیان این‌که واشنگتن اطلاعات بیش‌تری درباره اعدام‌های اخیر در ایران ندارد، گفت: من تنها می‌توانم بگویم که ما از ایران می‌خواهیم و انتظار داریم که رسیدگی به پرونده‌های قضایی خود شفاف و عادلانه عمل کند.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره گزارش ادعایی مبنی بر اینکه واشنگتن در ازای آزادی چهار زندانی آمریکایی در ایران به تهران پول پرداخت کرده است، گفت: این پول بهای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران نبوده است. من تاکید می‌کنم که ما تمام جوانب و جنبه‌های این موضوع را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌ایم که حل این مناقشه قدیمی میان ایران و آمریکا بهتر است زودتر انجام شود به‌گونه‌ای که به نفع ما باشد.

وی ادامه داد: کارشناسان حقوقی و قضایی ما روی این موضوع کار کرده‌اند و ما با چشمان باز به این راه‌حل دست یافتیم. ما کاملا به این نتیجه رسیدیم که حل این مناقشه درست‌ترین اقدام است.

هفته گذشته رسانه‌های آمریکایی اخباری منتشر کردند مبنی بر این‌که واشنگتن در ازای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران ۴۰۰ میلیون دلار به تهران پرداخت کرده است. مقامات آمریکایی پس از انتشار این خبر این ادعا را به طور قوی رد و تاکید کردند که واشنگتن این پول را به عنوان باج به ایران پرداخت نکرده است.

دولت آمریکا هم‌چنین اعلام کرده است که این پول متعلق به ایرانی‌ها بوده و برای حل یک مناقشه قدیمی میان دو کشور پرداخت شده است که در آن ایران در دادگاه لاهه علیه واشنگتن شکایت کرده بود.

بر اساس این گزارش، ایران و آمریکا پیش از وقوع انقلاب اسلامی قراردادی برای خرید تسلیحات امضا کرده بودند اما واشنگتن پس از انقلاب در سال ۱۳۵۷ با وجود دریافت پول این تسلیحات، از تحویل آنها به ایران خودداری کرده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه