رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 4 شهریور 1395 - 09:01
  • کد خبر : ۴۲۷۹۵
  • مشاهده :258 views

افتتاح خط تولید بوهمیت در مرکز تحقیقات مواد معدنی آذرشهر انجام شد

همزمان با هفته دولت، افتتاح خط تولید بوهمیت در مرکز تحقیقات مواد معدنی آذرشهر با حضور معاون وزیر صنعت معدن تجارت انجام شد

h4>پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

خط تولید انبوه ماده معدنی بوهمیت برای نخستین بار در کشور امروز در مرکز تحقیقات مواد معدنی آذرشهر به بهره برداری رسید .
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مدیر بهره برداری مرکز تحقیقات معدنی آذرشهر گفت : این ماده با ارزش ، پودر پایه کاتالیست آلومینایی است که درصنعت نفت و پتروشیمی به عنوان سولفور زدای بنزین کاربرد دارد و از سنگ نفلین سینت تولید می شود .
محمد حیدری افزود : برای راه اندازی و توسعه این خط تولیدی ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال هزینه شده و روزانه یک تن از این ماده در این خط تولید خواهد شد .
محمد عالی مدیر فنی این مرکز هم گفت : تمامی دستگاهها و تجهیزات فرایندی و کنترل تولید بوهمیت کاملا بومی است و از برای تولید آن از ظرفیتهای داخل استان استفاده شده است .
مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در مراسم افتتاح این طرح گفت : امسال جلوگیری از خام فروشی دمواد معدنی کشور ، رویکرد مهم این وزارتخانه برای توسعه حوزه معادن است .
مهدی کرباسیان افزود : تولید کاتالیست آلومینا در آذرشهر قدم قابل توجهی در مسیر فراوری مواد معدنی آذربایجان شرقی است که نیاز کشور را به بوهمیت تامین می کند .
مدیر عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) خاطر نشان کرد : با تولید این ماده با ارزش روزانه ۲۵۰ هزار ریال در هر کیلو از این ماده معدنی صرفه جویی شد .
کرباسیان افزود : با راه اندازی این خط تولیدی کشورمان از واردات سالانه ۴۰۰ تن بوهمیت بی نیاز شد .
روند تولید هیدروکسید آلومینیوم خالص در مرکز تحقیقات معدنی آذرشهر از سال ۱۳۸۵ شروع شده و هم اکنون تا مرحله تولید نانو آلومینا که در صنایع آلومنیوم سازی کاربرد دارد پیشرفت کرده است .
این مرکز تحقیقاتی امسال موفق به تولید بوهمیت ماده کاتالیست صنایع نفت و پتروشیمی شد .
شهرستان آذرشهر با حدود ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در غرب آذربایجان شرقی واقع شده و از قطبهای مهم معادن منحصر به فرد در غرب کشور محسوب میشود .

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه