نوبخت: لایحه بودجه سال آینده ۱۴ آذرماه تقدیم مجلس می‌شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: ۱۴ آذر‌ماه لایحه بودجه سال ۹۶ تقدیم مجلس می‌شود.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان:

محمدباقر نوبخت در برنامه «در مسیر توسعه» گیلان، با بیان اینکه برنامه ششم توسعه تا چند هفته دیگر در جلسه علنی مجلس مطرح می‌شود، گفت: ۱۴ آذرماه سال جاری لایحه بودجه سال ۹۶ تقدیم مجلس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه وضعیت کشور را در بخش‌های مختلف تا سال ۱۳۹۹ مشخص می‌کند و برنامه استان‌ها در چارچوب بخشی و ملی تعیین می‌شود خاطرنشان کرد: پس از تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس، برنامه استان‌ها vh به تصویب می‌رسانیم و پیشنهاد کردم برنامه گیلان برای سال‌های ۹۵ تا ۹۹ توسط گیلانی‌ها نوشته شود.

وی با بیان اینکه ۲۴ بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را در ۱۲ برنامه سرفصل بندی کردیم، یادآور شد: لیست تمام پروژه‌ها در چارچوب اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶ همراه با بودجه سال ۹۶ به مجلس ارائه می‌شود.

نوبخت با اشاره به اینکه پس از برجام روزانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات نفتی فروش داشتیم، ادامه داد: در قانون بودجه نفت بشکه‌ای ۴۰ دلار در نظر گرفته شده بود اما اکنون نفت را بشکه‌ای ۴۳ دلار می‌فروشیم در حالی که سال گذشته افت قیمت نفت کشورهای بزرگ را به زانو درآورده بود.

معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود از اختصاص ۲ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های راه‌آهن و آزادراه کشور خبر داد و بیان کرد: یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان نیز برای ۵ پروژه راه‌آهن کرمانشاه، تبریز، رشت و اتصال آن به شبکه راه‌آهن مرکزی اختصاص دارد.

سرمایه گذاری ۳۷میلیارد تومانی برای طرحهای عمرانی

وی راه‌آهن قزوین‌ ـ‌ رشت‌ ـ آستارا را متصل به راه‌آهن جمهوری آذربایجان و کشورهای شمالی دانست و تصریح کرد: برای پروژه راه‌آهن مذکور مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه پروژه راه‌آهن مذکور از فاینانس استفاده می‌کند، افزود: اکنون هیچ مشکلی در پرداختی‌ها وجود ندارد.

وی به سرمایه‌گذاری طرح‌های عمرانی کشور اشاره کرد و یادآور شد: در سال جاری ۳۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی کشور سرمایه‌گذاری می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه توسعه کشور را از مسیر احیای واحدهای تولیدی دانست و افزود: تاکنون ۱۲ هزار میلیارد تومان به واحدهای تولیدی کشور پرداخت شده و ۷ هزار و ۵۰۰ واحد فعال می‌شوند.

به گفته وی، برای احیای واحدهای تولیدی گیلان مبلغ ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

وعده بلندمدت به مردم نمی‌دهیم

وی با تصریح بر اینکه اعتبار کنارگذر لنگرود نیز به طور کامل پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: تمام این پروژه‌ها تا پایان دولت روحانی به بهره‌برداری می‌رسد و وعده بلند مدت به مردم نمی‌دهیم.

نوبخت ادامه داد: ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول نقد به گندم‌کاران پرداخت کردیم و برای مطالبات چایکاران در ردیف بودجه مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه جاری برای خرید برگ سبز چای و ۳۰ میلیارد تومان نیز بودجه عمرانی برای بهزراعی باغ‌ها بوده که این مبلغ ۱۰۰ درصد پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه میزان چای تولید شده بیشتر بود، گفت: در سال جاری تولید چای خشک ۶۰ درصد افزایش یافته و از ۲۰ هزار تن تولید چای خشک، اکنون ۳۱ هزار تن چای در کشور تولید می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: مبلغ ۳۰ میلیارد تومان از مطالبات چایکاران تا شب جمعه هفته آینده به آنها پرداخت می‌شود.

وی به اختصاص اعتبار برای تغییر سبک صید اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته وعده‌ای به صیادان برای تغییر سبک صید داده شده بود و آذر ماه سال جاری مبلغ ۳۰ میلیارد تومان به صیادان پرداخت می‌شود و تعهدات سازمان برنامه و بودجه را انجام می‌دهیم.

وی درباره اختصاص اعتبار رودخانه‌های رشت اظهار کرد: ۵۰ میلیارد تومان برای احیای رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت اختصاص داده شده و مردم انتظار دارند این روند را مشاهده کنند و مسایل زیست‌محیطی انجام شود.

امیدواریم شاکله برنامه ششم توسعه در مجلس تغییر پیدا نکند

وی افزود: مردم به ما اعتماد کنند و اگر بتوانیم در این دوره کوتاه خدمت کنیم مردم نیز آن را درک می‌کنند ضمن اینکه بنده سه دوره نماینده مردم رشت در مجلس بودم و مسائل گیلان و رشت را می‌شناسم.

نوبخت با بیان اینکه مردم بسیار زیرک هستند، خاطرنشان کرد: مردم تفاوت کارهای ظاهری با تلاش صادقانه را تشخیص می‌دهند.

وی مشکل کشاورزان را قابل تفکیک خواند و افزود: اشراف کلی بر وضعیت برنج، چای و زیتون دارم و از استاندار و رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان می‌خواهم این موضوع را پیگیری کنند.

نوبخت به برنامه ششم توسعه اشاره کرد و یادآور شد: امیدواریم شاکله برنامه ششم توسعه در مجلس تغییر پیدا نکند و این برنامه نقشه راه بوده و برنامه میان‌مدت را مشخص می‌کند.
منبع: دانشجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *