اساس کار بسیج داوطلبانه بودن است نه بهره مندی از امتیازات ویژه

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: اساس بسیج بر داوطلبانه بودن آن است نه امتیاز اضافه کردن، اساس بسیج همین است چون اگر بنا باشد امتیاز خاصی بدهیم انسان های ریاکار وارد می شوند.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

سردار محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان بسیجی که عصر امروز در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد در خصوص روند کار بسیج گفت: به طور کلی مبنای کار جامعه و دولت اسلامی اصل حضور مردم در صحنه است.

وی با استناد به آیه شریفه کلکم راع و کلکم مسئول اظهار داشت: به اعتقاد ما همه مردم در برابر مسائل جامعه مسئولند و یک نظام کمونیستی یا سرمایه داری وجود ندارد تا بر اساس شیوه و عملکرد آنها یک گروه خاص برای سایر مردم تصمیم بگیرد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به نمادهای جمعیتی در اسلام گفت: در دین مبین اسلام اعمالی مانند نماز جمعه، نماز جماعت، خمس، زکات و … مسائل جمعی محسوب می شوند و افراد نباید منتظر واکنش دستگاه ها و نهادهای دولتی در برابر تخلفات داشته باشند.

سردار نقدی ادامه داد: در اسلام جهاد و دفاع بر هر مکلفی اعم از زن و مرد واجب است و این معنی واقعی بسیج است. امروز روزی است که امام دستور تشکیل بسیج مستضعفین در دانشگاه ها و حوزه های علمیه را مطالبه فرمودند و در این تشکیلات اگر چیزی به ذوق یا سلیقه ما نبود نباید تصور کنیم همه چیز تمام شده است.

انعطاف یکی از اصول اصلی بسیج است

وی با تاکید بر اینکه بسیجی باید انعطاف پذیر باشد، یادآور شد: ممکن است در هر مقطعی یک نوع کار خاص ضرورت پیدا کند امروز زمان جنگ نرم است و تهاجم بر مبنای اصول و بنیان های اخلاقی صورت گرفته است. امروز همه چیز در جای خود قرار گرفته است و تاکید می کنم انعطاف یکی از اصول اصلی بسیج است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان این نکته که بسیجی باید خود را با موقعیت و اقتضائات زمانه وقف دهد گریزی به فرماندهان جوان زمان جنگ تحمیلی زد و تصریح کرد: ما فرماندهانی ۲۵ ساله ای داشتیم و در طرف مقابل فرماندهانی وجود داشتند که تنها مدت زمان ۲۵ سال به فرماندهی مشغول بودند و این در حالی بود که فرماندهان جوان ما دست آخر می توانستند فرماندهان طرف مقابل به اسارت در بیاورند و این بسیجی بود که در زمان جنگ توانست خود را با تمام شرایط مثل غواصی، جنگ در دریا، زمین و … وقف دهد و این امور را یاد بگیرد.

اساس کار بسیج داوطلبانه بودن است نه بهره مندی از امتیازات ویژه

سردار نقدی با بیان اینکه امروز بسیجی باید خود را با شرایط کار در جنگ نرم وقف دهد، گفت: اساس بسیج بر داوطلبانه بودن آن است نه امتیاز اضافه کردن، اساس بسیج همین است چون اگر بنا باشد امتیاز خاصی بدهیم انسان های ریاکار وارد می شوند.

وی تصریح کرد: همه ما باید احساس مسئولیت اجتماعی داشته باشیم چون ریشه و اساس بسیج احساس مسئولیت اجتماعی است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در خصوص انتخاب فرماندهان در بسیج نیز گفت: ما در بسیج برای هر فرماندهی شرایط احراز داریم و این شرایط با مشورت خود قشر (بسیج مهندسین، پزشکی و …) انجام می شود بر این اساس قاعده بر این است که خود بسیجیان برای انتخاب فرماندهان خود رای می دهند و عملا باید این موضوع را در نظر بگیرند که به افراد توانمندتر و با تجربه تر رای دهند اما موضوع انتخاب فرمانده در اقشاری مثل بسیج دانش آموزی و دانشجویی مرتب در حال تحول است و اصل تشکیلات بسیج مردمی است و زیاد نمی توان قوانین نظامی بر آن پیاده کرد اما من حتما این موضوع را دنبال خواهم کرد که چه طور افراد با تجربه تر می توانند به عنوان فرمانده انتخاب شوند.

سردار نقدی در خصوص استخدام افراد در نیروهای مسلح نیز گفت: همواره سطحی از بودجه را دولت برای استخدام کادر نیروهای مسلح در نظر می گیرد و کم و زیاد این بودجه بستگی به دولت دارد ما در خیلی از نهادها و ارگان ها کادر کافی نداریم.

وی در خصوص کم لطفی های صورت گرفته به بسیج نیز گفت: همین که داوطلبانه خدمت می کنید باید بنا را به این بدانید که کم لطفی به شما می شود.
منبع: دانشجو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *