پنجاه درصد خوابگاههای دانشجویی به نوسازی نیاز دارد

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان(مهدی جلیلی):  پنجاه درصد خوابگاههای دانشجویی در کشور فرسوده شده و به نوسازی نیاز دارد . به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی ، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری عصر امروز در نشست شورای دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با …

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان(مهدی جلیلی): 

پنجاه درصد خوابگاههای دانشجویی در کشور فرسوده شده و به نوسازی نیاز دارد .
به گزارش خبرگزاری صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی ، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری عصر امروز در نشست شورای دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با اعلام این مطلب افزود : ساختمان و زیر ساخت های اصلی حدود ۵۰۰ خوابگاه دانشجویی در سراسر کشور  ، عمری بالای ۱۵ سال دارد که برای نوسازی این واحدها به ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است .
مجتبی صدّیقی افزود :  هم اکنون به ۱۰۰ هزار ظرفیت خوابگاهی جدید برای دانشجویان مجرد نیاز داریم و اعتبارات دولتی هم کفاف ساخت این تعداد واحدهای خوابگاهی را نمی دهد و باید خیران در این راه پیشقدم شوند .
وی در خصوص ارتقای رتبه خوابگاهی هم گفت :امسال  ۲۸۰ میلیارد ریال برای بهبود کیفیت و ارتقای  ۶۳ خوابگاه در کشور از رتبه پنج به رتبه سه هزینه شده است .
صدّیقی خاطرنشان کرد : ایجاد رستورانهای جدید برای تنوع بخشی به تغذیه دانشجویان در کنار ارائه غذای یارانه ای در دستور کار سازمان امور دانشجویی وزارت علوم قرار گرفته است .
معاون وزیر علوم در خصوص افزایش میزان تسهیلات دانشجویی هم گفت : میزان وامهای تحصیل ، مسکن ، ضروری و عتبات عالیات دانشجویی امسال  ۳۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش یافته است .
وی افزود : امسال مقرر شده ۲۲۰ میلیارد ریال تسهیلات برای تمامی دانشجویان مقطع دکترای دانشگاههای وزارت علوم  تحقیقات و فن آوری اختصاص یابد .
صدیقی گفت : این تسهیلات هر سه ماه یکبار در اختیار دانشجویان دکترا قرار خواهد گرفت .
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم تحقیقات و فناوری همچنین جذب دانشجویان خارجی را از رویکرد های جدید وزارت علوم برشمرد و گفت : این طرح که با هدف بین المللی شدن دانشگاههای دولتی تصویب شده در تمامی مراکز آموزش عالی وزارت علوم قابل اجراست .
وی از اجرای طرح نظر سنجی با عنوان سیمای زندگی اجتماعی دانشجویان در دانشگاها خبر داد و افزود : در این طرح که امسال به منظور شناسایی آسیب های اجتماعی دانشگاهها اجرا شد حدود ۸۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف شرکت کردند .
معاون وزیر علوم تحقیقات و فن آوری خاطر نشان کرد : در این نظر سنجی حدود ۸۰ درصد دانشجویان به موضوع جهاد ، ایثار و شهادت  ابراز علاقه کرده اند و ۲۰ درصد بقیه هم به نوعی خود را درگیر با برخی معضلات اجتماعی مانند نزاع و مواد مخدر دانسته اند .
رییس دانشگاه شهید مدنی آذربایجان هم در این نشست کمبود اعتبارات دانشگاه را مهمترین مشکل این مجموعه علمی آموزشی دانست .
حسن ولی زاده گفت : میزان اعتبارات امسال این دانشگاه حدود ۴۴۰  میلیارد ریال است که این رقم جوابگوی نیازهای دانشگاهی بااین ظرفیت بزرگ علمی و تحقیقاتی نیست .
وی با اشاره به مشکل کمبود شبکه برخورداری از اینترنت خوابگاهی در این دانشگاه افزود : تلاش می کنیم تا پایان امسال با صرف ۲ میلیارد ریال این مشکل رفع شود .
دانشگاه شهید مدنی آذربایجان حدود ۷ هزار دانشجو و ۲۶۰ عضو هیئت علمی دارد . /مهدی جلیلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *