تهدید اردوغان در سوء استفاده از پناهجویان کارساز می شود

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان:  به نقل از آناج، حکومت اردوغان که با دستگیری‌ها و برکناری‌های ناعادلانه و بدون محاکمه کارکنان دولتی، حکومتی و ارتشی بعد از کودتای نافرجام ۱۵ جولای، سیاست دیکتاتوری مطلق را به نمایش گذاشته است، با هشدار و در نهایت واکنش سیاسی اتحادیه اروپا مواجه شد. علاوه بر برکناری …

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

به نقل از آناج، حکومت اردوغان که با دستگیری‌ها و برکناری‌های ناعادلانه و بدون محاکمه کارکنان دولتی، حکومتی و ارتشی بعد از کودتای نافرجام ۱۵ جولای، سیاست دیکتاتوری مطلق را به نمایش گذاشته است، با هشدار و در نهایت واکنش سیاسی اتحادیه اروپا مواجه شد.

علاوه بر برکناری فله‌ای کارکنان دولتی و ارتشی، حکومت دیکتاتوری ترکیه؛ شهردارها، نمایندگان و رؤسای احزاب سیاسی پارلمان این کشور را نیز به صورت ناعادلانه برکنار، دستگیر و بازداشت کرد که این اقدامات مخالف قوانین اتحادیه اروپا و جمهوری ترکیه می‌باشند.

در مقابل اقدامات غیرعادلانه و دیکتاتوری حکومت اردوغان، غربی‌ها با رأی گیری در مجمع عمومی پارلمان اروپا در استرازبورگ مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا را غیرفعال کردند.

همچنین پارلمان اتریش با حضور ۶ حزب سیاسی این کشور، ترکیه را تحریم تسلیحاتی کرد که این نیز ضربه دیگری از اروپایی‌ها به حکومت دیکتاتوری اردوغان شد.

در این ارتباط، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بعد از اینکه متوجه شد، در صورت ادامه روند تحریم‌های اروپا احتمال ورشکستی اقتصاد ترکیه وجود دارد، با سوء استفاده از حضور پناهجویان بی گناه سوری در ترکیه، غرب را تهدید کرده و اظهار داشت: “اگر این روند را ادامه دهید، مرزهایمان را باز می کنیم.”

مقصود اردوغان از این اظهار نظر، مواجه کردن اروپا به سیل عظیم پناهجویانی بود که قصد رفتن به اروپا را دارند.

بعد از این تهدید اردوغان، ژان کلود یانکر رئیس کمسیون اتحادیه اروپا که مهمان برنامه “گفتگوی جهانی” در کانال تلویزیونی یورونیوز در لیون فرانسه بود، در خصوص روابط اتحادیه اروپا-ترکیه و بحران پناهجویان اظهاراتی بیان کرد.

یانکر با اشاره به اقدام انسان دوستانه بسیار بیشتر ترکیه، اردن و لبنان در مقایسه با اتحادیه اروپا، انتقاد بیش از حد نمایندگان اروپایی را غیر معقول دانسته و افزود: “ترکیه متفق مهمی می باشد، این تنها به دلیل بحران پناهجویان نمی‌باشد. طبیعتا حضور بیش از ۳ میلیون پناهجو در ترکیه که اروپا آن را انجام نداده است، آشکار می باشد. من هم از این رو خواستار عقب نشینی اروپا از درس دادن در این مورد به ترکیه شده‌ام. ترکیه مانند کشورهای هم مرز لبنان و اردن خیلی بیشتر از اروپا را انجام داد. از این رو هنگام اظهارنظر در این خصوص باید فروتن بود.”

وی همچنین در خصوص مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز خاطر نشان کرد: “من فکر نمی‌کنم که ترکیه از خود در مورد خواست برای انجام تمامی شروط برای پیوستن به اتحادیه اروپا سوال کرده باشد. تا وقتی که ترکیه این سوال را از خودش نپرسد، پاسخی هم نخواهد بود.”

رئیس کمسیون اتحادیه اروپا در پایان با اشاره به ارتباط مستمر وی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، اظهار داشت: “گفتگوهایمان به صورت پرانرژی می‌گذرد. من ایشان را ۱۷-۱۸ سال است که می‌شناسم. من اردوغان را می‌شناسم و او نیز مرا می‌شناسد.”