مشاور روحانی: آمریکا دست از دشمنی برنداشته/ قرار نبود در “برجام” آمریکا را به دوست تبدیل کنیم

مشاور ‌رئیس‌جمهور تاکید کرد: در برجام قرار نبود دشمنی مثل آمریکا را به‌دوست تبدیل کنیم چراکه این کشور دست از دشمنی با انقلاب اسلامی برنداشته است.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

محمدعلی نجفی در همایش “رفاه و منزلت اجتماعی معلم” که در کانون امام علی(ع) اراک برگزار شد، برضرورت توجه به جایگاه معلمان تاکید کرد و اظهار داشت: موضوع رفاه و منزلت اجتماعی معلم دغدغه مشترک ما است چراکه این موضوع، امری مهم و موضوعی ارزشمند و تعیین‌کننده جامعه امروز است.

مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور افزود: در بعد از انقلاب اسلامی بحث‌ها و صحبت‌های بسیاری درباره اهمیت جایگاه آموزش و پرورش و معلم شده به طوری که یکی از نکات مهم در سخنان امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری و نیز آموزه‌های دینی در بیان ائمه هدی(ع) تجلیل و احترام به مقام معظم و حوزه آموزش و پرورش است.

نجفی تصریح کرد: البته تلاش ما برای عملی شدن این مهم است که باید مورد توجه باشد چراکه تحول و تکامل جامعه به کار معلم بستگی داشته و حتی به بیان قرآن شغل انبیاء بوده که تعلیم و تزکیه را رسالت مهم انبیا و پیامبران الهی برشمرده است.

مشاور ‌رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: همه کشورهایی که در مسیر توسعه حرکت کرده یا در آن وارد شده‌اند به‌این درک رسیده‌اند که باید به‌حوزه آموزش و پرورش توجه ویژه‌ای کنند به‌طوری‌که در کشور فرانسه و بعد از جنگ جهانی دوم اصل را بر موضوع آموزش و پرورش و برای ساخت دوباره کشور گذاشتند و یکی از بزرگان عرصه تعلیم و تربیت فرانسه را مسئول کمیسیونی برای این مهم گذاشتند چراکه آموزش و پرورش را به‌عنوان اولویت فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم می‌دانستند.

وی بیان کرد: در دیگر کشورها مثل آمریکا و ژاپن نیز می‌بینیم برای عبور از سختی و برای رسیدن به توسعه توجه ویژه‌ای به آموزش و پرورش داشتند و حتی آمریکا برای رقابت با شوروی و به‌ویژه مباحث فضایی به‌موضوع آموزش و پرورش توجه کرده و بازگشت، بنابراین چه از نظر ایدئولوژی و چه از نظر تجربه انسان امروز به این مهم رسیده که در صدر برنامه‌های توسعه‌محور باید برنامه‌های آموزش و پرورش قرار بگیرد.

نجفی اضافه کرد: دو بررسی مهم در سال ۸۳ و سال ۹۳ درباره سرمایه اجتماعی و مولفه‌های آن در کشور انجام شد که خوشبختانه نتیجه این بود که فرهنگیان قشری بودند که مردم بیشترین اعتماد را به آنها داشتند به‌طوری‌که ۵۰ درصد معلمان را به عنوان قشری با اعتماد بالا، ۲۷درصد نیز به معلمان اعتمادی نسبی داشتند و این درحالی بود که این قشر در بین اقشار مختلفی که طرح شده بود از موقعیت اجتماعی و اعتماد عمومی بالایی به عنوان یک پشتوانه مردمی بالا برخوردار بود.

وی ادامه داد: اما باید بتوانیم انتظار به‌حق معلمان را برآورده کنیم که انتظارات آن‌ها تنها مسائل مادی و معیشتی صرف نیست چراکه این قشر انتظاراتی در بخش اجتماعی دارد یا انتظار تهیه و آماده‌بودن ابزار آموزش بهتر، تا بتوانند در این مسیر مسئولیت محوله را بهتر عملی کنند را دارند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت بازتعریف جامعه آموزش و پرورش گفت: امروز نیاز داریم تا نگاه را تغییر دهیم و نیاز به یک بازتعریف و بازنگری در جامعه درباره آموزش و پروش داریم چراکه یک مسئول به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را برطرف کند بلکه همه معلمان هم باید همت کنند تا بتوان کشور را از گرفتاری‌ها نجات داد.

نجفی افزود: نظام تعلیم و تربیت نیازمند تحول است چراکه این تغییر زمینه توسعه در بخش آموزش و پرورش و متعاقب آن توسعه ملی را به‌دنبال دارد زیرا توسعه آموزش و پرورش و توسعه ملی بر یکدیگر تاثیرگذار هستند و باید توجه داشته باشیم براثر مشکلات دچار یک سیکل و چرخه معیوب نشویم چون کشور ناکارآمد و بدون پیشرفت نمی‌تواند رضایت شغلی ایجاد کند پس عقب‌ماندگی توسعه سبب عقب‌ماندگی آموزش و پرورش می‌شود.

وی ادامه داد: همین‌طور اگر آموزش و پرورش دچار عقب‌ماندگی شود، منجر به عقب‌ماندگی توسعه کشور می‌گردد و در نتیجه این آموزش و پرورش عقب مانده نمی‌تواند نیروی انسانی و جامعه را به سمت پیشرفت حرکت دهد.

مشاور رئیس‌جمهور توجه به موضوعات مهم را امری اساسی خواند و گفت: در عین حال باید شأن علم و تربیت را تشریح کنیم، باید به موضوعات مهم نیز توجه داشته باشیم و تحلیل درستی از مسائل ارائه کنیم.

نجفی افزود: کشور ما کشوری است که از نظر ظرفیت‌های ملی پرقدرت بوده، دارای نیروی جوان باهوش و ذکاوت در یک جغرافیای وسیع بوده و دارای تنوع اقلیمی است، به‌طوری‌که در کمتر کشوری چنین تنوع اقلیمی وجود دارد به‌طوری‌که در یک فصل در یک منطقه می‌توان اسکی و در منطقه‌ای دیگر در دریا شنا کرد.

وی بیان کرد: ایران دارای موقعیتی ژئوپلیتیکی است به طوری که دارای موقعیت خاص در ارتباط بین شرق و غرب است و دارای معادن سرشاری و مهم و ذخایر نفتی شناخته شده و ناشناخته بالایی است به طوری که ۴۰ تا ۵۰درصد از منابع نفتی ما هنوز ناشناخته است، از سوی دیگر ۱۸٫۵درصد کل ذخایر گاز دنیا در ایران وجود دارد و همه این ظرفیت‌ها نشان می‌دهد ما کشوری پرقدرت و توانمندی هستیم.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به ظرفیت‌های ایران گفت: این‌ها درحالی است که براساس برآوردهای بین‌المللی موسسات معتبر جهانی ایران را جزو ۵ و ۱۰ کشور برتر از نظر توانمندی برشمرده‌اند، به‌طوری‌که یک رسانه معتبر غربی بعد از برجام اعلام کرد ایران تا سال ۲۰۲۵ به سرانه ملی ۲هزار دلار و تا سال ۲۰۵۰ به سرانه ۳۵هزار دلار برای هر فرد می‌رسد و این یعنی رشد سریع و امید به آینده فرزندان در ایران بالاست.

نجفی اضافه کرد: مکنزی یک موسسه بین المللی معتبر جهانی است که در گزارش اخیر خود اعلام کرد ایران می‌تواند در سال ۲۰۳۵ تولید ناخالص ملی خود را تا ۱۰۰۰ میلیارد دلار افزایش بدهد.

وی ادامه داد: باید مراقب باشیم، چراکه در وضعیت امروز منطقه، کشور ما در امنیت کامل به سر می‌برد که این ارمغان نظام جمهوری اسلامی و تلاش دولت و سایر ارگان‌ها است و این درحالی است که نگاهی به وضعیت منطقه نگران‌کننده است چراکه اگر یک اشتباه بکنیم بزرگترین نعمت کشور یعنی امنیت به‌خطر می‌افتد.

نجفی اضافه کرد: ایران دارای دشمنان قسم خورده‌ای است که از آن جمله باید گفت قوی‌ترین لابی در آمریکا لابی علیه ایران است که تشکیل شده هرچند لابی اسرائیلی‌ها و تندروهای جمهوری‌خواه جای خود را دارد.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات بعد از برجام گفت: در بعد از برجام شاهد مخالفت عربستان و چند کشور عربی علیه ایران بودیم به‌طوری‌که عربستان به چندین بانک و شرکت در نقاط مختلف دنیا اعلام کرده بود در صورت همکاری با ایران دارایی این کشور و اتباعش را که در این بانک‌ها است، خارج می‌کند.

وی افزود: امروز چه از نظر داخلی و چه از نظر خارجی با چالش و تهدیداتی روبه‌رو هستیم، یکی از تهدیدات داخلی قطب بندی جامعه و تبدیل به صفر و یک کردن جامعه است. اینکه همه چیز یا باید خوب باشد یا خیلی بد، یعنی یک عده همه چیز را ۱۰۰‌درصد خوب می‌بینند و یک عده ۱۰۰درصد منفی که این یک موضوع تهدیدکننده است.

نجفی بیان کرد: البته با برخی تعارف و برخوردها موافق نیستم که مخالفان دولت، مخالفان نظام و اسلام هستند و حتی با این تعریف که هر منتقد باید راه حلی ارائه کند، هم مخالفم اتفاقا اگر کسی نقدی کرد ولی راه حلی نشان نداد ضعف مسئله را به ما گوشزد می‌کند ولی کسانی که از دولت نقد می‌کنند باید انصاف داشته باشند و اشکال را در حدی که هست ببینند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به منشور شهروندی گفت: کار قشنگ رئیس‌جمهور موضوع تدوین منشور حقوق شهروندی بود که گامی برای رسیدن به جامعه رشد یافته است که باید در وهله نخست منشوری باشد، که روی آن توافق و آگاهی وجود داشته باشد و این منشور حقوق شهروندی کار بی‌نظیری در طول انقلاب اسلامی بود که آرزوی بسیاری از دلسوزان نظام هم بوده است.

وی افزود: این منشور حتی از نظر بین المللی یک قدرت برای کشور است چراکه یکی از مفاهیمی که در این سال‌ها مدام محکوم و متهم شدیم موضوعات حقوق بشر و حقوق شهروندی بوده که این حقوق شهروندی جواب قاطع به مخالفان بود چراکه بالاترین سطح کشور می‌گوید من و دولتم به آن پایبندیم.

نجفی افزود: این درحالی بود که مخالفان اعلام کردند این منشور خوبی است اما یک حرکت تبلیغاتی از سوی دولت است حال آن‌که ۳ سال پیش معاون حقوقی رئیس‌جمهور اعلام کرد گروهی مشغول تدوین این منشور هستند و کار تدوین آن از ابتدای دولت آغاز شد، به رئیس‌جمهور ارائه شد، برخی حقوق‌دانان ایراداتی گرفتند تا اینکه امروز عرضه شد و امروز مخالفان اعلام می‌کنند این یک حرکت تبلیغاتی انتخاباتی است.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع برجام گفت: تا قبل از توافق برجام روحیه ناامیدی به جامعه می‌دادند که مگر می‌توانیم با ۶کشور بزرگ دنیا پای میز مذاکره بنشینیم و بعد از آن می‌گفتند با برجام چه شد؟ به عنوان مثال سوئیفت باز شده است هرچند مثلا چندنفر می‌دانند سوئیفت چیست؟ منتقدان تیتر زدند بعد از برجام سوئیفت باز نشده است ولی بعد از بازشدن سوئیفت حتی یک بار تیتر نزدند که سوئیفت باز است.

وی بیان کرد: با وزیر نفت صحبت می‌کردیم گزارشی از اقدامات اپک داد کاری که از نظر دیپلماسی نفتی در اپک انجام داده، کار بزرگی است و وزیر نفت باید از این نظر مدال لیاقت و شجاعت دریافت کند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به مسائل اپک گفت: در اپک عربستان با ۱۰میلیون بشکه نفت تولیدی تصمیم‌گیر بوده، حساب کنید از ۳۲میلیون بشکه نفت تولیدی جهان ۱۰میلیون بشکه سهم تولید عربستان است و حال با این همه خصومت و کارشکنی عربستان مجبور شدند در اپک تسلیم حرف ایران شوند.

وی افزود: با اینکه به سبب کاهش هزینه قیمت نفت کشورهای دیگر میزان تولید و صادرات را کم کردند، حتی عربستان تولید خود را ۵۰۰ هزار بشکه کاهش داد ما نه تنها میزان تولید خود را کاهش ندادیم بلکه این میزان را افزایش هم دادیم، من در جریان مذاکرات اپک بودم، ۳ ماه مذاکرات سخت با اپک انجام شد.

نجفی ادامه داد: در آغاز فعالیت دولت یازدهم روزانه یک میلیون بشکه نفت از ایران به فروش می‌رسید اما امروزه ۲میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروشیم که این مهم یکی از نتایج برجام محسوب می‌شود.

وی افزود: ۳٫۵سال قبل که دولت را تحویل گرفتیم تنها اجازه تولید و فروش ۱٫۵میلیون بشکه نفت آن هم با نظر آمریکا داشتیم که اگر امروز همان رویه بود با ۱٫۵میلیون بشکه آن هم با این قیمت امروز نمی‌توان کشور را اداره کرد و با مشکل روبه‌رو می‌شدیم.

نجفی ادامه داد: در برجام قرار نبود دشمنی مثل آمریکا را به‌دوست تبدیل کنیم چراکه این کشور دست از دشمنی با انقلاب اسلامی برنداشته است ولی دیدیم با برجام کار تیم دیپلماسی تا آنجا پیش رفت که قطعنامه‌های شورای امنیت نقض شد. این درحالی بود که حتی در کشورهای اروپایی بنزین به هواپیماهای ما نمی‌فروختند و مثلاً هواپیمای ما مجبور بود از لندن بلند شود و در کشور ثالثی فرود آید و در آنجا بنزین و سوخت تهیه کند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به وضعیت دولت در آغاز کار گفت: روزی که دولت یازدهم تشکیل شد تورم در مردادماه ۹۲ معادل ۴۰درصد بود که شاید اگر اقدامات دولت نبود، مانند ونزوئلا که همچون ما بود امروز به تورم ۷۰۰درصدی می‌رسیدیم و این درحالی بود که آن زمان رتبه دوم را بعد از ونزوئلا در بخش تورم داشتیم.

وی افزود: هرچند بیشترین روابط‌مان با ‌‌ونزوئلا بود و امروز هم بسیاری از سرمایه‌های ما در این کشور بی‌استفاده مانده است و می‌بینیم امروزه برای ساعاتی مرز خود با کلمبیا را باز می‌کنند تا مردم برای تهیه نیاز خود به این کشور رفته و پس از ساعت‌ها در صف تردد ایستاده اقدام به تهیه نیازهای خود کنند که شاید اگر تلاش دولت نبود ما هم به درد این کشور دچار بودیم.

نجفی ادامه داد: پس از برجام ۴میلیارد بانک مرکزی از انوک، ۲٫۵میلیارد دلار طلب وزارت نفت از شل دریافت شد و به همین طریق بخشی از منابع ارزی ما آزاد شد، هرچند برخی کشورها مانند عمان و هند هنوز به ایران بدهی دارند و پرداخت نکرده‌اند.

مشاور رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وقتی به این می‌اندیشم که اگر برجام اتفاق نیفتاده بود و توافق نشده بود، تنم می‌لرزد، اولاند در یک دیدار خصوصی صراحتاً گفت در مورد حمله به ایران به توافق رسیده بودیم و تنها اختلاف بر سر زمان و گستره حمله بود که به نتیجه نرسیده بود که فکر می‌کردم این را تنها در دیدار خصوصی بوده گفته اما در پایان نشست و وقتی بیرون آمدند در مصاحبه مطبوعاتی مشترک، باز سربسته اعلام کرد.

نجفی خاطرنشان کرد: چالش‌های بسیار بزرگی داریم و در سال‌های آینده براساس محاسبات انجام شده ۸۵۰ هزار نفر از کسانی که در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند، فارغ التحصیل می‌شوند که اگر ۲۵۰ هزار نفر از آن‌ها دنبال کار نباشند یا شاغل باشند، ۶۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل بیکار داریم که به‌جز اینها ۶۰۰ هزار نفر بیکار بدون تحصیلات دانشگاهی رقمی بالغ بر یک میلیون ۲۰۰هزار نفر بیکار را خواهیم داشت.

وی با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری در کشور گفت: برای ایجاد اشتغال نیاز به سرمایه‌گذاری است، هم سرمایه‌گذاری خارجی و هم سرمایه‌گذاری داخلی که این‌ها نیاز به امنیت دارد و عموماً سرمایه‌گذار به‌دنبال امنیت برای سرمایه‌گذاری است و ما نتوانیم مقصد این سرمایه‌گذاری باشیم، سایر کشورها به این موضوع می‌پردازند و جذب سرمایه‌گذار می‌کنند.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به فعالیت‌های اقتصادی دولت گفت: دولت و فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی آن روی ریل خوبی قرار گرفته همان‌طور که استاندار مرکزی اعلام کرد کارخانه‌های بزرگ استان راه افتاده و این وضعیتی است که در همه استان‌ها شاهد آن هستیم.

وی افزود: روزی مجتمع فولاد مبارکه و ذوب آهن گلایه داشتند که نه تنها تمام انبارهایشان بلکه حتی محوطه حیاط اطرافی شرکت‌هایشان نیز از تولیدات دپو پر شده است، اما امروز شاهد تغییر و حرکت بازار هستیم.

نجفی خاطرنشان کرد: سال ۹۲ کارخانجات خودروسازی که ۱۸درصد ارزش افزوده و ۳درصد تولید ناخالص ملی را در اختیار دارند با اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم شامل کارگران، قطعه‌سازان، تا مکانیکی و تعویض روغنی سالانه ۶۵۰هزار دستگاه خودرو تولید می‌کرد که امسال این رقم به یک میلیون و ۱۰۰هزار دستگاه رسیده است.

وی ادامه داد: البته باید کیفیت‌ها بهتر شود که ۲ قرارداد بزرگ با ۲ شرکت بزرگ خودروسازی منعقد شده که تولیدات‌شان در ایران ۳۰درصد قابلیت صادرات و فروش به دیگر کشورها را داشته باشد.

نجفی بیان کرد: چرخ اقتصادی کشور به راه افتاده و آنچه مهم است جهت‌گیری درست کارهاست، چه در این استان و چه در کل کشور، شرایط فراهم شده و امید داریم آموزش و پرورش هم توسعه و رشد کند.

مشاور رئیس‌جمهور افزود: امیدواریم وزیر آموزش و پرورش گام خوبی بردارد، مجلس هم نشان داده حامی خوب دولت و آموزش و پرورش است و امیدواریم که شاهد برطرف شدن مشکلات توسعه بخش آموزش و پرورش باشیم.
منبع: تسنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *