ابراهیم جعفری: این همه حساسیت در برابر حضور سردار سلیمانی در عراق جای تعجب دارد

وزیر خارجه عراق با ابراز تعجب از حساسیت مربوط به حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق گفت: در عراق ده‌ها مشاور آمریکایی، کانادایی و انگلیسی و نیز از کشورهای دیگر حضور دارند.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

ابراهیم الجعفری در مصاحبه با روزنامه الاهرام مصر با ابراز تعجب از حساسیت در قبال حضور سردار قاسم سلیمانی در عراق گفت: نقش او از ارائه مشاوره به نیروهای نظامی در جنگ علیه داعش فراتر نمی رود و دهها مشاور آمریکایی، انگلیسی و کانادایی و نیز از کشورهای دیگر در عراق حضور دارند.

وی با تاکید بر اینکه کمک گرفتن عراق از مشاوران خارجی موضوعی پنهانی نبوده و بر کسی پوشیده نیست، اظهار داشت: چرا اینهمه حساسیت در قبال یک مشاور ایرانی وجود دارد در حالی که در عراق دهها مشاور از کشورهای مختلف حضور دارند؟

وی همچنین با اشاره به دیدار اخیر با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر تاکید کرد در این دیدار راههای تقویت روابط مصر و عراق بررسی شد به اضافه اینکه موضوع آزادسازی موصل یکی از محورهای گفت وگوی مشترک بود.

کُندی عملیات موصل، اقدامی بررسی شده است

الجعفری در مورد کُندی عملیات آزادسازی موصل اظهار داشت: این روند یک تصمیم عراقی است و در چارچوب زمانبندی عملیات برای تحقق اهداف مورد نظر جا دارد به ویژه اینکه داعش از غیرنظامیان و اهالی موصل ر به عنوان سپر انسانی استفاده می کند از همین رو سرعت در عملیات موجب آسیب دیدن به اهالی این شهر می شود

وی ادامه داد: معادله عملیات آزادسازی موصل بسیار دقیق است و هدف از کندی این عملیات این است که وقت کافی برای متعهد ماندن به اصول انسانی در قبال اهالی این شهر اختصاص داده شود. به هر حال ما عزم خود را برای آزادی موصل جزم کرده ایم و این عملیات روند خوبی دارد.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از این مصاحبه در مورد تاثیر تحولات سوریه بر اوضاع عراق تصریح کرد: نمی توان بحران در یک کشور همسایه را از خود جدا دانست و از بازتاب های آن دور ماند و شاهد این تاثیرگذاری این است که آیا ترور سفیر روسیه در ترکیه جدا از تحولات حلب بود؟

وی تاکید کرد: از سوی دیگر پیروزی های نیروهای عراقی در موصل بر سوریه نیز تاثیر دارد از همین رو بین رخدادهای جاری در عراق و سوریه ارتباط وجود دارد.

الجعفری در توضیح این مطلب افزود: عراق و سوریه سرگرم جنگ مشترک علیه تروریسم هستند؛ جنگی که نیازمند هماهنگی و تلاش های مشترک است تا در نهایت موجب نابودی تروریست ها شود.

وی در مورد این سوال که آیا عراق نیز مانند سوریه نیازمند دیدار سه جانبه بین روسیه، ترکیه و ایران است؟ پاسخ داد: اگر نیازی به هماهنگی در سطح اطلاعاتی و امنیتی باشد ما در ترتیب دادن چنین دیداری تردید نمی کنیم زیرا در تلاش برای پیروزی بر دشمن و نهایی کردن نبرد با آن هستیم درنتیجه از تمام فرصت ها برای تحقق این هدف ارزشمند استفاده می کنیم.

الجعفری در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات چند روز پیش حیدر العبادی نخست وزیر عراق مبنی بر کاهش اختلافات با ترکیه بیانگر پایان بحران با آنکارا است؟ گفت: روابط عراق با کشورهای جهان به ویژه همسایه قطع نشده است حتی در شرایطی که تمامیت اراضی عراق نقض شد به این معنی که با وجود دخالت نظامی ترکیه در پایگاه بعشیقه در عراق ما در مسیر بحرانی تر کردن روابط با ترکیه حرکت نکردیم هرچند مسئولان ترک اظهارات مطبوعاتی ایراد کردند که خوشایند نبود و ما بر حفظ ارتباط بین دو ملت عراقی و ترکی تاکید داریم.

وی همچنین تاکید کرد که نیروهای ترک مستقر در پایگاه بعشیقه هیچ نقشی در عملیات نظامی علیه داعش در عراق نداشتند.
منبع: تسنیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *