بعد از برجام فعلا غیر از «سگ» چیزی به دستمان نرسید/ ۵۱۰ شهید راه مبارزه با مواد مخدر داشتی

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: امیدواریم بعد از برجام و ادعای رفع تحریم ها، این تجهیزات که پیش از این جزو اقلام تحریمی بوده، را در اختیار ما قرار دهند. تا این لحظه به جز سگ های موادیاب، هیچ تجهیزاتی در اختیار ما قرار نگرفته است.

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

صبح امروز نشست خبری با حضور سردار مسعود زاهدیان، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر و حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

سردار مسعود زاهدیان در این نشست خبری، با اشاره به تهدید جدی جهان توسط موادمخدر اظهار داشت: علاوه بر این تهدید جهانی، مجاورت ما در همسایگی بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر دنیا این حساسیت و تهدید را برای ما بیشتر کرده است.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا افزود: امروز پلیس ایران بزرگترین کاشف موادمخدر دنیا است و الگویی برای سایر پلیس‌های دنیا هستیم.

وی با اشاره به افزایش تصاعدی تولید موادمخدر در افغانستان، پیش‌بینی تولید ۷۰۰۰ تن در سال جاری میلادی را یک سونامی جهانی دانست و افزود: علی‌رغم حضور کشورهای غربی در افغانستان سازمان UNODC پیش‌بینی کرده که تولید موادمخدر در افغانستان از ۳۳۰۰ تن در سال گذشته به ۷۰۰۰ تن خواهد رسید.

سردار زاهدیان با اشاره به کشفیات مواد مخدر طی ۱سال اخیر اظهار کرد: بیش از ۷۵ درصد از کشفیات مواد مخدر در استان های شرقی بوده است. در ۹ ماهه امسال بالغ بر ۴۸۲ تن ۵۰۰ کیلوگرم مواد مخدر کشف شده که رکورد بی‌نظیری بوده، یعنی در هر روز ۲تن کشفیات مواد مخدر را داشته ایم که ناشی از تلاش پلیس در یک‌سال گذشته است.

وی افزود: البته کشفیات پلیس این مقدار است و اگر کشفیات دیگر دستگاه‌ها هم به آن اضافه شود این میزان بالغ بر ۵۵۰ تن است.

زاهدیان افزود: پلیس در طول روز متوسط ۲تن کشفیات دارد، در این راستا بیش از ۱۸۲۵باند متلاشی شدند. بالای ۱۰۸هزار نفر معتاد خطرناک را شناسایی و به مراجع قضائی تحویل داده شده اند که این رقم ۲۵درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در حوزه دستگیری قاچاقچیان ۲درصد افزایش داشته ایم و این نشان از تلاش های پلیس در کیفی کردن فعالیت های خود دارد.

وی در خصوص دستگیری یکی سرشبکه‌های باندهای مواد مخدر به نام «نصیر بامری» توضیح داد: از سر شبکه های دستگیر شده در سال جاری می‌توان به فردی حدود ۵۰ ساله که اوج کار او طی ۳،۴سال اخیر بوده است که ۱۱شبکه بین المللی را هدایت می کرد اشاره کرد، که بیش از ۲۰۰میلیارد تومان اموال این فرد توقیف و در خرداد ماه گذشته در سیستان و بلوچستان دستگیر شد.

زاهدیان بیان کرد: عناصر مرتبط با این فرد بیش از ۱۵نفر بودند که دستگیر شدند و ۳۰۰نفر نیز که باند های محلی را هدایت می کردند شناسایی و دستگیر شدند.

وی با اشاره به کشف ۶۷۸ قبضه سلاح طی ۹ماه اخیر گفت: مواد مخدری که وارد می شود در قالب های بسیار حرفه ای بسته بندی شده که پلیس با تلاش فراوان این اقلام را کشف و ضبط می کند. هرچه از مرز به داخل می آییم از حجم و وزن مواد کاسته می شود و هرچه وزن این مواد کمتر می شود شناسایی آن نیز سخت تر می شود.

وی توضیح داد: تا کنون ۵۱۰ تن مواد مخدر کشف شده است که در این راه بیش از ۳۷۰۰شهید در جان سپردند و بیش از ۱۲ هزار جانباز نیز در این عرصه داریم و لازم است با توجه به این تلاش‌ها، مسئولین محترم توجه لازم برای واگذاری تجهیزات لازم به ما داشته باشند.

وی گفت: امیدواریم بعد از برجام و ادعای رفع تحریم ها، این تجهیزات که پیش از این جزو اقلام تحریمی بوده، را در اختیار ما قرار دهند. تا این لحظه به جز سگ های موادیاب، هیچ تجهیزاتی در اختیار ما قرار نگرفته ولی ستاد مبارزه با موادمخدر به جد در حال مذاکره است و امیدواریم هرچه زودتر این تجهیزات به دست ما برسد.

وی تصریح کرد: این نکته جای تامل دارد که ما از امکاناتی که برای کشف جا سازی های پیچیده لازم داریم و اعتبارات کلانی نیاز داریم که تاکنون تامین نشده و امیدواریم مسئولین در ای زمینه بیش از پیش در این زمینه چاره اندیشی کنند.

وی گفت: در رابطه با جاسازی های مواد گفت این جاسازی ها از قوطی کبریت تا بدنه چمدان وجود دارد. مثلا موردی داشتیم که هروئین را در تاروپود فرشی بافتند یا در موردی دیگر تریاک را بصورت مجسمه ای درست کردند اما پلیس با هوشمندی خود آن ها را شناسایی کردند.

زاهدیان در رابطه با تغییرات از حوزه سنتی مواد مخدر به سمت صنعتی گفت: این تغییرات شکل گرفته است اما اساسا مواد سنتی رتبه اول مصرف را در کشور دارند و اینکه شیشه به عنوان یک تهدید برای جوانان وجود دارد امری بدیهی است و باید توجه داشت که چه بصورت سنتی و چه بصورت صنعتی برای فرد و جامعه اثرات تخریبی خواهد داشت که ما باید در این زمینه خود کنترلی را افزایش دهیم.

وی بیان کرد: پلیس اقدامات سلبی خودرا انجام می دهد اما باید بحث تقاضا هم در نظر داشته باشم و بدانیم تا تقاضا وجود دارد عرضه نیز وجود خواهد داشت.

زاهدیان در رابطه با دستگیری خورده فروشان مواد مخدر مطرح کرد: روزانه ۲۰۰نفر از خرده فروشان توسط پلیس دستگیر می شوند، طبق ماده ۴۲قانون باید اردوگاه هایی برای کسانی که در عرصه فروش مواد مخدر فعالیت می کنند داشته باشیم که متاسفانه اکنون این اردوگاه وجود ندارد البته برخورد با خورده فروشان ۲درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در رابطه با آمار درگیری با قاچاقچیان بیان کرد: این میزان ۱۲۷۹مورد بوده است که تلفات قاچاقچیان ۲۴درصد افزایش داشته و ۶ شهید از ماموران پلیس نیز در این درگیری ها طی ۹ماهه اخیر داشته ایم.

وی در رابطه با ایجاد تجهیزاتی برای برخورد با خورده فروشان گفت: باید ظرفیت هایی را ایجاد کنیم که برهمین اساس و طبق ماده ۱۶قانون برای ساخت اردوگاه اقدامات خوبی اتفاق افتاد و با تلاش برخی مسئولین افزایش ظرفیت ها صورت گرفت ولی باید توجه داشت که در این زمینه عقب ماندگی هایی از سنوات گذشته وجود دارد.

وی در خصوص بحث مبارزه با دانه درشتان و عدم اطلاع رسانی پلیس در این زمینه اذعان کرد: مبارزه با دانه درشتان صورت می گیرد اما کار بسیار سخت است و شروع پرونده تا پایان آن زمان زیادی طول می کشد اگر بخواهیم از همان آغاز اطلاع دهیم کارمان ابتر خواهد شد و ممکن است اطلاع رسانی دیر باشد اما این اطلاع رسانی حتما انجام می شود.

زاهدیان در رابطه با ارتباط پلیس با مرزبانی در مبارزه با مواد مخدر افزود: در مرزبانی نیز مبارزه با مواد مخدر انجام می شود و ارتباط خوبی بین پلیس و مرزبانی وجود دارد همچنین با کشور های افغانستان و پاکستان نیز ارتباط تنگاتنگی داریم و عملیات مشترک مرزی را با هردو کشور داشته ایم و برخورد با شبکه های مواد مخدر نیز با پلیس هردو کشور انجام شده است.

وی در خصوص جلوگیری از اعتیاد در مدارس بیان کرد: به این منظور آموزش های دانش آموزان باید افزایش پیدا کند همچنین بحث آموزش اولیا باید ارتقا یابد که ما هم اجرای آموزش ها و برنامه هارا در دستور کار داریم.

وی در خصوص موضوع جمع آوری معتادان گفت: بحث جمع آوری معتادان با پلیس است اما کسی که در خانه است باید حتما با مجوز قضائی این فرد دستگیر شود.

زاهدیان در رابطه با بحث عدم اعدام قاچاقچیان اظهار داشت: این موضوع باید بصورت کارشناسی صورت پذیرد که در حال حاضر در مجلس این بحث مورد بررسی قرارگرفته است اما پلیس در این زمینه تنها اجرا کننده قانون و مصوبات است و هر آنچه که تصویب شود توسط پلیس اجرایی خاهد شد اما بحث حذف اعدام بنظر من در حال حاضر مطرح نشود بهتر است زیرا باعث تشدید قاچاق می شود.
منبع: دانشجو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *