آمار ابتلا به سرطان در کشور کمتر از متوسط جهانی

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان:  معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت: با حذف مصرف سیگار می‌توان از ۶۰ هزار مرگ زودرس سالانه پیشگیری کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ایرج حریرچی معاون کل و قائم مقام وزارت بهداشت صبح امروز در نشست خبری …

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

معاون کل وزارت بهداشت در نشست خبری پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت: با حذف مصرف سیگار می‌توان از ۶۰ هزار مرگ زودرس سالانه پیشگیری کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ایرج حریرچی معاون کل و قائم مقام وزارت بهداشت صبح امروز در نشست خبری کنگره بین‌المللی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان گفت: ابتلا به سرطان از ۱۰میلیون مورد جدید در سال ۲۰۰۶ به ۱۴میلیون در سال ۲۰۱۲ رسید و پیش بینی می‌شود که این رقم در سال ۲۰۳۰ به ۲۵میلیون مورد برسد.

حریرچی درباره موارد مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان گفت: در سال ۲۰۰۶ حدود ۶میلیون مرگ به دلیل ابتلا به سرطان گزارش شده در حالی که این آمار در سال ۲۰۱۲ به ۸ میلیون نفر رسیده و پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ این میزان به ۱۳میلیون نفر برسد.

وی گفت: در ایران بدون احتساب سرطان‌های پوست، سالانه ۹۲ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان اتفاق می‌افتد که اگر موارد ابتلا به سرطان های پوست را نیز به این آمار بیفزاییم، میزان ابتلا به بیش از صدهزار مورد افزایش می‌یابد.

حریرچی سرطان های پستان، معده، روده بزرگ و مثانه را بدون در نظر گرفتن جنسیت مبتلایان، شایع‌ترین سرطان های کشور دانست و افزود: شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان به ترتیب سرطان معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و در زنان سرطان‌های پستان، روده بزرگ، معده و لوسمی است.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره میزان ابتلای مردان و زنان به سرطان های مختلف نیز عنوان کرد: این آمار در مردان ۱۳۴ نفر به ازای هر صدهزار نفر جمعیت و در زنان ۱۲۸ ابتلا به ازای هر صدهزار نفر اعلام شده است.

وی همچنین متوسط بروز موارد جدید ابتلا به سرطان در دنیا را برای مردان به ۲۰۵ و برای زنان ۱۶۵ مورد در هر صدهزار نفر عنوان کرد و خاطرنشان کرد: با این روند پیش بینی می شود که در سال ۲۰۳۰ تعداد موارد جدید ابتلا به سرطان به ۱۵۵ ابتلا در هر صدهزار نفر برسد.

معاون کل وزارت بهداشت با رد کردن شایعات مربوط به بالا بودن آمار مبتلایان به سرطان در ایران نسبت به سایر کشورها تاکید کرد: افزایش آمار ابتلا به سرطان در کشور ما مطابق کشورهای دیگر و کمتر از متوسط جهانی است اما در عین حال پیش بینی می شود که این روند ادامه پیدا کند و شاید این فاصله با کشورهای دیگر کمتر شود.

وی سه عامل افزایش سن، سبک زندگی و عوامل محیطی را از عوامل اصلی ابتلا به سرطان دانست و گفت: سرطان بیماری دوران پیری است و طبیعتا وقتی سن امید به زندگی در جهان افزایش می یابد، افراد کهنسال بیشتری در معرض انواع سرطان ها قرار می گیرند.

حریرچی درباره تاثیر سبک زندگی در ابتلا به انواع سرطان گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰درصد افراد بالغ در کشور سیگار می‌کشند؛ در مقابل هزینه ۱۰هزار میلیاردی درمان سرطان در ایران، ۱۰هزارمیلیارد نیز صرف دخانیات می‌شود که اگر همین رقم کاهش پیدا کند از ۶۰هزار مرگ زودرس در کشور پیشگیری می شود.

وی گفت: همچنین ۹۰درصد مردم نیز کمتر از میزان توصیه شده در روز از سبزی و میوه‌ استفاده می‌کنند؛ ۳۵درصد افراد نیز فعالیت بدنی کمی دارند و ۵۰ درصد با کلسترول خون بالا روبرو هستند؛ همچنین ۱۰درصد مردم نیز قند خون بالایی دارند و هر یک از این عوامل که در نتیجه تغییر در سبک زندگی به وجود آمده اند، بر افزایش ابتلا به سرطان تاثیر دارند.

حریرچی از عوامل محیطی به عنوان سومین فاکتور موثر در ابتلا به سرطان یاد کرد و گفت: سرانه مصرف انرژی در کشور سالانه ۲۸۱۲ کیلو به ازای هر نفر است درحالی که متوسط جهانی آن ۱۸۰۹ کیلو اعلام شده است. همچنین سالانه به ازای هر نفر در ایران ۷ تن کربن دی اکسید تولید می‌شود در حالی که متوسط جهانی آن ۴٫۶ تن است. ذرات معلق در هر متر مکعب هوا در شهرهای بزرگ نیز به ازای هر نفر در سال ۱۱۵ میکروگرم است که در مقایسه با متوسط جهانی آن که ۷۷ میکروگرم گزارش شده است، عدد بالایی است. هر یک از ااین فاکتورهای محیطی می تواند بستری را برای ابتلا به انواع سرطان به جود آورد.

معاون کل وزارت بهداشت درباره هزینه های جهانی سرطان افزود: حدود ۲۰درصد تولید ناخالص جهانی صرف درمان سرطان می‌شود که این رقم ۱۶درصد بیش از هزینه صرف شده برای بیماری‌های قلبی و عروقی است. در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۱۶۰ میلیارد دلار در حوزه سرطان هزینه شد در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی ۸۹۵ میلیارد دلار بود که البته یکی از دلایل اصلی این افزایش ناگهانی ورود داروهای گران‌قیمت تر و پیشرفته‌تر به بازار دارویی بوده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود ضمن اشاره به قابل پیشگیری و درمان بودن نیمی از سرطان ها با تشخیص زودهنگام خاطرنشان کرد: اگر بتوان با شیوه های متداول از بروز سرطان ها قابل پیشگیری جلوگیری کرد، مبلغی بالغ بر ۲۰۰میلیارد دلار در هزینه های موجود کشورهای دنیا صرفه جویی می‌شود.

دکتر حریرچی با اشاره به این موضوع که ظرف ۱۵ سال آینده باید آماده افزایش ۵۰ درصدی این هزینه‌های درمان سرطان باشیم، افزود: در ایران نیز سالیانه ۱۰هزارمیلیارد تومان برای درمان سرطان هزینه می‌شود که ۱۲۵۰میلیارد تومان از آن مربوط به هزینه‌های دارودرمانی است که البته ۸۳درصد این هزینه توسط دولت پرداخت می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت بر ضرورت انجام تحقیقات علمی برای کمک به مرحله پیشگیری از سرطان تاکید کرد و گفت: در ۲۰ سال گذشته بیش از ۱۰هزار مقاله علمی ISI توسط محققان ایرانی در حوزه سرطان منتشر شده است. سال گذشته نیز دانشمندان ایرانی در حوزه سرطان ۲۴۳۶ مقاله در این زمینه منتشر کرده‌اند که نسبت به سال قبل از آن افزایش ۵برابری داشته است و برای نمونه، تایید این مساله که مصرف تریاک در کنار مصرف الکل، اضافه وزن، چاقی و بعضی از عفونت‌ها جزو عوامل موثر در ابتلا به سرطان هستند، از دستاوردهای همین مقالات علمی است.

معاون کل وزارت بهداشت در ادامه درمورد اقدامات قابل انجام برای پیشگیری و درمان سرطان خاطرنشان کرد: در زمینه پیشگیری از سرطان اقدامات متعددی در جهان در حال انجام است، اما در بیشتر کشورهای دنیا با وجود تمام این اقدامات پیشگیرانه، میزان بروز و شیوع این بیماری در حال افزایش است و ما نیز باید برای آن آماده باشیم.

وی در مورد اقدامات وزارت بهداشت در طرح تحول نظام سلامت برای بهبود وضعیت درمان سرطان در کشور گفت: ما برای این کار سه تیپ مرکز ارائه خدمت طراحی کرده‌ایم. ۱۴۸ مرکز تیپ یک برای تشخیص و غربالگری زودهنگام سرطان در کشور نیاز داریم که تا کنون ساخت ۱۳۱ مورد آن در بخش دولتی آغاز شده است؛ فعالیت ۷۴ مرکز تیپ دو برای رادیوتراپی، جراحی و شیمی درمانی در ۵۴ شهر کشور توسط بخش غیردولتی پیگیری می‌شود؛ همجنین ۱۴ مرکز تیپ سه در ۱۲ شهر به زودی آغاز به کار می‌کند. علاوه بر این موارد ۵۲ مرکز شیمی درمانی نیز تا کنون ایجاد شده است.

دکتر حریرچی با تاکید بر ضرورت همراهی موسسات خیریه و سازمان‌های مردم نهاد در پیشگیری و تشخیص سرطان گفت: از ۸۵ موسسه خیریه و ۲۰ سازمان مردم نهاد، ۶۴ مورد در حوزه سرطان فعالیت می‌کنند.

حریرچی در پایان با تاکید بر تحت پوشش طرح تحول سلامت قرار گرفتن بیشتر خدمات در مورد بیماران مبتلا به سرطان یادآور شد: تمام بیماران سرطانی که تحت درمان جراحی و شیمی درمانی هستند، بدون استثناء تحت پوشش طرح تحول نظام سلامت قرار دارند؛ در عین حال بعضی از داروهای شیمی درمانی بسیار گران هستند که در پروتکل درمانی ما قرار ندارند و نمی توانیم آنها را پوشش دهیم بنابراین از پزشکان درخواست می‌کنیم که مطابق با فارماکوپه کشور دارو تجویز کنند. در عین حال ۲۰۰ مورد راهنمای بالینی درمان سرطان ابلاغ شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *