دادگاه یونان حکم عدم استرداد کودتاگران به ترکیه را صادر کرد

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان:  وزارت خارجه ترکیه بعد از صدور حکم دادگاه عالی یونان در خصوص عدم استرداد کودتاگران فراری به ترکیه، این حکم را محکوم کرد. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، روابط رقابتی و دشمنی پنهان میان ترکیه و یونان به تاریخ دیرین این …

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

وزارت خارجه ترکیه بعد از صدور حکم دادگاه عالی یونان در خصوص عدم استرداد کودتاگران فراری به ترکیه، این حکم را محکوم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، روابط رقابتی و دشمنی پنهان میان ترکیه و یونان به تاریخ دیرین این دو کشور برمی‌گردد، به صورتی که مخالفان و مجرمان هردو طرف از کشور خود فرار کرده و پناهنده دیگری می‌شوند که این آداب در کودتای نافرجام اخیر ترکیه نیز مشاهده شد.

بعد از شکست کودتای ۱۵ ژوئیه در ترکیه که به ادعای برخی از مخالفان داخلی، غربی و وابسته به گولن سناریوی اردوغان برای پاکسازی مخالفان بود، تعدادی از نظامیان درجه‌دار ارتش که در کودتا مشارکت داشتند، به یونان فرار کرده و از این کشور درخواست پناهندگی کردند.

در این میان، حکومت ترکیه نیز از یونان درخواست استرداد کودتاگران فراری به این کشور را کرد لکن حکومت یونان موضوع استرداد کودتاگران را وابسته به حکم دادگاه عالی یونان دانست.

حکم دادگاه عالی یونان

روز گذشته (۲۶ ژاونیه) دادگاه عالی یونان در حکمی که صادر کرد، تحویل ۸ نظامی تُرک به حکومت ترکیه را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، پلیس یونان پیش از آنکه قاضی نظامیان کودتاگر تُرک را برای قرائت حکم صادر شده به دادگاه فرا بخواند، آنها را با بستن به یکدیگر به دادگاه منتقل کرده بود.

وزارت خارجه ترکیه

به گزارش منابع خبری دولتی ترکیه، وزارت امور خارجه این کشور طی بیانیهای اعتراض خود نسبت به حکم دادگاه عالی یونان مبنی بر عدم استرداد ۸ نظامی کودتاگر فراری را اعلام کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: “اعتراض خود نسبت به حکم در خصوص اشخاصی که نقش فعال در کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه داشته‌اند را اعلام می‌کنیم، کودتایی که منجر به کشته شدن ۲۴۸ و زخمی شدن ۲ هزار و ۱۹۳ از شهروند ما شده و نسبت به جان رئیس جمهور ما نیز سوء قصد داشته است.”

در ادامه این بیانیه آمده است: “بار دیگر متوجه این واقعیت شدهایم که کشور همسایه و متحد ما یونان، چنان که پیشتر نیز از محاکمه اعضای گروه‌های تروریستی به ویژه DHKP/C و پ.ک.ک که ترکیه را مورد هدف قرار میدهند، جلوگیری کرده بود، از انجام امور لازم جهت مبارزه با تروریسم سر باز میزند.”

همچنین تصریح شده است: “این رفتار دادگاه یونان مغایر با قوانین و اصول بین الملل بوده و باعث عدم مجازات متهمان و نقض حقوق قربانیان این حوادث م شود. به این ترتیب با صدور این حکم، یونان که سابقه کودتا دارد به کشوری حامی کودتاگران تبدیل شده است.”

در پایان بیانیه نیز گفته شده است: “تلاش‌های ما برای استرداد و محاکمه این اشخاص ادامه خواهد داشت. بازتاب‌های این حکم که فکر میکنیم به دلایل سیاسی صادر شده است، بر فعالیت‌های مشترک دو کشور درباره مسایل منطقه‌ای و بین المللی به طور گسترده بررسی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *