کد خبر: 53849
تاریخ انتشار: بهمن 25, 1395
گروه : بازنشری

بررسی تماس مشکوک مشاور ترامپ با روس‌ها

بررسی تماس مشکوک مشاور ترامپ با روس‌ها

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان: 

واشنگتن مشغول بررسی این موضوع است که واقعا در تماس تلفنیِ مشاور امنیت ملی آمریکا با دیپلمات های روس چه گذشت زیرا حافظه آقای مشاور، وی را در یادآوری مباحث مبادله شده یاری نمی کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، گزارش ها حاکی از آن است که «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید این روزها که مسکو-واشنگتن مشغول مقدمه چینی برای بهبود روابط هستند، از بابت تماس هایی که پیش از ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» با روس ها داشته، حسابی گرفتار شده تا جایی که کاخ سفید هم برای رفع اتهام از وی، به تکاپو افتاده است.
گفتنی است که مقامات کاخ سفید روزهای پایانی این هفته را به بررسی رابطه فلین با مسکو و اینکه آیا وی پیش از ریاست جمهوری ترامپ، احتمال لغو تحریم های روسیه را با سفیر این کشور در آمریکا مطرح کرده یا خیر؛ خواهند پرداخت.
فلین که ژنرال بازنشسته ارتش و مدیر سابق آژانس اطلاعات دفاعی این نهاد است، از حامیان اصلی بهبود روابط واشنگتن-مسکو به شمار می رود، ایده ای که وی را از نگاه برخی از قانونگذاران دموکرات به لحاظ اتهاماتی که از بابت نفوذ روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا مطرح است؛ خائن جلوه می دهد.
برخی منابع آگاه می گویند که فلین در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۶، روزی که «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا دستور اخراج ۳۵ دیپلمات روس را صادر و دو نهاد اطلاعاتی روسیه را تحریم کرد، حدود پنج تماس تلفنی با «سرگئی کیسلیاک» سفیر روسیه در آمریکا داشته است.
فلین در ابتدا موضوع مطرح کردن تحریم ها در تماس با مقامات روس را انکار کرد و «مایک پنس» معاون ترامپ نیز در روز ۲۰ ژانویه با حضور در برابر دوربین رسانه ها؛ خبر انکار وی را رسما اعلام کرد.
اما موضوع زمانی بیخ پیدا کرد که «واشنگتن پست» هفته گذشته به نقل از مقامات آمریکایی، احتمال طرح تحریم ها در تماس های تلفنی فلین را یک بار دیگر مطرح کرد و جالب آنکه فلین هم این احتمال را رد نکرد و در عین حال گفت که حافظه ام به طور ۱۰۰ درصد مرا در تاید صحت این موضوع یاری نمی کند!
حالا نه تنها این ماجرا گریبان فلین را گرفته بلکه پای پنس را هم به دایره اتهامات مطرح شده علیه وی باز کرده است.
در عین حال، این ضد و نقیض گویی ها، «رینس پریباس» رئیس دفتر ترامپ را به بررسی موضوع واداشت.
با این حال اگر هم اثبات شود که فلین واقعا پیش از ورود ترامپ به کاخ سفید، درباره رفع تحریم های روسیه با دیپلمات های این کشور رایزنی کرده است، انتظار نمی رود که وی مقام خود را از دست بدهد.
پیشتر، «نیکی هالی» سفیر آمریکا در سازمان ملل از اقدامات روسیه در شرق اوکراین انتقاد و اعلام کرده بود که تحریم های بین المللی علیه مسکو تا زمانی که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه، اوکراین را به حال خود رها نکرده و نیروهای روسیه را از کریمه ضمیمه شده به کشور خود خارج نکند، رفع نمی شود.
گفتنی است که دیروز یکشنبه، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که در آینده ای نزدیک با «رکس تیلرسون» همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد. این دیدار با توجه به شدت گرفتن درگیری ها در اوکراین انجام می شود.

برچسب ها : آمریکا روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *