کد خبر: 56893
تاریخ انتشار: اردیبهشت 4, 1396

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: مرگ زودتر از ۷۰سال، مرگ زودرس است

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: مرگ زودتر از ۷۰سال، مرگ زودرس است

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان:

خیلی‌ها به دلایلی که قابل پیشگیری‌ ست، می‌میرند

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تغییر الگوی بیماری ها از واگیر به غیرواگیر، گفت: امروزه مرگ زودتر از سن ۷۰ سالگی را مرگ زودرس می دانند و حدود ۴۰ درصد از علل این مرگ ها مربوط به بیماری های قلبی عروقی، ۲۰ درصد مربوط به سرطانها و ۱۵ درصد نیز مربوط به حوادث و سوانح ترافیکی و غیرترافیکی است.

 به گزارش خبرآنلاین علی جعفریان صبح امروز در دومین روز از هفته سلامت و در همایش تغذیه؛ سفیران سلامت، اظهار داشت: تعداد زیادی از مردم هر سال به دلایلی که قابل پیشگیری است، جان خود را از دست می دهند. عامل عمده حوادث جاده ای، انسان و رفتار او است و ایران از نظر آمار تلفات جاده ای در منطقه در رتبه اول و در دنیا در رده های بالا قرار دارد.

وی از رژیم غذایی نامناسب مانند مصرف فست فود، نمک، چربی و شیرینی زیاد و همچنین عدم فعالیت فیزیکی مناسب، به عنوان عوامل خطر بیماری های غیرواگیر یاد کرد و افزود: متاسفانه ما با مصرف این مواد غذایی قلب و بدن خود را بیمار می کنیم اما از آن لذت می بریم و خودمان زمینه های جامعه ناسالم را فراهم می کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تاکید بر اهمیت پیشگیری از بروز بیماری های غیرواگیر، خاطرنشان کرد: دولت نمی تواند اقداماتی انجام دهد که مردم لاغر شوند یا در غذای خود از نمک کمتری استفاده کنند بلکه وظیفه اصلی دولت، ارائه اطلاعات و ایجاد حساسیت در جامعه نسبت به وضعیت سلامت و وظیفه اصلی مردم، پیشگیری از بروز بیماری های مختلف است.

دکتر جعفریان با بیان اینکه حدود یک میلیون خانواده و ۱۲۰ هزار سفیر سلامت در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران، سکونت دارند، گفت: هر سفیر سلامت در یک خانواده می تواند اطلاعات و وضعیت سلامت جامعه را به خانواده منتقل کند و به افراد خانواده در خصوص مصرف منطقی نمک و سایر رفتارهای نادرست، تذکر دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: شایع ترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در دنیا، رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، مصرف سیگار و الکل است اما در ایران مصرف الکل شیوع بالایی ندارد اما رژیم غذایی نامناسب، فوق العاده شایع است.

دکتر جعفریان تاکید کرد: زندگی و کار روزمره، به عنوان تحرک بدنی و فعالیت فیزیکی به حساب نمی آید بلکه باید این تحرکات به صورت منظم در طول زمان مشخص انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *