قوناخ باجی یا خاله بازی از بازیهای کودکان قاضیجهان

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان(وحید کاظم زاده قاضی جهانی):  قوناخ باجی  یا خاله بازی ( girlhouse )در کنار مامان بازی یکی از مهمترین بازیهای نمایشی و گروهی، از بازیهای کودکان قاضی جهان است. در خاله بازی و مامان بازی کودکان نقش بزرگترها را بازی می کنند. در این بازیها از اسباب بازی …

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان(وحید کاظم زاده قاضی جهانی): 

قوناخ باجی  یا خاله بازی ( girlhouse )در کنار مامان بازی یکی از مهمترین بازیهای نمایشی و گروهی، از بازیهای کودکان قاضی جهان است.

در خاله بازی و مامان بازی کودکان نقش بزرگترها را بازی می کنند. در این بازیها از اسباب بازی هایی مانند عروسک، خانه عروسکی، لوازم خانه کودکانه، لوازم آشپزی کودکانه، و چادرها و خانه های کوچک کودکانه استفاده می شود. گاه خاله بازی با پهن کردن قالیچه در فضای باز انجام می شود. تفاوت مامان بازی با خاله بازی در این است که در بازی نخست، مهمترین وجه بازی، بازیِ رابطهٔ مادر- فرزندی و نقشهای خانوادگی است. اما در خاله بازی بازیِ روابط بین خانوادگی و مهمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند.

این بازی در فرهنگ عامه یک بازی دخترانه شمرده می شود اما پژوهشها نشان میدهد که اگر کودکان در محیط هایی آزاد مانند مهدکودک، بدون اجبار برای بازی کردن با اسباب بازیهای دخترانه یا پسرانه بازی کنند، همهٔ آنها اسباب بازی هایشان را به صورت تصادفی انتخاب می کنند، نه بر اساس جنسیت، و به انجام همهٔ بازیها می پردازند. در حالی که پس از سه سالگی، با مطرح شدن جنسیت برای کودک و تحت تاثیر جامعهٔ اطرافش، به بازیهای به اصطلاح دحترانه یا پسرانه گرایش پیدا می کند و نزدیک به هشتاد درصد دختران پس از این سن با عروسک و لوازم آشپزخانه بازی می کنند.

باید گفت با احیای بازی قوناخ باجی،  فرهنگ مهمان نوازی و میزبانی و ایثار و محبت در بین کودکان ترویج داده می شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *