رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 19 مهر 1396 - 12:33
  • کد خبر : ۶۳۵۸۸
  • مشاهده :99 views

۴ نکته در مورد حضور روحانی در دانشگاه تهران

پایگاه خبری توفارقان: امروز با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی برگزار شد و روحانی در این مراسم پیرامون مسائل مختلف به سخنرانی پرداخت. اما حاشیه های این مراسم پررنگ تر از خود مراسم و سخنرانی رئیس جمهور بود؛ یکی از حاشیه های مهم […]

پایگاه خبری توفارقان:

امروز با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها وموسسات آموزش عالی برگزار شد و روحانی در این مراسم پیرامون مسائل مختلف به سخنرانی پرداخت.

اما حاشیه های این مراسم پررنگ تر از خود مراسم و سخنرانی رئیس جمهور بود؛ یکی از حاشیه های مهم این مراسم، شکل برگزاری آن بود که مورد توجه رسانه ها و فعالین دانشجویی قرار گرفت.

حضور روسای جمهور در دانشگاه ها از اول انقلاب رایج بود و هر کدام از رئیس جمهور ها سعی کردند در حد توان با محیط دانشگاه در ارتباط بوده و سخنان و نقد های قشر جوان و تحصیل کرده ی کشور را بشنوند، تا جایی که در دولت اصلاحات و دولت گذشته این مراسم یکی از مهم ترین مراسماتی بود که رئس جمهور در آن حضور می یافت البته گاها هم با حواشی همراه بود؛ از جمله شعار های تند دانشجویان علیه رئیس دولت اصلاحات در سال ۸۳ که خواستار عبور ازخاتمی بودند.

اما دولت روحانی این سنت پسندیده و شایسته را با تغییر وکاستی هایی مواجه کرد که هر چند این تغییرات از سال اول دولت روحانی در این مراسم اعمال شد اما گل سرسبد این تغییرات در مراسم امسال اتفاق افتاد که منجر به تغییر ماهیت این مراسم از دانشجویی به کارمندی شد تا جایی که رسانه ها تیتر مراسم« سرد دانشجویی» را برای آن برگزیدند.

در مورد این مراسم چهار نکته را می خوانید

۱) حضور روسای جمهور در دانشگاه ها امر پسندیده ی بود که با حمایت رهبر انقلاب مواجه شد ایشان در سخنرانی ها خود بر لزوم حضور دیگر مسئولان در دانشگاه ها وشنیدن دغدغه ها و مشکلات دانشجویان و پاسخ به نقد های آن ها توصیه کردند که متاسفانه چندان از سوی مسئولان بدان عمل نشد وآن ها همچنان با محیط های دانشجویی ودغدغه ومشکلات آن ها غریبه اند. علیرغم این مشکل حضور شخص اول اجرایی کشور در دانشگاه این نقیضه را تا حدی برطرف می کرد اما با حضور روحانی در راس دولت این نقطه ی قوت تبدیل به نقطه ضعف مسئولان شد.

۲) مراسمات حضور رئیس جمهور در دانشگاه های کشور کاملا دانشجویی و با حضور پرشور و پر تعداد دانشجویان برگزار می شدکه فرصت مناسبی را برای دانشجویان فراهم می کرد تا مستقیما وبدون دغدغه مشکلات و نقدهای خود را با شخص اول اجرایی کشور مطرح وپاسخ های او را بشنوند اما دولت روحانی ابتدا این مراسم را تبدیل به مراسم دانشجویی_کارمندی کرد یعنی تنها تعداد معدودی از دانشجو یان آن هم بصورت کنترل شده حق حضور در این مراسم را داشته اند و مابقی صندلی ها را کارمندان دانشگاه ها پر می کردند با این وجود اجازه سخنرانی نمایندگان تشکل ها دل دانشجویان را همچنان نسبت به این مراسم امیدوار نگه می داشت تا اینکه مراسم امسال این امید را هم از بین برد.

۳) در مراسم امسال هیچ تشکل دانشجویی اجازه سخنرانی در حضور رئیس جمهور را پیدا نکرد وتنها کسی که از میان دانشجویان به سخنرانی پرداخت دانشجوی نمونه علوم پزشکی دانشگاه تهران بود که آن هم ماموران امنیتی اجازه ورود برگه سخرانی اش را به مراسم ندادند که او مجبور شد بدون متن سخرانی کند. این در حالی بود که مسئولان دولتی از سرپرست وزارت علوم گرفته تا سرپرست دانشگاه تهران به سخنرانی پرداختند در واقع نگاه به لیست سخنرانان این مراسم ، یک مراسم دولتی با حضو ر کارمندان دولت را به ذهن تداعی می کند نه مراسم دانشجویی با حضور دانشجویان را.

۴) اما قسمت جالب و تاسف بار این مراسم جای بود که رئیس جمهور در سخنان خود به لزوم تشویق افراد نقاد اشاره کرد وکشور را نیازمند نقد و ارائه نظرات مختلف دانست این سخنان رئیس جمهور خنده ی تلخی را بر لبان ناظران نشاند که باید کدام قسمت ماجرا را باور کنند؛ سخرانی مقامات دولتی در مراسم دانشجویی بدون اجازه اظهار نظر به آن ها وبدون سابقه حضور در بین دانشجویان یا دم زدن رئیس جمهور از نقد و تشویق منتقدین؟

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه