رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 25 آبان 1396 - 12:54
  • کد خبر : ۶۴۷۲۷
  • مشاهده :33 views

پناه بردن از دست «کدخدا » به «آقااجازه ها»

پایگاه خبری توفارقان– آذرشهر , گوگان , ممقان: با شکست سیاست‌های دولت روحانی در حوزه سیاست خارجی که مخصوصا در برجام تبلور بیشتری یافت. اصلاح طلبان و دولت روحانی به جای برگشتن از مسیر اشتباه خود یعنی اعتماد و نگاه به بیرون مرز‌ها برای رفع مشکلات کشور، دوباره به دنبال جایگزینی مسیر اشتباه و پر […]

پایگاه خبری توفارقانآذرشهر , گوگان , ممقان:

با شکست سیاست‌های دولت روحانی در حوزه سیاست خارجی که مخصوصا در برجام تبلور بیشتری یافت. اصلاح طلبان و دولت روحانی به جای برگشتن از مسیر اشتباه خود یعنی اعتماد و نگاه به بیرون مرز‌ها برای رفع مشکلات کشور، دوباره به دنبال جایگزینی مسیر اشتباه و پر هزینه دیگری هستند.

حسن روحانی به عنوان مسئول تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در زمان دولت اصلاحات بعد از شکست آن مذاکرات در نتیجه بد عهدی اروپایی‌ها دلیل عدم توفیق خود در آن سال را عدم مذاکره با آمریکا دانست و گفت: «باید با کدخدا مذاکره کنیم و کشور‌های اروپایی «آقا اجازه» هستند و مستقلا نمی‌توانند تصمیم بگیرند.»

با روی کار آمدن دولت تدبیر در سال ۹۲ روحانی به دنبال عملی کردن ایده مذاکره با «کدخدا» رفت که در نتیجه آن برجام شکل گرفت که امروز وزارت امور خارجه بعد از یک و سال و نیم از اجرایی شدن آن رسما اعلام می‌کند آمریکا آن را نقض کرده است و امضای کری «تضمین» نبوده است و در نتیجه برجام امروز یک تجربه شکست خورده است تا جایی که ترامپ در سخرانی خود در ۲۱ مهر اعلام کرد پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کند و به دنبال اصلاح و یا لغو آن است. ترامپ در همین سخنرانی خود علاوه بر برجام به بحث توانمندی نظامی ایران هم ورود کرد و در مورد محدود کردن توانمندی نظامی ایران و موشک‌های ایران مطالبی را بیان کرد و ایران را عامل بی ثباتی منطقه غرب آسیا اعلام کرد یعنی رسما اعلام کرد علاوه بر نظارت‌های سفت و سخت در برنامه هسته‌ای ایران باید جلوی افزایش توانمندی‌های نظامی ایران را هم گرفت هر چند این توانمندی تنها در قالب دفاعی مورد استفاده قرار بگیرد مواضعی که با استقبال اروپایی‌ها همراه شد.

با شکست برجام انتظار از دولت و اصلاح طلبان آن بود که از اعتماد به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها دست بردارند و به توانمندی‌های داخلی کشور توجه بیشتری نشان بدهند، اما نتنها این اتفاق نیفتاده است بلکه جریان اصلاحات به دولت توصیه می‌کند که با اروپا و آمریکا بر سر توانمندی نظامی کشور به مذاکره بپردازد و به اروپایی‌ها اعتماد کنند و دوباره بر سر میز مذاکره با کسانی بنشیند که سابق بد عهدی‌های آن‌ها را هنوز ملت ایران فراموش نکرده است در واقع از نگاه این جریان اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در هر موضوعی که ما را مورد حمله قرار دادند باید پای میز مذاکره با آن‌ها بنشیم و از خواست‌های خودمان دست بکشیم تا مبادا اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها ما را تحریم کنند به عبارت بهتر از منظر این جریان عقب نشینی ما در مقابل زورگویی‌هایی کشور‌های اروپایی و ایالات متحده نباید حد یقف داشته باشد.

پروژه بزک کردن اروپایی‌ها را ابتدا محمد نهاویدیان معاون اقتصادی رئیس جمهور در مصاحبه با یکی از رسانه‌های بین المللی مطرح کرد او در این مصاحبه اعلام کرد ایران آمادگی مذاکره با اروپا بر مسائل اختلافی غیر از هسته‌ای را هم دارد. متاسفانه این سخنانان نهاوندان چندان در داخل کشور بازتاب نیافت تا دلسوزان کشور با روشنگری خود این پروژه را عقیم بگذارند از این رو در ادامه این پرژوه روزنامه اصلاح طلب آرمان به قلم یکی از اساتید دانشگاه تهران از لزوم مذاکره موشکی با اروپایی‌ها نوشت در این مقاله با زبانی تهدید گونه از عواقب عدم مذاکره با اروپا برای جمهوری اسلامی سخن گفته شده است نویسنده ذکر کرده است که اگر با اروپا مذاکره نکنیم سایه جنگ و تحریم بر سر ملت سنگینی خواهد کرد و در نهایت به نظام توصیه می‌کند تن به مذاکرات موشکی با اروپایی‌ها بدهد «بهتر است که ما هم با آغاز مذاکره خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم. اگر مذاکره نکنیم ممکن است که اروپایی‌ها مواضع تند و تیز آمریکایی‌ها را در این مورد همراهی کنند.»

در ادامه پروزه بزک کردن اروپایی ها، سایت اعتدال گرای «فرارو» در یک گزارش که در مورد بحران لبنان و استعفای سعد حریری منتشر کرده است پا را از دیگر بزک کنندگان جلو‌تر نهاده و اعلام می‌کند اگر مجبور به باج دادن به اروپایی‌ها هم بشویم نباید آن‌ها را از دست بدهیم. فرارو اروپا را تنها برگ برنده ایران برای فرار از جنگ با عربستان نامیده و از زبان تحلیل گر خود نوشته است «اروپا بسیار می‌تواند در این بحران بین ایران و عربستان نقش آفرینی کند. تا همین الان هم اگر اتحادیه اروپا نبود، ترامپ و آمریکا به نحوی برجام را لغو می‌کردند. این فشار اتحادیه اروپا بوده است که مانع بر هم خوردن توافق برجام شده است. تا جایی که حتی کنگره آمریکا هم مایل به دست زدن به ترکیب برجام نیست اتحادیه اروپا می‌تواند تهدیدات اخیر علیه ایران را از طریق دیپلماسی با اسرائیل و عربستان و آمریکا متوقف کند. به شرط اینکه ایران در برخی مسائل با اروپا همکاری کند. ما نباید اتحادیه اروپا را حتی اگر مجبور به باج دادن شویم، از دست دهیم»
فرارو سپس اروپا را مدافع ایران در مقابل ترامپ دانسته و ادامه می‌دهد «تنها اروپا می‌تواند مانع از رفتار‌های ناصحیح ترامپ شود؛ بنابراین دستگاه دیپلماسی ما باید بیشتر بر اتحادیه اروپا تکیه کند و سعی کند اختلافات خود را با این اتحادیه حل و فصل کند. اتحادیه اروپا بر سرآزمایش‌های موشکی ایران مسئله دارد که به اعتقاد من باید با اروپا در این باره همکاری کنیم»

در پایان این سایت طرفدار دولت با ادبیات تهدید گونه نوشته است «اگر بحث موشکی ایران حل نشود، ایران احتمالا اتحادیه اروپا را هم از دست خواهد داد و بحران گسترده‌تر خواهد شد»

به نظر می‌رسد در روز‌های آینده باید شاهد القای لزوم مذاکره با اروپا و آمریکا بر سر توان دفاعی کشور در روزنامه‌ها و رسانه‌های زنجیره‌ای اصلاح طلب در حجم گسترده باشیم در این بین دلسوزان کشور و رسانه‌های انقلابی وظیقه روشنگری افکار عمومی را بر عهده دارند و مسئولان کشورهم باید با اطاعت محض از ارشادات رهبری مسیر اشتباه مذاکره با اروپا بر سر توان دفاعی کشور را باز نکنند چرا که اگر کسانی شک داشته باشند روحانی در بد عهدی اروپایی‌ها شک ندارد چرا خود در نامه به البرادعی در سال ۸۳ بر بد عهدی سه کشور اروپایی یعنی آلمان،فرانسه و انگلیس تاکید کرده است و از طرف دیگر دور از ذهن نیست بازی مخالفت ترامپ با برجام برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره موشکی بوده باشد یعنی یک تقسیم وظایف صورت گرفته است، آمریکا نقش پلیس بد و یا همان چماق را پذیرفته است و اروپا نقش پلیس خوب یا همان هویچ را بر عهده گرفته است.پس امروز هوشیاری بزرگترین وظیفه مسئولان ورسانه های دلسوز کشور است تا مبادا از ترس چماق به هویچ پناه ببریم.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه