رفتن به بالا
  • یکشنبه - 1 بهمن 1396 - 11:43
  • کد خبر : ۶۷۵۶۲
  • مشاهده :7 views

موسیقی ایرانی نما و نمادی از مقاومت است

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  موسیقی ایرانی یعنی اصالت، فرهنگ و ملیت که با نوا، طنین و آوای خوشش صدایی بی‌نظیر وآرامش‌بخش در تمام دنیا دارد، جشنواره موسیقی فجر بهترین فرصت برای نشان دادن این هنر است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به‌نقل از پایگاه خبری تحلیلی زنان خبر ؛ سیدعباس صالحی، وزیر […]

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

موسیقی ایرانی یعنی اصالت، فرهنگ و ملیت که با نوا، طنین و آوای خوشش صدایی بی‌نظیر وآرامش‌بخش در تمام دنیا دارد، جشنواره موسیقی فجر بهترین فرصت برای نشان دادن این هنر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به‌نقل از پایگاه خبری تحلیلی زنان خبر ؛ سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ساعاتی قبل در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر ۹۶ طی سخنانی اظهار داشت: موسیقی ایرانی با نمایه‌های ملیت و ایرانیت تک‌تک ایرانیان می‌باشد که باعث افتخار همگان است.

وی گفت: در فراز و فرود تاریخ ایران موسیقی و نواهای موسیقایی به حیات خود ادامه داده است؛ موسیقی‌دان ایرانی نداریم که از نام وطن و برای ایران اثری نداشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مفاخر ایرانی افزود: بزرگان ایرانی ازجمله فردوسی، خیام، حافظ، مولانا و سعدی که مفاخر ایران هستند با نوا و آهنگ موسیقی اصیل ایران جاودانه شده‌اند و ما هزاران بیت ازآثار این بزرگان را با موسیقی ایرانی شنیده‌ایم و در جان فرو برده‌ایم.

وی موسیقی ایرانی را نماد مقاوت دانست و عنوان کرد: موسیقی ایرانی نما و نمادی از مقاومت می‌باشد؛ ساز موسیقی ایرانی با کوک جان مردم این سرزمین همراه بوده است؛ با ناخوشی آنان نواخته و در روزهای سختی همراه مردم عزیز کشورمان بوده است.

صالحی امیری در مورد موسیقی و روزهای انقلاب اسلامی ایران یادآور شد: در ایام انقلاب اسلامی ایران که جوش و خروش عجیبی در خیابا‌ن‌ها بود، موسیقی در میان این خیابان‎ها همراه شد و شعر، شعار، موسیقی و مردم با هم در آمیختند و با همین موضوع ده‌ها قطعه‌ از دل مردم درآمد و در جان مردم نشست.

وی یاد و خاطره دفاع مقدس را گرامی داشت و گفت: ایام دفاع مقدس که دوران هشت ساله‌ رنج، درد و زخم کشورمان بود، موسیقی ایرانی به خوبی توانست که این دوره‌ پر حادثه را مقطع بندی کند و اثرهای بسیار خوبی به یادگار بگذارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: فتح خرمشهر را با موسیقی “خجسته باد این پیروزی” و ده‌ها اتفاق و روزهای خاطره‌انگیز دیگر را با موسیقی این ایام به یاد داریم و به خاطر می‌آوریم.

وی موسیقی ایرانی را بی‌نظیر بیان کرد و افزود: موسیقی ایرانی موسیقی قومیت ما است و همانگونه که جغرافیای ایران بی‌نظیر و زیبا است، موسیقی ایران هم زیبا، دل‌نشین و پرترنم می‌باشد، موسیقی ایرانی که در منطقه شرق جهانی زیسته است نمایه‌ای از عرفان و معنویت شرقی دارد.

صالحی امیری بیان داشت: جشنواره موسیقی فجر فرصتی برای حضور نسل‌های مختلف، انسجام، همراهی و همدلی اصحاب موسیقی ایرانی در این عرصه است، زمانی برای نمایش تجربه‌های پیشکسوتان و خلاقیت‌های جوانان می‌باشد که امیدوارم شاهد رشد روزافزون آنان باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد نقد حوزه موسیقی تصریح کرد: نقد همیشه راه‌گشا بوده است و از اساتید، هنرمندان و مردم خواستاریم که از ضعف‌های حوزه موسیقی نقد کنند تا با رفع کاستی‌ها در این مسیر استوارتر باشیم.

انتهای پیام

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه