رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 5 بهمن 1396 - 18:21
  • کد خبر : ۶۷۷۶۵
  • مشاهده :13 views

شروع سال ۲۰۱۸ میلادی و وقایعی اعجاب انگیز

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  هفته ها، یکی پس از دیگری در گذر هستند و زندگی در جای جای جهان روال عادی خود را در سال نو میلادی طی می نماید، اما در این میان و در گذر روزهای نخستین سال ۲۰۱۸ میلادی، برخی یافته ها و اتفاقات نادر، بهت و تعجب […]

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

هفته ها، یکی پس از دیگری در گذر هستند و زندگی در جای جای جهان روال عادی خود را در سال نو میلادی طی می نماید، اما در این میان و در گذر روزهای نخستین سال ۲۰۱۸ میلادی، برخی یافته ها و اتفاقات نادر، بهت و تعجب جهانیان را برانگیخت. به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از لایو ساینس (livescience)، برخی از عجیب ترین اتفاقات در هفته گذشته بشرح ذیل می باشند:

عطسه خود را محبوس نکنید

شاید بارها و بارها شنیده باشید که محبوس کردن عطسه، می تواند به اعضای داخلی بدن آسیب وارد نماید.

اینبار، یک مرد ۳۴ ساله در انگلستان، هنگامیکه که تلاش نمود عطسه اش را نگه دارد، قربانی این اتفاق ساده و روزمره گردید و به گلویش آسیب شدیدی وارد آمد، بطوریکه وی را به بیمارستان منتقل کرد.

بعد از عکس برداری های تخصصی توسط اشعه ایکس، مشخص گردید که رگه هایی از هوا در پشت  ناحیه گلو و حباب هایی از هوا، در زیر پوست و در ناحیه زیرین گردن شخص محبوس گردیده که در عکس مربوطه، هر کدام به ترتیب با پیکان های مشکی و سفید مشخص گردیده اند.

ارتباط ناگسستنی ساختارهای شیمایی ژن  ها از دیروز تا امروز

و اینبار دایناسورهایی امروزی و یا بنوعی، پرندگان رنگین کمانی، موجوداتی که اغلب دارای پرهای رنگارنگ به مانند رنگین کمان می باشند.

مطالعات جدید برروی فسیل یکی از این جانوران باستانی که دارای ابعادی برابر با یک اردک می باشد و مربوط به ۱۶۱ میلیون سال پیش می باشد، نشان داده است که، ساختار شیمیایی فسیل این جانور، بسیار شبیه به ساختار شیمیایی بدن نوعی پرنده رنگین کمانی آمریکایی با نام هومینگ بردز (hummingbirds) می باشد.

شعبده بازی با بطری آب و انجماد کامل محتویاتش

ارسال یک تصویر گرافیکی متحرک (GIF) به شبکه ردیت (Reddit)، پدیده ای عجیب از منجمد شدن ناگهانی آب در یک بطری آب معدنی را به نمایش گذاشت.

درصورتیکه آب به اندازه کافی خالص باشد، تا زمانیکه چیزی به اطراف محیط قرارگیری آن ضربه ای وارد ننماید، کریستاله نخواهد شد.

در کلیپ، هنگامیکه شخص، بطری را تکان می دهد، ذره ی کوچکی از یخ به داخل مایع می افتد و با ایجاد ضربه، موجب انجماد سریع آب از بالا تا پایین بطری می گردد که به تغییر در ساختار مولکول های آب و هم پیوستگی آنها باز می گردد.

تبرئه موش های صحرایی پس از گذشت قرن ها

در دوران گذشته و در قرون وسطی، اکثر مردم بر این باور بودند که یکی از فجایع تاریخی با نام مرگ سیاه، از طریق موش های صحرایی انتقال می یافت.

تحقیقات جدید نشان داده است که احتمالاً تصور عمومی جهانیان در ارتباط با انتقال بیماری طاعون اشتباهی بیش نبوده است.

دانشمندان بعد از بررسی های گسترده پرونده های تاریخی و مدل های مختلف ریاضی در ارتباط با انتقال بیماری طاعون، نتیجه گرفتند که این بیماری موسوم به مرگ سیاه، احتمالاً از طریق تماس انسان با انسان و از طریق انگل های مانند کک ها گسترش یافته است.

زوما (Zuma) و سرنوشتی نامعلوم

در نهایت به معمایی اعجاب انگیز و سر به مهر می پردازیم.

معمایی در ارتباط با موضوعی طبقه بندی شده با کد اسم گذاری شده زوما (Zuma)، که توسط فضاپیمای اسپیس ایکس فالکون ۹ (SpaceX Falcon 9) در تاریخ ۹ ژانویه امسال به فضا پرتاب شد، اما پس از مدت زمان کوتاهی پس از پرتاب، ناپدید گردید.

گزارش های اولیه کمپانی هوافضا و فناوری دفاعی آمریکایی با نام نورتروپ گرومن (Northrop Grumman)، خبر از سقوط زوما در اقیانوس هند را نشان می داد، اما در نهایت این شرکت سازنده و وزارت دفاع آمریکا پنتاگون (Pentagon)، سکوت اختیار نمودند.

مقامات اسپیس ایکس (SpaceX) اذعان نمودند که فضاپیمای فالکون ۹ عملکرد کاملی داشته و این در حالیست که هنوز سرنوشت زوما در هاله ای از ابهام قرار دارد و مقامات ارشد، گزارشات ارسالی را، شایعه، گمانه زنی های بیهوده و بی اساس و تفکرات ساده لوحانه خواندند

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه