رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 18 بهمن 1396 - 17:48
  • کد خبر : ۶۸۴۵۶
  • مشاهده :4 views

دستان پشت پرده سرمایه داران کلان در افزایش نرخ ارز

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به نقش صرافی ها در تعیین نرخ ارز گفت: قیمت گذاران واقعی نرخ ارز سرمایه داران کلانی هستند و هیچ کدام از دولت ها نتوانستند به بازار ارز و نحوه قیمت گذاری آن سامان دهند. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس […]

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به نقش صرافی ها در تعیین نرخ ارز گفت: قیمت گذاران واقعی نرخ ارز سرمایه داران کلانی هستند و هیچ کدام از دولت ها نتوانستند به بازار ارز و نحوه قیمت گذاری آن سامان دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با یزد رسا، در خصوص التهابات اخیر بازار ارز گفت: علی رغم همه آنچه مقامات و مسئولین کشور که در رسانه ها در مورد کاهش نرخ ارز می گویند قیمت گذاری نرخ ارز در کشور ساختار مبهم و پیچیده ای دارد و مقامات پولی کشور تنها متولی امور ارز بوده و نمی توانند قیمت گذاری ارز را در دست داشته باشند.

سجاد کلانتر اظهار داشت: به طور کلی در اقتصاد ایران در بازه بلند مدت رابطه معناداری بین افزایش نرخ تورم و نرخ ارز وجود دارد. هرچند این رابطه در کوتاه مدت قابل استناد و معنادار نیست اما در بلند مدت صادق است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۲ قیمت ارز حدود سه هزار و ۱۰۰ تومان بوده و با گذشت چهار سال و نیم  در اواخر سال ۱۳۹۶ با توجه به میانگین نرخ تورم  ۱۰ درصدی قاعدتاً نرخ ارز باید حدود ۵۵ درصد افزایش پیدا کند و در عمل نیز تقریبا نرخ ارز به همین اندازه افزایش داشته و به نرخ ۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

افزایش جهشی نرخ ارز نتیجه سیاست های انقباضی دولت

کلانتر تصریح کرد: دولت و سیاست گذاران پولی با سیاست های انقباضی خود در این افزایش تدریجی نرخ ارز تاخیر ایجاد کرده اند و این کار باعث یک افزایش جهشی در قیمت ارز شده است و به این ترتیب نرخ ارز روند و روال طبیعی افزایش قیمت خود را نداشته است.

وی با تاکید بر اینکه رابطه نرخ ارز و نرخ تورم یک رابطه معنادار با همبستگی تقریبا یک و کامل در بلند مدت است اظهار داشت: تحلیل های مختلفی در مورد افزایش قیمت نرخ ارز وجود دارد. بسیاری معتقد بودند که بعد از تعطیلات ژانویه قیمت ارز کاهش می یابد اما بر خلاف همه تحلیل های مطرح شده نرخ ارز بعد از ژانویه نیز افزایش داشت.

کلانتر اظهار داشت: در دوره هشت ساله ریاست جمهوری قبلی نیز تغییرات قیمت کالاها حدود ۲۵۰ درصد بود و نرخ ارز نیر به همین اندازه افزایش داشت و این موضوع خود نشان دهنده رابطه معنادار تورم و نرخ ارز در بلند مدت است.

این کارشناس اقتصادی اذعان داشت: در این دولت نیز بانک مرکزی حدود دو سال از افزایش نرخ ارز جلوگیری کرده و دلاری که باید سالانه حدود ده درصد افزایش می یافت را کنترل کردند و اکنون به یک باره فنر قیمت ارز از جا پریده و افزایش جهشی داشته است.

صرافی ها پیشانی قیمت ارز در بازار هستند

کلانتر با بیان این که قیمت ارز را نه بانک مرکزی بلکه صرافی ها تعیین می کنند اظهار داشت: این موضوع که چه زمانی این افزایش نرخ ارز اتفاق می باید متاثر از دلالان و افراد پشت پرده بازار ارز است. عملا در بازار افرادی هستند که قیمت ارز را به صرافی ها اعلام می کنند و صرافی ها نیز به عنوان پیشانی قیمت ارز در بازار قیمت ارز را نشان می دهند.

وی با اشاره به نقش صرافی ها در تعیین نرخ ارز گفت: همه و حتی مسئولین بانک مرکزی نیز منتظر هستند تا در قلب بازار دلالی قیمت ارز مشخص شود. در واقع قیمت گذاران واقعی نرخ ارز سرمایه گذاران کلانی هستند که هیچ کدام از دولت ها نتوانستند به بازار ارز و نحوه قیمت گذاری ان سامان دهند.

کلانتر اظهار داشت: به دلیل مشخص بودن ابعاد مختلف اغلب کالاها قیمت گذاری آن ها نیزاز شفافیت بیشتری برخوردار است اما در مورد ارز ابهامات گسترده ای وجود دارد و عملا ساختار پیچیده و پرابهامی دارد.

انتهای پیام

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه