درمان بیماری ها با سنگ/طبی که هزاران سال قدمت دارد

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  سنگ درمانی که از دیرباز در زمره درمان ھای طب سنتی بوده، امروزه به عنوان یکی از رشته ھای طب مکمل معرفی و طبقه بندی می شود. استفاده از خواص درمانی سنگ ھای نیمه قیمتی و گوھرھا برخلاف استقبال گسترده مردم جھان، طی سال ھای اخیر، موضوع …

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

سنگ درمانی که از دیرباز در زمره درمان ھای طب سنتی بوده، امروزه به عنوان یکی از رشته ھای طب مکمل معرفی و طبقه بندی می شود. استفاده از خواص درمانی سنگ ھای نیمه قیمتی و گوھرھا برخلاف استقبال گسترده مردم جھان، طی سال ھای اخیر، موضوع جدیدی نیست، بلکه ھزاران سال قدمت دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، سنگ درمانی که از دیرباز در زمره درمان ھای طب سنتی بوده، امروزه به عنوان یکی از رشته ھای طب مکمل معرفی و طبقه بندی می شود. استفاده از خواص درمانی سنگ ھای نیمه قیمتی و گوھرھا برخلاف استقبال گسترده مردم جھان، طی سال ھای اخیر، موضوع جدیدی نیست، بلکه ھزاران سال قدمت دارد.
شواھد کاربرد سنگ ھای طب سنتی برای درمان بیماری ھای مختلف در قدیمی ترین تمدن ھای بشری به چشم می خورد. بر اساس این شواھد، در طول تاریخ از سنگ ھای قیمتی و نیمه قیمتی برای مقاصد درمانی، محافظت افراد در برابر بلایای طبیعی و تاثیرات نامطلوب محیطی استفاده می شده است. قدیمی ترین گزارش ھا در مورد خواص درمانی گوھرھا به ھزاره چهارم پیش از میلاد باز می گردد. چنین به نظر می رسد که کتیبه ھای سومری و متون علوم مربوط به ھند باستان، کھن ترین آثار بر جای مانده از این دانش قدیمی می باشند. در طب سنتی ھند، دستورات دقیقی در مورد تھیه پودر، خمیر و الگزیر (مخلوط حاوی الکل) با سنگ ھای شفا بخش وجود دارد. متون و دستورات این طب تا به امروز حفظ شده و توسط پزشکان آن در سراسر دنیا و به خصوص درآمریکا، اروپا و ھند به کار گرفته می شود .در چین باستان نیز درمان گران از خواص ارتعاشی سنگ ھا آگاه بوده اند. کتاب امپراطور زرد در حدود ۵۰۰۰ سال قبل که توسط “چی یو” نگاشته و گرد آوری شده، دارای توضیحات فراوانی در مورد گوھرھا و تاثیر آن ھا بر بدن انسان است. امروزه نیز کشور چین یکی از بزرگترین عرضه کنندگان گوھرھا و سنگ ھای شفابخش در سراسر دنیا است .
در یونان باستان، به مردم توصیه می شده است که سنگ ھا را در کیسه ھای چرمی کوچک با خود حمل کنند، به صورت گردنبند به گردن خود بیاویزند یا به صورت الگزیر، پودر یا معجون از راه خوراکی استفاده نمایند تا به این وسیله از ارواح پلید از انواع بیماری ھا، چشم زخم ھا و بلایا و فجایع در امان بمانند .ارسطو فیلسوف مشھور یونانی نیز از قدرت ویژه و منحصر به فرد سنگ ھای شفابخش صحبت کرده است. رومیان نیز تحت تاثیر آموزه ھای یونان و سایر تمدن ھای باستانی، ھمواره سنگ ھای صِیقل داده شده را برای رفع بیماری و بد شانسی با خود حمل کرده و در جنگ ھا در زره و سپر و شمشیر خود از آنھا استفاده می کردند.
پاراسلسوس (پزشک اروپایی در دوران رنسانس) در مورد ویژگی ھای شفابخش سنگ ھا و مواد معدنی و ارتباط این خواص با ساختمان فیزیکی و فرمول شیمیایی آن ھا به بررسی و مطالعه پرداخته است. او پس از سال ھا مطالعه، به این نتیجه رسید که از سنگ ھای ساییده شده و یا خـــــرد شـــده می توان نه تنھا برای درمان علائم بیماری ھا، بلکه برای علاج دلایل عمیق بیماری ھم استفاده کرد.
*سنگ هایی مناسب برای تقویت اعصاب
سنگ آزوریت به رنگ آبى پررنگ است و سختى اش خیلى کم است. معادن این سنگ در فرانسه، ایتالیا و آمریکا قرار دارد. این سنگ را مى توان روى چاکراى پیشانى قرار داد تا باعث باز شدن چشم سوم شود، ھرچند که این سنگ براى تمام چاکراھا مناسب است. این سنگ براى افرادى که کارھاى فکرى مى کنند؛ مفید است، از جمله دانش آموزان و دانشجویان آن را مى توانند یا روى میزشان یا در نزدیکى محل کارشان قرار دھند.
سنگ آندریت نیز تمرکز حواس را تقویت مى کند و آگاھى را بالا مى برد و براى کسانى که مدیتیشن مى کنند، بسیار مناسب است. سیستم مرکز عصبى و مفصل را تقویت مى کند و گردش خون را منظم مى سازد. این سنگ در برابر حرارت حساس است و نباید بیشتر از یک ساعت در برابر نور خورشید قرار گیرد.
*درمان نگرانی و افسردگی
سنگ های آزوریت و مالاکیت حساس و شکننده هستند و باید روى چاکراى پیشانى قرار داد. این سنگ مانع نگرانى مى شود و نوسانات خلق و خو را تعدیل مى کند. صبورى و نظم را به ما مى آموزد، تقویت کننده مھره ھا، ماھیچه ھا، عضلات و غده تیموس که در پایین ترین قسمت گردن قرار دارد، است. در دھان ناراحتى ھاى کیسه صفرا، کبد و زخم معده تأثیرات خوبى نشان داده و به شفاف شدن پوست کمک مى کند.
سنگ آمازونیت نیز رنگ آن آبى متمایل به سبز است و براى چاکراى قلب و گلو مناسب است. این سنگ را باید ھفته اى یک بار زیر آب جارى شست تا شارژ شود. براى دردھاى گردن و کشیدگى عضلات باید این سنگ را به صورت دورانى خلاف عقربه ھاى ساعت آرام گردانید. این سنگ انرژى و تحرک را تقویت مى کند و علاوه بر درمان افسردگى براى زنان باردار مفید و مؤثر است و شاخه عصبى و مغز را تقویت مى کند.
*عقیق و فیروزه
سنگ عقیق یکى از قدیمى ترین سنگ ھاى شناخته شده و به کار گرفته شده از دوران بسیار کھن تا به امروز است. زمانى که چشم ھایتان خیلى خسته است، مى توانید روى پلک ھایتان قطعه اى عقیق قرار داده و به مدت بیست دقیقه در ھمان حال باقى بمانید. پس از مصرف عقیق، آن را در آب جارى بشویید و مى توانید در اشعه خورشید نیز قرار دھید. این سنگ ارتعاشات منفى را از شما دور مى کند و قدرت بیان را آسان مى کند. این سنگ براى درمان سر درد، پشت درد، گرفتگى عضلانى، دردھاى کلیه، پروستات، روده، کبد، ریه و معده مفید است.
فیروزه نیز از قدیم الایام در بین ما ایرانیان جایگاه ویژه اى داشته است. فیروزه به رنگ ھاى آبى فیروزه اى، آبى متمایل به سبز در طبیعت یافت مى شود. فیروزه نیشابورى نیز از نظر رنگ و قطر سنگ در دنیا بى نظیر است. به فیروزه نیشابورى که سطح صاف و بدون رگه اى دارد “عجم” مى گویند و فیروزه رگه دار سایر نقاط را به نام “شجر” مى شناسند. فیروزه باعث نشاط و شادى مى شود. اعتماد به نفس را زیاد مى کند و انسان را در برابر کابوس ھا، خواب ھاى آشفته، ارتعاشات منفى و زیان بار حمایت مى کند و به قول برخى طلسم صاحب آن است. این سنگ براى تمام بیمارى ھایى که در اثر کمبود مواد غذایى ایجاد شده، مفید است و عملکردھاى نادرست کبد، التھابات غدد ریوى، بیماری ھاى تنفسى و قلب را اصلاح مى کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *