رفتن به بالا
  • سه شنبه - 1 اسفند 1396 - 17:15
  • کد خبر : ۶۹۱۱۳
  • مشاهده :7 views

برخی با فشارهای سیاسی زمینه فرار مالیاتی برخی دیگر را فراهم می کنند

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس از فرار مالیاتی برخی خبر داد و گفت: بدین ترتیب هرزچندگاهی اتفاق افتاده که عده ای با فشارهای سیاسی زمینه فرار مالیاتی عده ای دیگر را فراهم می کنند و این گونه از سویی دیگر سبب ساز فشار مالیاتی بر […]

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس از فرار مالیاتی برخی خبر داد و گفت: بدین ترتیب هرزچندگاهی اتفاق افتاده که عده ای با فشارهای سیاسی زمینه فرار مالیاتی عده ای دیگر را فراهم می کنند و این گونه از سویی دیگر سبب ساز فشار مالیاتی بر روی دوش مردم می شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رودآور؛ یازدهم تیرماه سال ۹۴ بود که در خبری با عنوان “سفری برای نان! خسرو تاجمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: برای مردم اهل حساب و کتاب همدان یک تومن هم یک تومنه!!!/مفتح: نان را در تویسرکان نسیه می برند!” در سایت خبری رودآور منتشر شد و در آن خبر به نقل از امام جمعه تویسرکان آمده بود: “حجت الاسلام موحدی از افزایش مالیات در تویسرکان و نارضایتی مردم و به ویژه کسبه بازار خبرداد و گفت: با درآمد پایین تویسرکانی ها و تأکید اداره دارایی بر استفاده از صندوق الکترونیکی، اقتصاد تویسرکان دچار مشکلات ویژه ای شده است.

وی با اشاره به اینکه ما مخالف اجرای قانون مالیاتی نیستیم ولی تویسرکان منطقه ای محرومی است که باید مسئولان شرایط بحرانی آن را در نظر بگیرند، تأکید کرد: اگر می خواهید مردم دلگرم شوند و در انتخابات بعدی شرکت کنند باید تدبیری اندیشیده شود.”

و البته سیزدهم تیرماه همان سال هم گزارشی با عنوان “فرو رفتن کسبه تویسرکانی در بهت مالیاتی!سخت گیری های مالیاتی، تویسرکانی ها را به زمین می زند”، منتشر شد که شاید تا حدودی مشکلات مالیاتی یک شهرستان کوچک را به مسئولان متولی نشان دهد.

*سختگیری های مالیاتی، مردم را از شهرهای کوچک فراری داده

مشکل مالیات در شهرهای کوچک مشکلی فراگیر است که نیازمند توجه دولت و مجلس هستند، تا لااقل بدون سختگیری های غیرمنطقی مالیاتی به فکر کسب درآمد باشند نه اینکه هر لحظه مهاجرت از شهر را برای خود بازگویی کنند.

مسئله مالیات مسئله اساسی و قانونی محسوب می شود و قانون نیز بر این امر تأکید دارد، اما مردم در شهرستان کوچکی همانند تویسرکان که متکی به محصول گردوی خود هستند و چند سال دچار خسارت و سرمازدگی باغات شده اند، توان پرداخت مالیات را ندارند.

قانونمندی یک طرف ماجرا است و اما گلایه مندی کسبه ها و مغازه داران تویسرکانی و حتی دیگر شهرها هم به گونه ای دیگر.

تا جایی که یکی از تویسرکانی ها گفت: گرفتن مالیات سنگین، عوارض شهرداری و هزینه های بالای گرفتن جواز کسب اکثر مغازه داران تویسرکانی را به فکر تعطیل کردن کسب و کار خود و مهاجرت یا روی آوردن به شغل های کاذب و دستفروشی انداخته است.

*اخذ مالیات قانون است، اما باید بر اساس عدالت و روش های صحیح باشد

در این بین شاهد هستیم که در روزهای اخیر «امیر خجسته» رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در گفت و گویی عنوان کرده که فشارهای که مردم از مالیات های غیر منطقی متحمل می شوند قابل مشاهده و ناراحت کننده است.
وی با بیان اینکه عمده کسبه به نوعی درگیر مشکلات مالیاتی هستند، اظهار کرد: اخذ مالیات قانون است، اما باید بر اساس عدالت و روش های صحیح باشد.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس افزود: بسیاری از کسبه بازار و واحدهای صنفی مختلف از جمله طلافروشان به دلیل بار فشار مالیاتی مالیات گلایه مند هستند و در این زمینه پیگیری های مدتی از سوی مجمع نمایندگان استان انجام شده و تا از مشکلات اصاف مختلف بکاهیم.

*بالا بودن سطح مالیاتی تعیین شده برای همدان/مالیات ها باید مبتنی بر کسب درآمد مردم باشد

خجسته تصریح کرد: در حالی که میزان مالیات در استان کاهش یافته، از سویی دیگر شاهد بالا بودن سطح مالیاتی هستیم که برای استان تعیین شده است.

وی عنوان کرد: در اینجا می طلب که مالیات ها متناسب با درآمد مردم و مبتنی بر میزان کسب درآمد آنان باشد با این وجود این گونه نیست و آنان فشارهای مالیاتی بالایی را متحمل شده اند، با این وجود پیگیر آن هستیم تا مالیات تعیین شده برای سال ۹۷ را کاهش دهیم.

*برخی با فشارهای سیاسی زمینه فرار مالیاتی برخی دیگر را فراهم می کنند

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در ادامه از فرار مالیاتی برخی خبر داد و گفت: بدین ترتیب هرزچندگاهی اتفاق افتاده که عده ای با فشارهای سیاسی زمینه فرار مالیاتی عده ای دیگر را فراهم می کنند و این گونه از سویی دیگر سبب ساز فشار مالیاتی بر روی دوش مردم می شوند.

*مالیات هایی که مبتنبی بردرآمد نیست و خواسته مردم

به گزارش رودآور؛  ۲۰ بهمن ماه سال جاری هم در خبرگزاری ها آمده بود که «حمیدرضا حاجی بابایی» عضور کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه ‌مجلس با پیشنهاد افزایش مالیات برای سال ۹۷ موافقت نکرد، گفت: کسبه و بازاریان به منظور حفظ اشتغال موجود نیازمند حمایت مسئولان هستند.
این مسئله نشان می دهد که فشارهای مالیاتی مردم را گلایه مند کرده و گاهی هم به ستوده آورده تا جایی که از نمایندگان خود در مجلس می خواهند حامیان آنان باشد، به ویژه کسبه شهر های کوچک که درآمد آنان با کلان شهرهایی همچون تهران قابل قیاس نیست، در حالی که شاهد هستیم نرخ مالیات‌های مردم در مناطق مختلف کشور یکی است و مالیات ها آن گونه که می گویند مبتنی بر درآمد نیست.
امید آن دولتی ها پاسخ های شفافی در قبال مطالات مردمی به ویژه کسبه و بازاریان بدهند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه