رفتن به بالا
  • شنبه - 5 اسفند 1396 - 12:31
  • کد خبر : ۶۹۳۰۲
  • مشاهده :12 views

پرندگانی متهاجم، مسلح به ویروسی مرگبار

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از انت بلنکن (Annet Blanken) از دانشگاه و مرکز تحقیقاتی هلندی ویگنیگژن (Wageningen University & Research) ، آنفلوآنزای پرندگان یا آنفلوآنزای مرغی (AI)، اصطلاحی تجمعی بمنظور نمایش ویروس های مختلف انتقال دهنده بیماری آنفلوانزا می باشد که ممکن است […]

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از انت بلنکن (Annet Blanken) از دانشگاه و مرکز تحقیقاتی هلندی ویگنیگژن (Wageningen University & Research) ، آنفلوآنزای پرندگان یا آنفلوآنزای مرغی (AI)، اصطلاحی تجمعی بمنظور نمایش ویروس های مختلف انتقال دهنده بیماری آنفلوانزا می باشد که ممکن است برای مرغ ها، پرندگان و در برخی موارد حتی انسان ها خطرناک باشند.

بطور خاص جوجه ها، بوقلمون ها، مرغ های آبی، پرندگان ساحلی و درازپا و سایر پرندگان گونه ای مشابه، به علت ابتلاء به آنفلوانزای مرغی، با عواقب احتمالی مرگ و میر مواجه می باشند، در این میان، برخی از انواع آنفولانزای مرغی قابلیت انتقال به انسان را نیز دارا می باشند.

تقسیمات گونه ای بیماری

بیماری آنفولانزای پرندگان دارای دو نوع می باشد که عبارتند از، گونه خفیف بیماری و دیگری گونه خطرناک آن.

اکثر ویروس هایی که درگونه خفیف طبقه بندی می گردند، به عنوان آنفلوانزا با عفونت خفیف پرندگان (LPAI) شناخته می گردند.

بطور متوسط سالیانه، حدود ۱۰ تا ۳۰ تعریف رسمی در ارتباط با گونه خفیف این بیماری تشخیص داده می شود.با این حال، شکل خفیف این ویروس نیز ممکن است، به نوع بسیار مسری و خطرناک آن تبدیل گردد که به عنوان آنفلوانزای عفونی حاد و خطرناک پرندگان (HPAI) شناخته می گردد.

سرایت عفونت و شیوع

منبع اصلی شیوع این بیماری، اغلب، پرندگان وحشی می باشند. پرندگانی از جمله، مرغ و خروس و ماکیان می توانند از راه های گوناگون، به این بیماری مبتلاء گردند که در ذیل به آن اشاره شده است.

  • ویروس می تواند از طریق تماس مستقیم با پرندگان آلوده و از طریق سیستم تنفسی، مایعات چشمی و حتی مدفوع این گروه از حیوانات گسترش یابد.
  • ویروس می تواند از طریق مواد آلوده مانند مواد غذایی، اشیاء، وسایل نقلیه و حتی کفش و لباس افرادی که آلوده به ویروس مذکور می باشند، شیوعی گسترده داشته باشد.
  • ویروس می تواند از طریق گرد و غبار ایجاد شده در محل نگهداری مرغ های خانگی و از طریق پخش شدن در هوا، سرایت داشته باشد.

انتقال به انسان و علائم آنفولانزای پرندگان

در برخی موارد نیز، افراد و دیگر پستانداران مانند خوک و روباه می توانند با ویروس آنفولانزای پرندگان آلوده گردند.

درصورت ارتباط مستقیم و گسترده حیوانات آلوده با انسان، امکان شیوع گسترده آلودگی و انتقال ویروس وجود داشته و در این میان، حامیان دفاع از حیوانات و یا نگهدارندگان حیوانات خانگی، بیشترین سهم را از شیوع خواهند داشت.

در انسان ها، علائم آنفولانزای مرغی در اغلب موارد بسیار خفیف می باشد. عفونت های شدید یا حتی کشنده این ویروس منحصربفرد، در مواردی استثنایی گزارش شده است که می توان به مواردی مانند، شیوع عفونت ویروسی حاد سال ۱۹۹۷ و ۲۰۰۴ در آسیا با ویروس اچ۵–ان۱ (H5N1)، شیوع عفونت ویروسی حاد سال ۲۰۰۳ در هلند با ویروس اچ۷–ان۷ (H7N7) و اخیراً شیوع عفونت ویروسی حاد در چین با ویروس اچ۷–ان۹ (H7N9) اشاره نمود.

ویروس آنفولانزای پرندگان می تواند از طریق مهاجرت یا واردات پرندگان زنده، مرغ، تخم مرغ و محصولات مشابه، و همچنین از طریق مسافران، به مناطق مختلف وارد گردیده و شیوع یابد.

پاندمی (Pandemic) یا شیوع فراگیر

امروزه این ترس وجود دارد که ویروس آنفولانزای پرندگان، بمنظور پخش و انتقال راحت در میان انسان ها متحمل تغییراتی گردد که این تغییرات، منجر به شیوع همه گیر این ویروس مهلک گردد. حال این سوال پیش می آید که آیا این اتفاق غیر قابل پیش بینی خواهد بود یا خیر؟

بطور تخمینی آمار مرگ و میر قربانیان ناشی از شیوع فراگیر ویروس آنفلوآنزای سال ۱۹۱۸ در اسپانیا ، آنفلوآنزای سال ۱۹۵۷و ۱۹۵۸ در آسیا و آنفلوآنزای سال ۱۹۶۸ در هنگ کنگ، به ترتیب ۴۰ میلیون و ۲ تا ۳ میلیون نفر می باشد. 

اقدامات و راه حل ها

اقدامات بهداشتی

در اتحادیه اروپا بمنظور جلوگیری از انتقال و شیوع بیماری آنفلوآنزا، قوانین سخت گیرانه ای در ارتباط با حمل و نقل مرغ و پرندگان وضع گردیده است و کشاورزان و حاملین این گروه از حیوانات میبایست، اقدامات بهداشتی دقیقی را بمنظور جلوگیری از شیوع عفونت و گسترش این ویروس خطرناک، به اجرا درآورند.

نظارت و برنامه هشداری پیشگیرانه

کشور هلند پس از شیوع عفونت زنجیره ویروسی حاد سال ۲۰۰۳ با نام زنجیره اچ۷–ان۷ (H7N7)، برنامه نظارتی دقیقی را اجرایی نموده و به طور مرتب، مرغ های خانگی، پرندگان وحشی و سایر گونه های مورد بحث در برابر پادتن های ویروسی مورد بررسی قرار می دهد.

به این ترتیب ممکن است، بیماری آنفلوآنزای پرندگان در مراحل اولیه خود تشخیص داده شده و با اتخاذ روش های پیشگیرانه و برنامه های نظارتی خاص، گسترش و انتقال ویروس، محدود گردد.

آیا واکسیناسیون مرغ ها موثر است؟

واکسیناسیون مرغ ها امکانپذیر است ولی در این میان موانعی وجود دارد.

سازماندهی این موضوع هزینه بر بوده و نیازمند اخذ مجوزهای خاص می باشد، درضمن برخی از خریداران محصولات هلندی مانند آلمان، نمی خواهند که از محصولات واکسینه شده استفاده نمایند.

تحقیق و تشخیص

مرکز تحقیقات دامپزشکی بیولوژیک ویگنیگژن (WBVR)، موسسه برگزیده هلندی می باشد که در آن، تحقیقات گسترده ای در زمینه تشخیص بیماری آنفلوآنزای پرندگان صورت می پذیرد.

در این مرکز تحقیقاتی، آزمایشات گسترده ای بمنظور تشخیص ویروس برروی نمونه های مختلف مربوط به مکان های گوناگون نگهداری حیوانات مشکوک به ابتلاء صورت می پذیرد.

گزارشات امکان ابتلاء این پرندگان اغلب توسط افراد معمولی گزارش می گردد و پس از آن، حیوانات مشکوک به ابتلاء، توسط بخش بهداشت خدمات شهری (GD) و بخش مربوط به بازرسی عمومی (AID) بازیابی و اصلاح می گردند.این مورد به درخواست دولت و با هدف شناسایی موارد بیماری در اسرع وقت و همچنین پیشگیری از بروز شیوع بیماری در مناطق مجاور صورت می پذیرد.

آنفولانزای پرندگان در هلند طی سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷

مطابق با گزارشات مراکز تحقیقات ویگنیگژن، در اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷، علاوه بر پرندگان وحشی، تعداد زیادی از مزارع نگهداری مرغ و مرغداری ها و گله های خانگی به عنوان منابع عفونی حاد ویروس آنفولانزای پرندگان آلوده شناسایی گردیدند. تحقیقات گسترده نشان داد که، عامل اصلی انتقال این ویروس های عفونی، پرندگان وحشی مهاجر می باشند.

کشف نوع جدیدی از آنفلوآنزای پرندگان در سال گذشته و در هلند با نام اچ ۵- ان۶ (H5N6)

دکتر نانسی بیرنز (dr. Nancy Beerens) از دانشگاه و مرکز تحقیقاتی هلندی ویگنیگژن (Wageningen University & Research) ، در گزارشی پزشکی اذغان نمود که، در دسامبر سال ۲۰۱۷ (آذر ماه ۱۳۹۶) نوعی از ویروس بیماری زا و پرخطر آنفلوآنزای مرغی (آنفلوآنزای پرندگان) در مزرعه نگهداری اردک در روستای بدینگ هایزن (Biddinghuizen) از توابع شهر درونتن (Dronten) هلند منتشر گردید.

علائم مختلف مبنی بر شیوع بیماری و میزان بالایی از مرگ و میر پرندگان در این مزرعه گزارش گردید و بعد از گذشت چند روز از ارسال گزارشات، تلفات تعدادی قو و اردک کوچک در نزدیک دریاچه ولویمر (Veluwemeer) که یک دریاچه مرزی در هلند می باشد مشاهده گردید.

سرانجام، بعد از گذشت نزدیک به یکماه و در بین دسامبر سال ۲۰۱۷ (آذر ماه ۱۳۹۶) تا ژانویه سال ۲۰۱۸ (۲۸ دیماه ۱۳۹۶)، دو مزرعه نگهداری حیوانات دیگر نیز به این ویروس مرگبار و کشنده مبتلاء گردیدند.

بعد از انجام تحقیقات گسترده در دانشگاه ویگنیگژن، مشخص گردید که این ویروس کشنده، زیرمجموعه ای از نوع جدید و خاص ویروس آنفلوآنزا با نام اختصاری اچ۵- ان۶ (H5N6) می باشد.

ویروس آنفلوآنزای مرغی جدید، زنجیره ویروسی اچ ۵- ان ۶ (H5N6)

این ویروس جدید و خاص، ابتدا در کشور یونان و برخی از کشورهای آسیایی و در اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی مشاهده و کشف گردید، زنجیره های این ویروس خاص، قابلیت انتقال به انسان را نیز دارا بودند.

بعد از انجام آزمایشات ژنتیکی گسترده محققین دانشگاه ویگنیگژن مشخص گردید که این زنجیره ویروسی هلندی با زنجیره های آسیایی قابل انتشار در گونه های انسانی اچ۵- ان۶ (H5N6) ارتباطی ندارد.

تجزیه و تحلیل های ژنتیکی گسترده نشان داد که، ویروس های موجود در پرندگان وحشی بسیار شبیه به ویروس هایی می باشد که این مزرعه را در هلند آلوده نموده اند و در واقع می توان گفت که گونه هایی از این پرندگان وحشی مانند غاز های وحشی و مرغان آبی، باعث شیوع این ویروس در مزرعه مورد بحث گردیده اند.

تحقیقات و آزمایشات عفونی بیشتر برروی پستاندارانی مانند موش های خرما ، می تواند دیدگاه و بینش وسیعتری را در محققین و در ارتباط با خطرات این ویروس برای انسان، ایجاد نماید.

ارتباط ژنتیکی بین زنجیره ویروس های اچ۵-ان۸ (H5N8) و اچ۵-ان۶ (H5N6)

تحقیقات ژنتیکی نشان می دهد که ویروس اچ۵-ان۶ (H5N6) با زنجیره ویروس اچ۵-ان۸ (H5N8) مرتبط می باشد، این زنجیره ویروسی، در هلند و در بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ میلادی، برخی مرغداری ها را آلوده و حتی در برخی موارد، تعدادی از پرندگان وحشی را نیز کشت.

ویروس اچ۵-ان۸ (H5N8)، گونه ای از ژن نیورامیندیز (NA) را از طریق مبادله مواد ژنتیکی با سایر ویروس های دیگر حاصل نمود که نتیجه آن، تشکیل زیرمجموعه اچ۵-ان۶ (H5N6) می باشد.

زنجیره های مختلف بیماری آنفلوآنزای پرندگان، غالباً مواد ژنتیکی را مبادله می نمایند، این فرآیند، بعنوان نوترکیبی یا تعویض مواد ژنومی شناخته می شود.

بطور احتمال، فرایند نوترکیبی یا تعویض مواد ژنومی در محل تولید مثل و پرورش پرندگان و در سیبری (Siberia) صورت می پذیرد، جاییکه، تعدادی از پرندگان وحشی از طریق مهاجرت گروهی و بعد از اینکه ویروس جدید اچ۵-ان۶ (H5N6) را به هلند منتقل نمودند، گرد هم می آیند.

ویروس اچ ۵- ان ۶ (H5N6) در اروپا

ویروس اچ۵-ان۶ (H5N6)، در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۷ (آذر ماه ۱۳۹۶)، در بدن پرنده ای وحشی و در سوئیس مشاهده گردید.

ویروس مذکور درست یکماه بعد، یعنی در ژانویه سال ۲۰۱۸ (دیماه ۱۳۹۶)، در یک اردک وحشی در آلمان، چند پرنده وحشی دیگر در انگلستان و بعدها در دو گروه بزرگ ۷۰ تایی از پرندگان وحشی مرده دیگر نیز مشاهده گردید.با این حال و تا زمانیکه عمده مرگ و میر در بین مرغان آبی وحشی رخ می دهد، مرگ و میر فعلی پرندگان را نمی توان با زنجیره مسری و همه گیر ویروس اچ۵-ان۸ (H5N8)، در بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ میلادی مقایسه نمود.

در بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ میلادی، بسیاری از مرغداری های تجاری در سراسر اروپا تحت تأثیر سرایت همه گیر ویروس آنفلوآنزای مرغی قرار گرفتند.

تاکنون، در هلند تنها یک مرغداری تجاری، توسط ویروس جدید اچ۵-ان۶ (H5N6) دچار آلودگی شده است. با این حال، تعداد گزارش های شیوع ویروس جدید اچ۵-ان۶ (H5N6)، در اروپا در حال افزایش است و به نظر می رسد تکامل این زنجیره ویروسی در حال توسعه می باشد.

بررسی و نظارت بر شیوع و گسترش بیماری آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان در اروپا در بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ میلادی

به گزارش مرکز تحقیقات بیماری های عفونی اپیک اسکاتلند (epicscotland)، در حال حاضر بیماری آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان (HPAI)، در اروپا شیوع یافته و تعدادی زیادی از کشورها را درگیر خود نموده است.

سه نوع از این آنفلوآنزای حاد عفونی و زنجیره های ویروسی مرتبط با آنها در بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ میلادی تشخیص داده شده اند که عبارتند از:

  • آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۶ (H5N6) در دورست (Dorset) انگلستان، هلند، آلمان و سوئیس.
  • آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۸ (H5N8) در روسیه، آلمان، ایتالیا و بلغارستان.
  • آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۲ (H5N2) در روسیه.

انگستان و رصد گام به گام آنفلوآنزای حاد پرندگان

در تاریخ ۱۰ ژانویه سال  ۲۰۱۸ میلادی (۲۰ دیماه ۱۳۹۶)، نتایج آزمایشات انجام گرفته برروی سه قوی سفید در دورست (Dorset) انگلستان، مثبت بوده و مشخص گردید که مبتلاء به آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۶ (H5N6) می باشند. با انجام آزمایشات بیشتر مشخص گردید که در منطقه مورد بحث، در مجموع، ۱۷ پرنده شامل ۱۵ قوی سفید، ۱ غاز کانادایی و ۱ اردک مبتلاء به آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۶ (H5N6) می باشند.

در تاریخ ۱۸ ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی  (۲۸ دیماه ۱۳۹۶)، مرگ ۱۳ پرنده دیگر در وارویک شایر (Warwickshire) انگلستان گزارش گردید و آزمایشات، مثبت بودن ابتلاء به آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۶ (H5N6) را در آنها تأیید نمود.

در تاریخ ۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی  (۲۹ دیماه ۱۳۹۶)، مجموعه دیگری از پرندگان وحشی مرده در منطقه حفاظت شده هرتفورد شایر (Hertfordshire) انگلستان یافت شد و نتایج آزمایشات، مثبت بودن ابتلاء به آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۶ (H5N6) را در آنها تأیید نمود.

در میان ۲۰ گزارش ارسالی، نتایج مثبت، مربوط به اردک های وحشی اروپایی، غاز ها و پرندگان نوروزی بوده است.

از تاریخ ۲۲ ژانویه سال ۲۰۱۸ (۲ بهمن ماه ۱۳۹۶) به بعد نیز، نتیجه آزمایشات ۱۲ پرنده وحشی مربوط به ابتلاء آنفلوآنزای عفونی حاد پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۵-ان۶ (H5N6) در روتلند (Rutland)، وست یورک شایر (West Yorkshire) و شمال لندن مثبت بوده است.

در تاریخ ۱۸ ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی (۲۸ دیماه ۱۳۹۶)، کل انگلستان و در تاریخ ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی (۵ بهمن ۱۳۹۶)، کل ولز (Wales) تحت پوشش منطقه حفاظت و پیشگیری از ابتلاء به آنفلوآنزا قرار گرفتند.

این منطقه قرنطینه، تا اطلاع ثانویه تحت نظارت منظم انجمن بهداشت عمومی آمریکا (APHA)، نظارت مستقیم را در ارتباط با تهدید آنفلوآنزای حاد پرندگان اعمال می نماید. در حال حاضر هیچ محدودیتی برای نگهدارندگان اسکاتلندی پرندگان وجود نداشته و دولت اسکاتلند در حال نظارت بر وضعیت در سراسر انگلستان و بقیه اروپا می باشد.

اداره محیط زیست، غذا و امور روستایی (Defraدستورالعمل جامع ارزیابی ریسک و مخاطرات را در ارتباط با هجوم ویروس عفونی و حاد آنفلوآنزای پرندگان (HPAI) از طریق مهاجرت و انتقال پرندگان وحشی به انگلستان، به روز کرده است و با این رویکرد، سعی دارد سطح خطر ابتلاء به این ویروس مهلک را به شدت کاهش دهد.

تأیید مقامات چینی در ارتباط با ابتلاء اولین فرد مبتلا به ویروس اچ۷-ان۴ (H7N4) آنفلوآنزای پرندگان

روزنامه انگلیسی گاردین (guardian) در گزارشی پزشکی، خبر از ابتلاء فردی ۶۸ ساله در استان جیانگسو (Jiangsu) در شرق چین را منتشر نمود.

به گفته مقامات چینی، این زن چینی، اولین مورد ابتلاء به بیماری آنفلوآنزای پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۷-ان۴ می باشد.

با توجه به شروع سال نو میلادی ۲۰۱۸، مقامات مرکز بهداشت و درمان هنگ کنگ (CHP)، در دستورالعملی جامع، به شهروندان و مسافران توصیه نمودند که از خرید محصولات غذایی از بازارهای محلی مرغ و ماهی و مزارع و مرغداری ها اکیداً خودداری نمایند.

مقامات مراکز دولتی کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا (CDC) نیز در گزارشی جامع، ضمن اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزای حاد پرندگان، انواع خطرناک این زنجیره عفونی را زیرشاخه هایی از اچ۵ (H5) ، اچ۷ (H7) و اچ۹ (H9) معرفی نمودند که علیرغم نادر بودن، توانایی انتقال سریع به گونه های انسانی و ایجاد بیماری های عفونی در سطح گسترده را دارا می باشند.

آنها اذعان نمودند که در واقع، زنجیره ویروس اچ۷ (H7)، ۹ زیرشاخه شناخته شده را شامل می گردد که زنجیره ویروسی اچ۷-ان۴ (H7N4) یکی از انواع خطرناک آن بوده و در اکثر موارد باعث بروز عفونت های غیرمعمول در گونه های انسانی می گردند، لازم بذکر است که زنجیره ویروسی اچ۷-ان۹ (H7N9) زنجیره ای مربوط به آنفلوآنزای نوع اول (A) در آسیا بوده است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ در کشور چین مشاهده گردید.

مقامات مراکز دولتی کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا (CDC) افزودند، هرچند که بروز عفونت های در گونه های انسانی بسیار نادر می باشند ولیکن با اینحال، بروز و شیوع این بیماری در گونه های انسانی می تواند باعث عفونت های شدید تنفسی و نهایتاً مرگ فرد مبتلاء گردد.

علاوه بر زنجیره ویروسی اچ۷-ان۹ (H7N9 )، سه زنجیره ویروسی دیگر شامل، اچ۷-ان۲ (H7N2) ، اچ۷-ان۳ (H7N3) و اچ۷-ان۷ (H7N7) نیز در کشورهای آسیایی گزارش شده است.

این ویروس ها عمدتاً باعث بروز بیماری بصورت خفیف و متوسط ​​در افراد مبتلاء می گردند و شامل نشانه هایی از جمله بروز ورم ملتحمه و بروز مشکلات در قسمت فوقاتی دستگاه تنفسی می گردند.

هنگ کنگ نیز پس از چین اولین مورد مربوط به شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان با زنجیره ویروسی اچ۷-ان۴ (H7N4 ) را تأیید نمود

روزنامه هنگ کنگی ساوت چاینا مورنینگ پست (SCMP) نیز در گزارشی مشابه ضمن تأیید خبر ابتلاء فرد ۶۸ ساله چینی با زنجیره ویروسی اچ۷-ان۴ (H7N4) افزود، تمامی شهروندان میبایست به این نکته توجه نمایند که درصورت مشاهده بروز هرگونه علایم تنفسی، بمنظور تشخیص و درمان به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

مراکز بهداشتی و درمانی، پس از شیوع زنجیره ویروسی  اچ۵-ان۱ (H5N1) سال ۱۹۹۷ در هنگ کنگ تصمیمات پیشگیرانه ای را اتخاذ نمودند، شیوع این زنجیره ویروسی، منجر به آلوده و مبتلاء شدن ۱۸ نفر شده بود که ۶ نفر از آنها فوت شدند.

مسیولین این شهر، میلیون ها مرغ را جمع آوری و معدوم نمودند و کنترل های شدید را در بحث واردات محصولات غذایی گوشتی و پروتینی، بازرسی های بازارهای محلی مرغ و ماهی، مزارع نگهداری از پرندگان، مرغداری ها  اعمال نمودند تا با اعمال این روش های پیشگیرانه، سعی در مهار گسترش ویروس داشته باشند.

دانشمندان اذعان نمودند که کشف جدید این زنجیره ویروسی مربوط به بیماری عفونی حاد آنفولانزای پرندگان در چین، می تواند موجب بروز پاندمی (pandemic) یا همه گیری جهانی گردد.

در نوامبر سال جاری میلادی نیز زنجیره ویروسی اچ۷-ان۴ (H7N4)، دو مزرعه و مرغداری را در نیو ساوت ولز در شمال استرالیا را آلوده نمود ولیکن  در طی این جریان، هیچ فردی به آلودگی مبتلاء نگردید.

در بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ میلادی، بین ۱۰ تا ۱۴۵ مورد ابتلاء به زنجیره ویروسی اچ۵-ان۱ (H5N1) توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش گردیده است. در سال گذشته نیز، سه مورد ابتلاء در مصر و یک مورد نیز در اندونزی گزارش گردید.

این سازمان جهانی همچنین موارد مربوط به بروز ابتلاء در گونه های انسانی، توسط زنجیره ویروسی اچ۷-ان۹ (H7N9) را بررس نموده و اعلام می نماید که در مجموع تعداد ۱۵۶۷ گزارش در خصوص ابتلاء گونه های انسانی در کل جهان ثبت شده است که ۱۵۶۴ مورد آن مربوط به ۵ موج عفونی گذشته بوده است، ۲۱ مورد از ابتلاء ها در هنگ کنگ، ۵ مورد در تایوان، ۲ مورد در کانادا، ۲ مورد ماکائو و ۱ مورد در مالزی گزارش شده است.

مقامات هنگ کنگی اذعان نمودند که یکی دیگر از زنجیره های ویروسی بیماری حاد عفونی آنفلوآنزای پرندگان با نام اچ۵-ان۶ (H5N6)، از سال ۲۰۱۴ تا کنون، ۱۹ نفر را مبتلاء کرده است

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه