رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 30 فروردین 1397 - 15:32
  • کد خبر : ۷۲۲۱۲
  • مشاهده :3 views

آیا تغییر در نظام سیاسی ارمنستان به تغییر حکومت خواهد انجامید؟

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  راهپیمایی های اعتراض آمیز در ایروان علیه تغییر نظام سیاسی کشور و تصدی پست نخست وزیری از سوی سرژ سارکیسیان تا ۱۷ آوریل و انتخابات درون پارلمانی ادامه خواهد داشت. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، ۱۷ آوریل و رای گیری برای انتخاب […]

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

راهپیمایی های اعتراض آمیز در ایروان علیه تغییر نظام سیاسی کشور و تصدی پست نخست وزیری از سوی سرژ سارکیسیان تا ۱۷ آوریل و انتخابات درون پارلمانی ادامه خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، ۱۷ آوریل و رای گیری برای انتخاب نخست وزیر در داخل پارلمان این کشور برای مردم ارمنستان می تواند به یک روز تاریخی مبدل شود.همزمان با انتخاب نخست وزیر از سوی پارلمان این کشور نظام ریاستی موجود در کشور به نظام پارلمانی تبدیل شده و در پی تغییرات صورت گرفته نخست وزیر منتخب به عنوان رئیس قوه مجریه شخص اول اجرایی کشور شده و منصب ریاست جمهوری به پستی تشریفاتی تنزل خواهد یافت. بالطبع مدعی اصلی اخذ منصب نخست وزیری رئیس جمهور سابق ارمنستان سرژ سرکیسیان خواهد بود.

در اجلاس شنبه گذشته حزب جمهوری خواه نامزدی سارکیسیان برای نخست وزیری از سوی حزب قطعی شده و با توجه به حضور حداکثری حزب حاکم جمهوری خواه در مجلس پیش بینی ها درباره نخست وزیر آینده کشور کار چندان دشواری نخواهد بود.

بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی عملکرد سارکیسیان و حزب متبوع وی را تلاش برای ماندگاری در قدرت بدون محدودیت زمانی قلمداد می کنند. اما دیاسپورای ارمنی خارج نشین با حضور دوباره سارکیسیان در راس قدرت برای مدت ۵ سال آینده مخالف است.

همزمان با اقدامات حزب حاکم و شخص سرژ سارکیسیان برای زمینه سازی به منظور حکومت مادام العمر، اعتراضات مردمی در خیابان های ایروان شدت گرفته است. مخالفین دو روز قبل حتی ساختمان رادیو دولتی ایروان را برای مدتی به اشغال درآوردند. پیش بینی می شود با نزدیک شدن به زمان انتخابات پارلمانی بر دامنه اعتراضات مردمی افزوده شده و موجی از اقدامات خشونت آمیز پایتخت را فرا گیرد.

اعتراضات مردمی در ایروان از روز جمعه با فراخوان حزب “قرارداد مدنی شهروندان” آغاز شده و نیکول پاشینیان، رهبر این حزب و همچنین رهبر فراکسیون “یئلک” در داخل مجلس پس از راهپیمایی دو هفته ای خود و پیمودن مسیر ۲۱۴ کیلومتری به اعتراضات مردمی ملحق شده است.هم اکنون مردم معترض با برپایی چادرهایی در میادین اصلی ایروان ازجمله میدان آزادی و میدان پاریس برای اعتراضات فردا و جلوگیری از تصدی پست نخست وزیری از سوی سرژ سرکیسیان آماده می شوند.

معترضین با اشاره به افزایش مهاجرت به خارج از کشور، کاهش رشد جمعیت، افزایش بیکاری و در کل عمیق تر شدن بحران های داخلی و منطقه ای در دوره اقتدار سرژ سارکیسیان بر این باورند که وی حق ماندن در قدرت برای یک دوره پنج ساله دیگر را ندارد.آن ها تاکید کرده اند که با محاصره ساختمان پارلمان در روز رای گیری اجازه نخواهند داد تا نمایندگان مجلس به نخست وزیری سارکیسیان رای دهند.

در نقطه مقابل اما هم اکنون، علی رغم نبود اختیارات رسمی در دستان سرژ سرکیسیان، وی با استفاده از دست های پنهان خود در داخل قدرت سعی در کنترل اوضاع کشور و نیز مهار مطالبات معترضین دارد.

لازم به یادآوری است، چته ارامنه قره باغ که از زمان استقلال ارمنستان در راس امور اجرایی این کشور بوده و با استفاده از امکانات ارمنستان سعی در تامین مطامع و منافع خود در قفقاز جنوبی داشته است، کماکان از حفظ قدرت توسط سرژ سارکیسیان حمایت می کنند.

انتهای پیام

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه