فعالیت رسمی ۱۱۶ کلینیک حجامت در انگلستان

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  با وجودی که کشور‌های اروپایی و آمریکایی مانند انگلستان به واسطه اثبات اثرات درمانی “حجامت” به تاسیس کلینیک‌های متعدد حجامت در کشور‌های خود روی آورده‌اند، برخی از مسئولان حوزه سلامت کشورمان همچنان بر طبل مخالفت با حجامت و طب ایرانی ـ. اسلامی می‌کوبند! به گزارش شبکه اطلاع …

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

با وجودی که کشور‌های اروپایی و آمریکایی مانند انگلستان به واسطه اثبات اثرات درمانی “حجامت” به تاسیس کلینیک‌های متعدد حجامت در کشور‌های خود روی آورده‌اند، برخی از مسئولان حوزه سلامت کشورمان همچنان بر طبل مخالفت با حجامت و طب ایرانی ـ. اسلامی می‌کوبند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ “حجامت” یکی از روش‌های بسیار موثر درمانی در طب سنتی و طب ایرانی ـ. اسلامی بوده و از دیرباز از جایگاه ویژه‌ای نزد حکمای ایران‌زمین در پیشگیری و درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها برخوردار بوده است.

در کنار منابع طب سنتی که تاکید ویژه‌ای بر حجامت دارند، در دین مبین اسلام نیز تاکید بسیار زیادی بر انجام حجامت با رعایت شرایط و آداب آن شده است از جمله پیامبر اکرم (ص) در حدیث شب معراج می‌فرمایند‌: “وقتی به آسمان هفتم صعود کردم، هیچ ملکی از من گذر نکرد مگر این که گفت:‌ای محمد حجامت کن و امتت را به حجامت امر بفرما. ” (بحار ج. ۶۲ ص. ۳۰۰ باب ۸۹)

یا این روایت از امام علی (ع) که می‌فرمایند: “به درستی که حجامت بدن را سالم و عقل را نیرومند می‌گرداند. ” (بحار ج. ۶۲ ص. ۱۱۴ و ج. ۱۰ ص. ۸۹).

اما در کنار اسناد غیرقابل خدشه در منابع طب سنتی و منابع دینی درباره فواید و اثرات شگرف حجامت در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها، امروزه تحقیقات متعدد علمی از سوی مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا نیز درباره اثرات حجامت صورت گرفته است و در حال حاضر به واسطه این مطالعات و تحقیقات، حجامت در تمام کشور‌های دنیا به‌عنوان یک روش علمی موثر در درمان بسیاری از بیماری‌ها پذیرفته است؛ از جمله در قالب ۸۰۰۰ مقاله علمی به فواید و نتایج مثبت درمانی حجامت پرداخته شده است.

به واسطه انجام تحقیقات متعدد علمی در مراکز دانشگاهی و پزشکی در کشور‌ها مختلف از جمله در کشور‌های اروپایی درباره اثرات درمانی حجامت، امروزه شاهد ایجاد مراکز متعدد حجامت درمانی در بسیاری از کشور‌ها هستیم.

در ادامه صرفاً به‌عنوان نمونه از میان کشور‌های اروپایی که همگی دارای مراکز اختصاصی انجام حجامت هستد، به مراکز رسمی انجام حجامت در کشور”انگلستان” اشاره کرده‌ایم.

در حال حاضر در کشور انگلستان بالغ بر “۱۱۶ مرکز رسمی حجامت” تحت عنوان “Hijama Clinic” مشغول فعالیت هستند؛ این مراکز انجام حجامت در سراسر کشور انگلستان و در شهر‌های مختلف این کشور تاسیس شده و روزانه به انجام حجامت بیماران خود و داوطلبان انجام آن مشغول هستند؛ اطلاعات، شماره تماس و آدرس این مراکز در سایت رسمی حجامت کشور انگاستان به آدرس اینترنتی http://hijamaclinic.net/therapists.php در دسترس عموم قرار دارد.

در ادامه اسامی برخی از شهر‌های انگلستان و تعداد کلینیک‌های انجام حجامت در آن به تفکیک هر شهر آمده است:

فعالیت رسمی ۱۱۶ کلینیک حجامت در انگلستان

 

۱ ـ. London (پایخت انگلستان) دارای سی‌و‌سه کلینیک حجامت؛ ۲ ـ. Birmingham دارای دوازده کلینیک حجامت؛ ۳ ـ. Bedford دارای دو کلینیک حجامت؛ ۴ ـ. Brighton دارای یک کلینیک حجامت؛ ۵ ـ. Cambridge دارای یک کلینیک حجامت.

۶ ـ. Cardiff دارای یک کلینیک حجامت؛ ۷ ـ. coventry دارای دو کلینیک حجامت؛ ۸ ـ. High Wycombe دارای دو کلینیک حجامت؛ ۹ ـ. Kettering دارای یک کلینیک حجامت؛ ۱۰ ـ. Leicester دارای دو کلینیک حجامت؛ ۱۱ ـ. Luton دارای پنج کلینیک حجامت.

۱۲ ـ. Peterborough دارای یک کلینیک حجامت؛ ۱۳ ـ. Reading دارای سه کلینیک حجامت؛ ۱۴ ـ. Slough دارای پنج کلینیک حجامت؛ ۱۵ ـ. Southampton دارای یک کلینیک حجامت؛ ۱۶ ـ. Surrey دارای دو کلینیک حجامت.

۱۷ ـ. Stalbans دارای یک کلینیک حجامت؛ ۱۸ ـ. Watford دارای چهار کلینیک حجامت؛ ۱۸ ـ. Derby دارای دو کلینیک حجامت؛ ۱۹ ـ. Huddersfield دارای سه کلینیک حجامت؛ ۲۰ ـ. Manchester دارای سه کلینیک حجامت و.

اما در ادامه باید اشاره‌ای هم به مواضع و اظهارات قابل تامل برخی از مسئولان ارشد نظام سلامت کشورمان داشته باشیم که حتی امروز با وجود اثبات اثرات درمانی حجامت در قالب تحقیقات علمی و ارائه این تحقیقات در مقالات پرتعداد دانشگاهی و روی آوردن کشور‌های مختلف دنیا به انجام حجامت با تاسیس مراکز و کلینیک‌های ویژه حجامت، همچنان به ضدیت و مخالفت آشکار و پنهان با حجامت مشغولند!

در نمونه اخیر چنین ضدیت و دشمنی آشکاری با حجامت که البته فاقد هرگونه مبنای علمی است باید به اظهارات علی‌اکبر پورفتح‌الله، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اشاره داشت؛ وی اخیراً طی مصاحبه‌ای گفته “انتقال خون شکل مدرن حجامت است! ” این مسئول نظام سلامت کشورمان بدون ارائه کوچکترین سندی مدعی شده “انتقال بیماری‌های عفونی همچون هپاتیت B. و C. از طریق روش سنتی انتقال خون که همان حجامت باشد، بیشتر محتمل است؛ با توجه به پیدایش پاتوژن‌ها و بیماری‌های نوظهور، یکی از تئوری‌های در انتقال این بیماری‌ها، حجامت است … کسانی که به هر دلیلی اعتقاد به حجامت دارند و سلامت هستند، انتقال خون را تجربه کنند که نوع مدرن این شیوه سنتی است؟! ”

پیش از این در قالب مطلب مستقلی با عنوان دشمنی آشکار با “حجامت” این بار با ادعا‌های غیرعلمی رئیس سازمان انتقال خون به بررسی برخی دلایل بی‌مبنا بودن ادعا‌های رئیس سازمان انتقال خون پرداختیم.

اما با توجه به اشاره کوتاهی که در بالا به تاسیس مراکز متعدد انجام حجامت در کشور‌های اروپایی مانند انگلستان شد که اتفاقاً چنین کشور‌هایی در حوزه “پزشکی نوین” جزء کشور‌های بسیار پیشرفته محسوب می‌شوند، مسئولانی مانند رئیس سازمان انتقال خون باید به این سؤال مهم و اساسی پاسخ دهند که “اگر طبق ادعای پور‌فتح‌الله، انتقال خون شکل مدرن حجامت است! پس چرا کشور‌های پیشرفته‌ای مانند انگلستان و بسیاری از کشور‌های اروپایی و آمریکایی نه تنها به واسطه پیشرفت چشمگیر خود در پزشکی نوین، مخالفت و ممانعتی با حجامت ندارند بلکه طی این سال‌ها با سرعت به انجام تحقیقات دانشگاهی درباره حجامت پرداخته‌اند و به تاسیس و توسعه مراکز انجام حجامت در قالب کلینیک‌های مستقل حجامت در شهر‌های مختلف خود نیز اقدام کرده‌اند؟

و باز هم رئیس محترم سازمان انتقال خون باید به این سؤال مبنایی پاسخ دهد که “اگر انتقال بیماری‌های عفونی همچون هپاتیت B. و C. از طریق حجامت بیشتر محتمل است، آیا کشور‌های پیشرفته اروپایی متوجه چنین خطر بزرگی به واسطه توسعه کلینیک‌های حجامت در کشور خود نشده‌اند و صرفاً این خطر بزرگ توسط یک مسئول در سازمان خون ایران کشف شده است؟!

از سویی آیا افکار عمومی و خبرگان دو حوزه پزشکی نوین و طب سنتی کشورمان این حق را ندارند که از آقای پورفتح‌الله خواستار این باشند که این مقام مسئول که مدعی “انتقال بیماری‌های عفونی مانند هپاتیت B. و C. از طریق انجام حجامت شده” مستندات عینی خود را نیز به جامعه دانشگاهی و نخبگانی کشور ارائه کند؟

آیا ایشان سندی و موردی در کل کشور دال بر انتقال بیماری هپاتیت از طریق انجام حجامت در دست دارند و اگر این مسئول، چنین سند مهمی در دست دارد، چرا تا به امروز برای تنویر افکار عمومی، چنین سند مهمی را منتشر نکرده است؟!

در پایان باید گفت: متاسفانه برخی از مسئولان حوزه نظام سلامت کشورمان تا به امروز به واسطه چنین اظهارات بی‌مبنا و مخالفت و ضدیت آشکار و پنهان با طب سنتی و روش‌های اثبات شده درمانی مانند حجامت، لطمات و صدمات غیرقابل جبرانی را به سرعت رشد و توسعه واقعی طب ایرانی ـ. اسلامی در کشورمان وارد کرده‌اند و از رهگذر ایجاد موانع جدی و متعدد در مسیر فراگیر شدن طب سنتی در کشورمان، به سطح سلامت عمومی مردم نیز خسارات زیادی وارد کرده‌اند.

این دسته از مسئولان ابتدا باید در پیشگاه الهی پاسخگوی چنین اظهارات و اقداماتی باشند و بعد باید پاسخگوی مردمی باشند که به واسطه این لجاجت‌ها و دشمنی‌های پیدا و پنهان با طب سنتی، صدمات جسمی و روحی غیرقابل جبرانی را متحمل شده و قربانی چنین رویه ناثوابی شده‌اند.

 

انتهای پیام

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *