برآورد نخبگان سیاسی جهان از استراتژی محکوم به شکست تقابل ترامپ با ایران

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان:  می توان با تکیه بر توان داخلی سد تحریم ها را شکست زیرا کشور استعماری مانند آمریکا می داند جهان همانند گذشته از آن تبعیت نمی کند، هیمنه استکباری شکسته شده و استثنا قراردادن نام برخی کشورها برای خروج از تحریم خرید نفت ایران قمپز در کردن …

پایگاه خبری توفارقان- آذرشهر , گوگان , ممقان: 

می توان با تکیه بر توان داخلی سد تحریم ها را شکست زیرا کشور استعماری مانند آمریکا می داند جهان همانند گذشته از آن تبعیت نمی کند، هیمنه استکباری شکسته شده و استثنا قراردادن نام برخی کشورها برای خروج از تحریم خرید نفت ایران قمپز در کردن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  تیتریک، همزمان با ۱۳ آبان و اعمال مرحله دوم تحریم های آمریکا علیه ایران، تأثیر آن بر اقتصادِ کشورمان، روابط بین المللی و تجارت جهانی و نهایتاً اثر و عواقب تحریم ها بر زندگی، معیشت، سفره و کسب و کار مردم، همه و همه ذهن عام و خاص را مشغول کرده و تمام مردم و صاحب نظرانِ داخلی و خارجی را پیگیر پاسخ این سوألات مهم کرده است.

تیتریک قصد دارد در این گزارش به بررسی تأثیر تحریم های جدید بر اقتصاد ایران از دیدگاه برخی تحلیلگران داخلی، نخبگان سیاسی خارجی و رسانه های غربی بپردازد. برای تحقق این امر، معصومه میرحسینی خبرنگار حوزه بین الملل تیتریک، برخی تحلیل های بین المللی را بررسی و در ادامه آورده است:

دلایلی که ناکامی استراتژی آمریکا از تحریم ۱۳ آبان را رقم می زند

به نقل از واشنگتن ‌تایمز؛ ایلان برمن معاون رئیس اندیشکده شورای سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن‌دی‌ سی می گوید: ” تابستان سال جاری، اتحادیه اروپا قانون منع ممنوعیت تجارت های اتحادیه اروپا از پذیرش تحریمهای آمریکا را تصویب کرد. از آن زمان به بعد، اتحادیه پیشرفت هایی را در مکانیزم مالی جدیدش کسب و پرداخت های صادراتی ایران را که در اوایل سال آینده آنلاین می شود را تسهیل خواهد نمود و شرکت های اروپایی بیشتر قادر خواهند بود تا محدودیت های آمریکا را دور بزنند.”

دیپلمات های اروپایی و تحلیلگران نفتی معتقد هستند حتی بعد از تأثیر تحریم ها، ایران حداقل روزانه یک میلیون بشکه در روز می فروشد و این مقدار برای تقویت اقتصاد ایران و معطل ماندن شرایط ترامپ کافی است.

همچنین رابرت آینهورن کارشناس ارشد مؤسسه بروکینگز و محقق آمریکائی به روزنامه نیویورک‌تایمز می گوید: دولت ترامپ هیچ راهی برای دستیابی به اهدافش ندارد و تا زمانی که تغییرات قابل توجهی اتخاذ نشود، این سیاست محکوم به شکست است.

و اما در خبرگزاری بین المللی رویتزر آمده است دور بعدی تحریم های آمریکا علیه ایران احتمالا تنش را در خاورمیانه تشدید می کند، اما بعید است که واشنگتن را به اهدافش علیه ایران برساند. این خبرگزاری با آوردن ۵ دلیل اظهار داشت که استراتژی آمریکا شکست خواهد خورد.

این ۵ دلیل بدین شرح است:

تحریم علیه ایران

۱ قصد آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران نشدنی و غیرعملی است. هیچ جایگزین باثباتی برای صادرات ۲٫۵ میلیون بشکه نفت روزانه ی ایران وجود ندارد. اگر پیش بینی ها به افزایش این قیمت به ۱۰۰ دلار برای هر بشکه درست باشد، حتی اگر صادرات ایران به ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یابد، بالا رفتن قیمت، کسری درآمد ایران را جبران خواهد کرد.

تحریم علیه ایران

۲- بعید است که پکن و مسکو با واشنگتن علیه ایران همدست شوند. بعلاوه، کاخ سفید نمی تواند بر همکاری اتحادیه اروپا حساب کند، زیرا اتحادیه اروپا برجام را یکی از دستاوردهای سیاست خارجی خود می داند.

تحریم علیه ایران

۳- خروج آمریکا از برجام کشورهایی چون؛ روسیه، چین، هند و ترکیه را به استفاده از پول رایج خود در تجارت با ایران تشجیع کرد. اگر اروپا در ایجاد سیستم مالی جدای از دلار آمریکا موفق شود، کشورهای دیگر می توانند از یورو برای تجارت با ایران استفاده کرده و سلطه آمریکا بر بازارهای را کاهش دهند.

تحریم علیه ایران

۴- صاحبان امضای باقی مانده برجام، توافق هسته ای را ابزاری برای مبارزه با تک‌روی آمریکا می دانند. هرگونه سرسپردگی در برابر واشنگتن در این مورد به پیشبرد رویکرد فعلی آمریکا کمک می کند. برای اجتناب از این امر، ایران و جامعه بین المللی هر دو حفظ برجام را یک ضرورت استراتژیک خواهند دید.

تحریم علیه ایران

۵- تنها تعداد انگشت شماری از متحدان منطقه ای آمریکا چون؛ عربستان سعودی، امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته ای پشتیبانی کردند. تشدید بحران ها در منطقه بواسطه آمریکا و متحدانش باعث می شود تا تهران راحتتر راه حل های تسلط بر تحریم های اعمال شده توسط واشنگتن را بیابد.

خبرگزاری cnbc در مطلبی دیگرنوشت؛ دولت ترامپ سریعتر از آنچه مورد انتظار بود، صادرات نفتی ایران را کاهش داده است، اما چند روز پیش از ضرب العجل کاخ سفید هنوز دستیابی به هدف به صفر رساندن فروش نفتی ایران بعید است.”

تحریم علیه ایران

الیزابت روزنبرگ مشاور سابق وزارت خزانه داری آمریکا در دولت اوباما می گوید: “تلاش دولت ترامپ برای استفاده از موقعیت مرکزی سیستم مالی آمریکا برای فشار بر ایران می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.” “این تلاش، مولودِ تمایل به استفاده از قدرت آمریکا در سیستم مالی جهانی است و اثر آن کاهش قدرت آمریکا را در پی دارد.”

تحریم علیه ایران

فایننشال تایمز می گوید: رئیس جمهور آمریکا در عملی کردن اهداف خود که مختل کردن خط مشی اصلی اقتصادی ایران است، شکست می خورد و ترامپ قطعا از این شکست ناخوشایند که نمی تواند سطح صادرات نفت ایران را به صفر برساند، رنج خواهد برد.

تحریم علیه ایران

سناریو قمپزهای ترامپ درباره فروش نفت، هیمنه استکبار را شکست

ستاره کردستانی خبرنگار حوزه سیاسی تیتریک نیز، به تحلیل های برخی از مسئولین و کارشناسان درباره تحریم های آمریکا علیه ایران در ۱۳ آبان پرداخته است:

محمد جشنی کارشناس حوزه نفت می گوید: توانمندی های داخلی را بسیار برجسته تر از آن می دانم که ایران تحت تاثیر فشار آمریکا قرار گیرد و خوی استکباری آمریکا نیز این توانمندی ها را نشان می دهد.

متاسفانه علی رغم اینکه فرمایشات رهبری و سیاست های اقتصاد مقاومتی زمینه اتکا به داخل را تقویت کرده و فضا را باز گذاشته است تا دولت و مجلس فضای حمایتی را برای بخش داخلی ایجاد کند، بعضا تکیه بر توانمندی داخلی نهادینه نشده است.

می توان با تکیه بر توان داخلی سد تحریم ها را شکست زیرا کشور استعماری مانند آمریکا می داند جهان همانند گذشته از آن تبعیت نمی کند، هیمنه استکباری شکسته شده و استثنا قراردادن نام برخی  کشورها برای خروج از تحریم خرید نفت ایران قمپز در کردن است.

آمریکا می داند که صادرات نفت ایران به صفر نخواهد رسید و تسلطی که مانند گذشته بر دنیا داشته است ندارد و استثنا کردن کشورها از روی ناچاری بوده است، اگر چه از زمانی که ایران ادعای استقلال کرد و به جهان گفت نظامی سیاسی الهی دارد و نمی خواهد در برابر استکبار سر خم کند تحریم ها با جدیت دنبال شده است.

دلایلی که ناکامی استراتژی آمریکا از تحریم 13 آبان را رقم می زند/ سناریو قمپزهای ترامپ درباره فروش نفت، هیمنه استکبار را شکست/ رنجی که استکبار جهانی از مقاومت ایران می برد

سردار سید یوسف مولایی فرمانده سپاه البرز می گوید: دشمنی آمریکا که برگرفته از ذات آن و به واسطه نوع نگرش انقلاب اسلامی است لذا با بهانه های واهی همانند برجام دست از سر ما نخواهد برداشت حتی اگر امروز هم بخواهیم تسلیم دشمن شویم.

تحریم ها مزاحمت ایجاد خواهد کرد اما دشمن دیگر اقدامی برای انجام دادن در چنته ندارد و علی رغم جنگ روانی برای به صفر رسانیدن صادرات نفت ایران نتوانست کاری از پیش ببرد و بخشی از کشورها را مستثنی کرده است.

عزیز اکبریان نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی می گوید: آمریکا به دنبال اعمال تحریم های جدید علیه ایران در ۱۳ آبان و روز ملی مبارزه با استکبار است زیرا در این روز از ملت ایران سیلی خورد.

امروز بعضا کشورهای عربی مخالف با ایران و شخصیت های آمریکایی نیز نسبت به اعمال تحریم های جدید عکس العمل نشان داده اند و معتقد هستند فشار بر ایران، ملت آن را قوی تر خواهد کرد و توان آنها را برای مقابله با آمریکا بیشتر می کند.

و ختم کلام اینکه این روزها کارشناسان، تحلیل گران، استادان اقتصاد، سیاست و حتی مردم ایران با اذعان به توانایی ، پتانسل و ظرفیت های داخلی ایران همگی تبلیغات پر سر و صدای آمریکا و برخی متحدانش را در ترسیم شکست نظام ایران از تحمیل تحریم های اعمال شونده کنونی را به مثال دیگر تحریم های ۴۰ ساله عمر بابرکت نظام و انقلاب اسلامی ایران طبلی توخالی میدانند، که قطعا هزینه هایی را بر کشور تحمیل خواهد کرد ولی با استناد به وحدت و یکپارچگی مردم در شکست تحریم ها و عبور از دوران سخت جنگ اقتصادی ، آینده ای روشن را ترسیم می کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *